Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 06:00
Reklama Baner rekalmowy Orkiestry Włościańskiej
Reklama

„Mulier Fortis" najlepszym filmem 11. Zamojskiego Festiwalu „Spotkania z historią"

Dokument „Mulier Fortis. Kobieta mężna” został najlepszym filmem 11. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią”. Wśród imprez towarzyszących na uwagę zasługują V Biblioteczne Spotkania z Historią „Wołanie o pamięć – w 80. Rocznicę Zbrodni Wołyńskiej”, które zorganizowała Książnica Zamojska.
Dokument „Mulier Fortis. Kobieta mężna” został najlepszym filmem 11. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią”. Gala finałowa odbyła się na Rynku Wielkim.
Dokument „Mulier Fortis. Kobieta mężna” został najlepszym filmem 11. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią”. Gala finałowa odbyła się na Rynku Wielkim.

Filmy dokumentalne o tematyce historycznej, spotkania z wybitnymi twórcami filmowymi, premiery i nowości TVP Historia oraz wiele innych atrakcji znalazło się w programie 11. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią”, które w dniach 17-19 sierpnia zorganizowano w Zamościu.

W konkursie o statuetkę „Zamość Perła Renesansu” rywalizowało 16 produkcji. Najlepszym okazał się „Mulier Fortis. Kobieta mężna”. Reżyser filmu Adam Kraśnicki odebrał 19 sierpnia na Rynku Wielkim w Zamościu statuetkę. Nagrodę specjalną jury otrzymał dokument Aliny Czerniakowskiej zatytułowany „Pamięć”. Nagroda za najlepsze zdjęcia powędrowała w ręce Oleksandra Pozdnyakova za zdjęcia do filmu „Sad dziadka”. Statuetkę za najlepszy montaż odebrał Rafał Bryll za film „Pokojówka”. Jury wyróżniło film „Gniazdo sierot” w reżyserii Małgorzaty Orłowskiej oraz przyznało pozaregulaminową nagrodę jury dla filmu „Na zawsze Melomanii” w reżyserii Rafała Mierzejewskiego.

Decyzją organizatorów, nagrodę za wybitne zasługi dla polskiej kinematografii historycznej otrzymała Milenia Fiedler, montażystka filmowa, wykładowczyni i rektor Szkoły Filmowej w Łodzi.

Festiwalowa publiczność za najlepszy film 11. „Spotkań z historią” uznała dokument „Gniazdo sierot”.

Po gali finałowej na Rynku Wielkim odbył się koncert „W siódmym niebie” w wykonaniu Voice Bandu i Eweliny Flinty w towarzystwie Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu. Organizatorami 11. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią” było Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu, Miasto Zamość oraz Centrum Kultury i Historii Telewizji Polskiej.

Warto wspomnieć, że wśród imprez towarzyszących festiwalowi znalazły się V Biblioteczne Spotkania z Historią „Wołanie o pamięć – w 80. Rocznicę Zbrodni Wołyńskiej”, które w dniach 18-19 sierpnia zorganizowała Książnica Zamojska im. Stanisława Kostki Zamoyskiego w Zamościu. Pierwszego dnia na Rynku Wodnym swoimi wspomnieniami sprzed 80 lat dzielili się członkowie Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu z siedzibą w Zamościu, a następnie zorganizowano „Spacer historyczny” do Celi Wołyniaków na Rotundzie.

Dzień później na Rynku Wodnym odbyło się najpierw spotkanie autorskie z Leszkiem Wójtowiczem, dziennikarzem „Kroniki Tygodnia”, który opowiadał o swojej najnowszej publikacji „Kąkol na dożynkach. O Polakach ocalałych z ukraińskiego ludobójstwa”, a następnie rozpoczął się panel dyskusyjny „Wołanie o pamięć!” z udziałem ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, dr hab. Andrzeja Zapałowskiego, profesora Uniwersytetu Rzeszowskiego i Janusza Bernacha, przewodniczącego Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu, a także Zofii Szwal, członkini stowarzyszenia. Spotkanie poprowadził Leszek Wójtowicz.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner firmy Pierogi od AGI w dodatku Świąta
ReklamaBaner reklamowy w dodatku Święta firmy Agroradek
ReklamaBaner reklamowy w dodatku ŚWIĘTA firmy Klinika Zdrowia I Urody
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KasiaTreść komentarza: I jak polepszyło się w Hrubieszowie i w okolicach, jak chciałeś panowania tfuska i lewaków🤬Pokarz jaki masz dobrobytData dodania komentarza: 21.12.2024, 22:34Źródło komentarza: Pożegnanie odchodzącego Zarządu Powiatu Hrubieszowskiego drogo kosztowałoAutor komentarza: KałodziejczakTreść komentarza: Rudy Folksdojcz krzyczał wtedy że to Wina PISu ! To samo było w odrze , ale według jednej mądrej inaczej z PełO winą było to że Po Odrze pływają statki które WYPIJAJA wodę rybom i te się duszą bo wody jest za mało !!! :) Wspaniała jest ta władza , jak widok psiego gófna na trawniku przy chodniku !Data dodania komentarza: 21.12.2024, 21:47Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: Praworządny zamachTreść komentarza: W Magdeburgu na zaproszenie Makreli i TfuSSka zamachowcy zabijają już PO raz POnad 50ty ilu jest u nas 10.000 czy więcej POpierający ich Trzaskuś nie POwiedział ile nas kosztują, by nas wysadzać.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 17:17Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Jak łatwo być błaznem w todze i grubą kasę brać za co? pseudo praworządność, a wszystkie ryby POzdychane były uśmiechnięte taki wyrok to POśmiewisko i zachęta truć, truć,truć bezkarnie ale z uśmiechem i środkowym palcem.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 16:43Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: halloTreść komentarza: Eee tam ,angielski to wszyscy znają a ja chciałabym nauczyć się jeszcze języka niemieckiego bo to przyszłość.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:58Źródło komentarza: Zamość: Bacalarus i Akademia Zamojska wspierają rozwój studentówAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Co ciekawe cena masła nie rośnie po raz pierwszy. W 2022 była nawet wyższa, ale wtedy nikt nie robił afery.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:56Źródło komentarza: Od cen masła pęka głowa. Zwłaszcza przed świętami. Rząd wkracza do akcji
Reklama