Projekt „Blisko Powiat Biłgorajski” przez dwa lata zapewniał nieodpłatny transportu „door-to-door”. Osoby z niepełnosprawnością lub ograniczoną mobilnością miały zapewnione wsparcie związane z możliwością rozwijania aktywności w życiu społecznym, zawodowym i publicznym. W ramach projektu zostali zatrudnieni kierowcy, dyspozytorzy i asystenci. Zakupiono dwa samochody dostosowane do przewozu osób niepełnosprawnych wraz z wózkami inwalidzkimi oraz schodołazem.
Utrudniony dojazd
Usługa ta cieszyła się sporą popularnością. Teraz, gdy realizacja projektu kończy się, osoby korzystające z tej usługi obawiają się, że utracą możliwość korzystania z darmowego transportu. Ponad dwudziestu mieszkańców powiatu biłgorajskiego wystąpiło do władz powiatu z petycją o zachowanie „door-to-door”. Ich zdaniem usługa ta wspiera osoby m.in. z niepełnosprawnościami.
– Problemem, który stanowi poważne obciążenie dla naszej grupy są trudności w zorganizowaniu bezpiecznego i dostosowanego do potrzeb naszych podopiecznych transportu na zorganizowane zajęcia, rehabilitacje lub do ośrodków opiekuńczych. Naszym zdaniem należy kontynuować program przez kolejne lata – twierdzą osoby, które złożyły petycję.
Dodają, że na dalszą realizację usługi potrzeba wsparcia finansowanego, a kontynuacja programu jest konieczna. Argumentują, że osoby niepełnosprawne i inne osoby potrzebujące z terenu powiatu, szczególnie zamieszkujące gminy wiejskie, są w dużym stopniu zagrożone wykluczeniem społecznym z powodu braku równych szans w dostępie do usług transportowych. Szkoły, instytucje i organizacje zajmujące się rehabilitacją, wspieraniem aktywizacji zawodowej, ośrodki zdrowia są dostępne w Biłgoraj, do którego dojazd jest utrudniony.
Przeciw wykluczeniu
– Lokalne samorządy i instytucje pomocowe powinny przyczyniać się do pokonywania barier, które stoją przed tą grupą społeczną. Fakt życia na wsi nie powinien w tej sytuacji wykluczać społecznie i marginalizować. Osoby niepełnosprawne, niezależnie od miejsca zamieszkania, powinny mieć szansę na rehabilitację, rozwój i przede wszystkim na edukację i integrację, która może w ich życiu wiele zmienić – twierdzą.
Petycja trafiła do Rady Powiatu i zajęła się nią Komisja Skarg Wniosków i Petycji. Podczas ostanie sesji radni zdecydowali, że Zarząd Powiatu zabezpieczy środki w budżecie na 2024 r. umożliwiające kontynuację programu do końca przyszłego roku.
Zdaniem starosty głos mieszkańców w tej kwestii jest bardzo ważny. – Miałem spotkanie z mamami osób dzieci z niepełnosprawnościami m.in z gminy Tarnogród, Księżpol i miasta Biłgoraja. Osoby te proszą, aby ten transport był nadal do ich dyspozycji. Argumentowały one, że usługa ta jest im potrzebna i niezbędna, aby ich dzieci mogły prawidłowo funkcjonować – twierdzi Andrzej Szarlip.
Napisz komentarz
Komentarze