Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 19:06
Reklama
Reklama

Biłgoraj: „Door-to-door” ma pozostać

Powiat biłgorajski kończy realizację projektu, który pomaga m.in. osobom z niepełnosprawnościami w transporcie do lekarza, urzędu, pracy czy kina. Beneficjenci obawiają się, że usługa zostanie zlikwidowana.
Biłgoraj:  „Door-to-door” ma pozostać

Projekt „Blisko Powiat Biłgorajski” przez dwa lata zapewniał nieodpłatny transportu „door-to-door”. Osoby z niepełnosprawnością lub ograniczoną mobilnością miały zapewnione wsparcie związane z możliwością rozwijania aktywności w życiu społecznym, zawodowym i publicznym. W ramach projektu zostali zatrudnieni kierowcy, dyspozytorzy i asystenci. Zakupiono dwa samochody dostosowane do przewozu osób niepełnosprawnych wraz z wózkami inwalidzkimi oraz schodołazem.

Utrudniony dojazd

Usługa ta cieszyła się sporą popularnością. Teraz, gdy realizacja projektu kończy się, osoby korzystające z tej usługi obawiają się, że utracą możliwość korzystania z darmowego transportu. Ponad dwudziestu mieszkańców powiatu biłgorajskiego wystąpiło  do władz powiatu z petycją o zachowanie „door-to-door”. Ich zdaniem usługa ta wspiera osoby m.in. z niepełnosprawnościami.

– Problemem, który stanowi poważne obciążenie dla naszej grupy są trudności w zorganizowaniu bezpiecznego i dostosowanego do potrzeb naszych podopiecznych transportu na zorganizowane zajęcia, rehabilitacje lub do ośrodków opiekuńczych. Naszym zdaniem należy kontynuować program przez kolejne lata – twierdzą osoby, które złożyły petycję.

Dodają, że na dalszą realizację usługi potrzeba wsparcia finansowanego, a kontynuacja programu jest konieczna. Argumentują, że osoby niepełnosprawne i inne osoby potrzebujące z terenu powiatu, szczególnie zamieszkujące gminy wiejskie, są w dużym stopniu zagrożone wykluczeniem społecznym z powodu braku równych szans w dostępie do usług transportowych. Szkoły, instytucje i organizacje zajmujące się rehabilitacją, wspieraniem aktywizacji zawodowej, ośrodki zdrowia są dostępne w Biłgoraj, do którego dojazd jest utrudniony.

Przeciw wykluczeniu

– Lokalne samorządy i instytucje pomocowe powinny przyczyniać się do pokonywania barier, które stoją przed tą grupą społeczną. Fakt życia na wsi nie powinien w tej sytuacji wykluczać społecznie i marginalizować. Osoby niepełnosprawne, niezależnie od miejsca zamieszkania, powinny mieć szansę na rehabilitację, rozwój i przede wszystkim na edukację i integrację, która może w ich życiu wiele zmienić – twierdzą. 

Petycja trafiła do Rady Powiatu i zajęła się nią Komisja Skarg Wniosków i Petycji. Podczas ostanie sesji radni zdecydowali, że  Zarząd Powiatu zabezpieczy środki w budżecie na 2024 r. umożliwiające kontynuację programu do końca przyszłego roku.

Zdaniem starosty głos mieszkańców w tej kwestii jest bardzo ważny. – Miałem spotkanie z mamami osób dzieci z niepełnosprawnościami m.in z gminy Tarnogród, Księżpol i miasta Biłgoraja. Osoby te proszą, aby ten transport był nadal do ich dyspozycji. Argumentowały one, że usługa ta jest im potrzebna i niezbędna, aby ich dzieci mogły prawidłowo funkcjonować – twierdzi Andrzej Szarlip.  


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama