Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 04:17
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Łaszczów: Jubileusz 40-lecia nadania imienia i sztandaru szkole. Na uroczystości przybyli absolwenci i byli nauczyciele

Rok szkolny 2022/2023 jest w szkole podstawowej w Łaszczowie rokiem jej patrona. Chcąc go uczcić, nauczyciele i uczniowie zorganizowali już wycieczkę śladami gen. Władysława Sikorskiego, wiele konkursów, m.in. Powiatowy Przegląd Pieśni i Piosenek Patriotycznych, I Wojewódzki Konkurs Literacki dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych „Nie ma mowy o szczęściu bez patriotyzmu” pod honorowym patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty Teresy Misiuk. Wydali monografię szkoły. Podsumowaniem były dwudniowe uroczystości jubileuszowe 1-2 czerwca.
Jubileusz był okazją do spotkania się z absolwentami i byłymi nauczycielami SP w Łaszczowie. Oni wszyscy tworzą historię tej szkoły.
Jubileusz był okazją do spotkania się z absolwentami i byłymi nauczycielami SP w Łaszczowie. Oni wszyscy tworzą historię tej szkoły.

Pierwszego dnia była msza św. w kościele parafialnym, a potem spotkanie w szkole. Udział w nim wzięli m.in. Jego Ekscelencja ks. bp Marian Rojek, posłowie Tomasz Zieliński i Sławomir Zawiślak, senator Jerzy Chróścikowski, reprezentacje powiatu, gminy, wielu instytucji i urzędów. A przede wszystkim społeczność szkolna, absolwenci, byli nauczyciele i dyrektorzy oraz osoby zaangażowane w przygotowanie monografii, m.in. Zdzisław Pomarański, Stanisław Bogdan Baj, Marian Famirski, Irena Kowalczyk, Teresa Małysz, Cezary Uściak, Cezary Girgiel, Arkadiusz Kłyż, Lidia Tucka, Teresa Huk, Halina Marucha, Krystyna Nowosielecka, Janina Ogrodnik, Mieczysław Osuch, Stanisława Piwkowska, Maria Bohacz, Kazimiera Dworniczuk, Danuta Hałasa, Wanda Jurkiewicz, Krystyna Kopiec, Małgorzata Lipian, Bogumiła Pisarczyk, Halina Rachańska, Elżbieta Sachryń, Teresa Słomiana, Renata Śleboda, Teresa Zuchowicz, Eliza Dorota Cedrowska, Kazimierz Chodurski, Grażyna Dworzycka, Alina Kozaczyńska, Teresa Łuszcz, Marek Mastalski, Janina Sobańska, Zygmunt Sochan, Dorota Wojnarowska.

2 czerwca był dniem zabaw dla dzieci. Zaproszono też maluszki z przedszkola. Pod okiem nauczycieli korzystano z atrakcji przygotowanych przez gminę Łaszczów, Gminny Ośrodek Kultury w Łaszczowie, szkołę oraz zaprzyjaźnione stowarzyszenia i grupy. Był pokaz i mini-zawody w zapasy i sumo z członkami Zapaśniczego Klubu Sportowego „Lwy” Łaszczów, Stowarzyszenie „Moje Nowosiółki” zrobiło pokaz militariów i umundurowania z początku XX w., OSP Łaszczów zaprezentowało sprzęt strażacki, Grupa Motocyklowa „Korona” motocykle. Było wiele zabaw i smakołyków na podtrzymanie energii.

Z kart historii

Pierwsze wzmianki o polskiej szkole w Łaszczowie są datowane na 1916 rok. W drewnianej szkole zlokalizowanej za kościołem uczyły się dzieci wyznania rzymskokatolickiego, prawosławnego i mojżeszowego. Niedługo przed wybuchem II wojny światowej w latach 1935-1938 wybudowano nowy, murowany budynek szkolny, który został otynkowany w 1977 roku. Jest on obecnie częścią kompleksu szkolnego, a nową część szkoły wybudowano w latach 1986-1990.

 – Dzięki pomocy, wsparciu i dociekliwości księdza proboszcza zyskaliśmy przedwojenne świadectwa uczniów i odszukaliśmy nazwiska przedwojennych kierowników i nauczycieli szkoły: Maksymiliana Krupczaka (1919); Piotra Margrafa (1924 oraz 1928-1929); Stanisława Dyrdy (1926-1927); Bronisława Czarneckiego (1933-1934) – mówi Aneta Tywoniuk-Małys, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łaszczowie. Podkreśla, że tylko dzięki pomocy i otwartości mieszkańców Łaszczowa powstała „Monografia szkoły”.

– Mogliśmy w niej opisać historie kilku absolwentów z dawnej drewnianej szkoły, w tym Gracjana Budzanowskiego – dziękuję pani Elizie Dorocie Cedrowskiej – absolwentce szkoły, prawnuczce Anieli i Wacława Budzanowskich, która chciała podzielić się z nami historią absolwenta naszej szkoły, syna kowala z Domaniża, architekta, zabitego w niemieckim obozie koncentracyjnym Gracjana Budzanowskiego. Myślę, że takich historii jest wiele. Warto z nich czerpać wiedzę i o nich pamiętać. Jesteśmy silni swoją historią, chociaż jest ona niekiedy tragiczna – kontynuuje.

– W naszej opowieści o szkole, z pewnością nie udało nam się wyczerpać tematyki. Mam nadzieję, że kolejne pokolenia nauczycieli lub absolwentów będą podejmować trud aktualizacji i poszerzania tej publikacji – dodaje dyrektor.

Sztandar i patron

Podczas uroczystości 1 czerwca jej organizatorzy nawiązywali do przeszłości, przede wszystkim do 5 czerwca 1983 r., kiedy to szkoła otrzymała sztandar i imię generała Władysława Sikorskiego. Jednym z akcentów były maki, jako symbol pamięci i bohaterstwa, symbol hołdu ludzi żywych dla tych, którzy walczyli o wolność.

WEŹ UDZIAŁ:

– To znak pamięci o naszym patronie – generale Władysławie Sikorskim. To także pamięć o tym, jak wczesnym rankiem 5 czerwca 1983 r. uczennice szkoły na łaszczowskich polach zbierały maki i chabry, aby przystroić szkołę przed uroczystością – wyjaśnia Aneta Tywoniuk-Małysz.

Patrona szkoły wybrali pod koniec lat 70. uczniowie. Ówczesny dyrektor Zdzisław Pomarański i grono pedagogiczne uznali ten wybór za pierwszy akt demokracji w szkole. Roman Mucha (pedagog, nauczyciel i artysta związany z Tomaszowem Lubelskim) zaprojektował sztandar i linoryt z okazji nadania imienia szkole, a rada rodziców ufundowała sztandar.

Na jubileuszu 40-lecia nadania szkole imienia i sztandaru obecni byli ci, na oczach których tworzyła się ta historia.

– Wśród absolwentów jest wielu rolników, przedsiębiorców, lekarzy, nauczycieli, pracowników administracji, samorządowców, inżynierów i przedstawicieli wielu innych zawodów, którzy w tej szkole mieli okazję odkrywać i rozwijać swoje pasje i spełniać marzenia. Dziękuję za dotychczasowy wspólny wielopokoleniowy dorobek szkoły i mam nadzieję, że razem, tak jak dzisiaj jesteśmy tutaj na tej sali pomożemy najmłodszemu pokoleniu łaszczowian zdobywać nieznane i spełniać marzenia – zwracała się do gości dyr. Tywoniuk-Małysz.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama