Jak tłumaczy nam Waldemar Miller, konieczność nadawania ulicom nazw powodowana jest tym, że przybywa domów i zdarza się, że w jednej miejscowości kilka ma tę samą liczbę. Różnią się literami. To w sumie jest jakieś wyróżnienie, ale gdy służby porządkowe, ratunkowe, kurierzy czy nawet listonosz mają trafić pod jeden z podobnych adresów, mają problem.
Robią, co do gminy należy
– Dużo domów przybywa szczególnie wokół miasta, w Łaszczówce, Rabinówce, Majdanie Górnym. Tam jest już sporo ulic. To zainteresowanie jest zrozumiałe, bo działki na terenie wiejskim są atrakcyjne ze względu na położenie czy niższe podatki – mówi sekretarz Miller.
Bywa, że to sami mieszkańcy wnioskują o nadanie nazwy ulicy, przy której mieszkają. Ale przede wszystkim czuwają nad tym urzędnicy.
– Robimy porządek, żeby był ład przestrzenny, ład numeracji. Weryfikujemy wnioski od mieszkańców i sami analizujemy teren. Często też to urzędnicy wnioskują do wójta o nadanie nazwy ulicy. Zdarza się, że podejmujemy uchwały prewencyjnie. Bo gdy przy ulicy jest jeden dom, a widzimy, że są wydawane pozwolenia na zabudowę albo stwierdzamy, że jest to obszar potencjalnie do zabudowy, to lepiej to zrobić teraz, niż później narażać mieszkańców na konieczność zmiany dokumentów – tłumaczy sekretarz.
Nowa Źródlana i św. Faustyny
Podczas ostatniej sesji 31 marca radni podjęli uchwały (weszły w życie 14 dni po ich ogłoszeniu) dotyczące nadania nazw ulic w kilku miejscowościach gminy Tomaszów Lubelski.
W Majdanie Górnym nowe są ulice: Stawowa, Źródlana i Wodna. Ich nazwy wzięły się stąd, że znajdują się w sąsiedztwie kompleksu stawów hodowlanych.
Drodze w miejscowości Łaszczówka nadano nazwę ul. Przy Piekiełku, bo jest tuż obok Rezerwatu Piekiełko. Jak przeczytamy w uzasadnieniu do uchwały „z wnioskiem o nadanie tej nazwy wystąpił jeden z właścicieli działek do niej przylegających, który kończy właśnie budowę domu i na chwilę obecną miałby problem z ustaleniem jego numeru do jakiejkolwiek ulicy i lokalizacji”.
- Czytaj też: Takiego centrum treningowego jakie powstaje w Tomaszowie nie ma na Lubelszczyźnie [ZDJĘCIA]
W Rogóźnie, w miejscu, gdzie jak określili radni panował „chaos korespondencyjny”, ochrzczono trzy ulice. Nawiązując do istniejącej ul. ks. Skorupki nadano im nazwy: ul. Dobrego Pasterza, ul. św. Faustyny, ul. św. Brata Alberta. Mieszkańcy mieli okazję wyrazić swoją opinię co do proponowanych nazw, ale żadnych zastrzeżeń nie zgłosili.
Położona na pograniczu miejscowości Łaszczówka, Majdan Górny i Ruda Wołoska, a leżąca częściowo w obrębie Łaszczówki i Majdanu ulica, decyzją radnych została nazwana ul. Graniczną.
Z kolei ulica na pograniczu wsi Łaszczówka i Ruda Wołoska jest odtąd ul. Krańcową.
Sekretarz Miller zapowiada, że to nie koniec porządków. Na najbliższej sesji rada gminy znowu będzie pochylała się nad uchwałami o nadaniu nazw ulic innym miejscowościom. Będzie to dotyczyło Rabinówki i Łaszczówki.
Wystarczy powiadomić
W związku z nadaniem nazw ulic w wymienionych miejscowościach ich mieszkańcy powinni powiadomić Urząd Skarbowy, Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej (obowiązuje przedsiębiorców), ZUS, KRUS, dostawcę energii elektrycznej i gazu, bank, zakład pracy, szkołę. Zaktualizować muszą też dane adresowe w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Nie ma konieczności zmiany dowodu osobistego, paszportu czy prawa jazdy. Na własną rękę mieszkańcy mogą wymienić tabliczki z numerami domu, pieczątki firmowe, wizytówki, ewentualnie szyldy czy banery reklamowe. Gmina na pewno postawi przy ulicach tabliczki z ich nazwami.
Napisz komentarz
Komentarze