Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 21:09
Reklama
Reklama

Szkoły Przyjazne LGBTQ+. Rzecznik praw dziecka już zapowiedział kontrole

Poznaliśmy wyniki kolejnej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. Placówki przyjazne mniejszościom seksualnym będzie teraz kontrolował rzecznik praw dziecka.

Ranking przeprowadzono w ponad 2000 szkół. Uczestniczyło w nim 10 razy więcej uczniów. Celem było stworzenie mapy równości oraz wskazanie placówek otwartych i bezpiecznych dla osób queerowych.

Wygrał ogólniak z Gdańska

Tegoroczną edycję Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ przeprowadzono pod hasłem „Bezpieczna szkoła”. Patronatem objęli go przedstawiciele Komisji Europejskiej w Polsce oraz prezydenci Warszawy, Poznania, Gdańska, Wrocławia, Świdnicy i Opola.

Za najbardziej przyjazną szkołę uznano Liceum Ogólnokształcące „Collegium Gedanense” (Gdańsk). Drugie miejsce zajęła „Bednarska”: I Społeczne Liceum Ogólnokształcące (Warszawa), a trzecie – XXX Liceum Ogólnokształcące im. Jana Śniadeckiego (Warszawa).

Wśród szkół przyjaznych LGBTQ+ znajdują się też placówki z mniejszych miejscowości, np. I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Kędzierzynie-Koźlu oraz Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Boguchwale.

Młodzi wspierają społeczność LGBTQ+

Wśród kryteriów, jakie muszą spełniać szkoły przyjazne LGBTQ+ najważniejsze – według uczniów – są: otwartość, atmosfera akceptacji i troska o zdrowie psychiczne uczniów (25 proc. odpowiedzi), a także poziom nauczania (również 25 proc.). Wyniki ankiet pokazały, że 81 proc. młodych ludzi wspiera społeczność LGBTQ+, ale jednocześnie 35 proc. z nich dostrzega przejawy braku akceptacji mniejszości seksualnych przez szkołę.

Młodzi ludzie stają się coraz bardziej otwarci na różnorodność. W polskich szkołach zajęcia antydyskryminacyjne, których celem jest walkę z homofobią, są rzadkością. Z rankingu wynika, że tylko 17 proc. uczniów wzięło udział w takich warsztatach.

Jednocześnie koordynator rankingu Dominik Kuc podkreśla, że w polskim systemie edukacyjnym nadal brakuje otwartości, troski, empatii, akceptacji i odpowiedzialności. 

Rzecznik praw dziecka wkracza z kontrolami 

Szkołami przyjaznymi LGBTQ+ nieoczekiwanie zainteresował się rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak. Pomysłu jednak nie pochwalił. 

Zapowiedział, że już w maju do pierwszych placówek, które znalazły się w rankingu, wkroczą kontrolerzy. Pawlak zapewnił ministra edukacji i nauki, że zamierza sprawdzić, w czym owa przyjazność szkół się przejawia. 

Na wyniki kontroli będziemy musieli poczekać.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Mariusz74 24.05.2023 21:57
Dalibyście już z tym LGBTspokój. Oczywiście przemocy, wyśmiewania nie popieram. Ale co innego tolerancja, a co innego afirmacja. Nie wiem co się dzieje z tą młodzieżą. Za moich czasów w szkole średniej (lata 90te, jestem rocznik 1974) takich osób, (a właściwie nawet nie osób, mówiło się o nich, że są homo) było może 1-2%. Za czasów moich dzieci takich osób jest 10-15% i co ciekawe są to głównie dziewczyny. Więc propaganda, internet ma jednak jakiś wpływ.

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama