Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 23:07
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Zamość: Myśliwi w dawnym domu dziecka. Na adaptację budynku dostali 10 mln zł

Tam, gdzie kiedyś mieścił się dom dziecka powstanie ośrodek edukacji ekologicznej, strzelectwa i historii łowiectwa Zamojszczyzny. Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Zamościu otrzymał ponad 10 mln zł dofinansowania na realizację pierwszego etapu projektu adaptacji budynku przy ul. Źródlanej 1A.
Budynek potrzebuje gruntownego remontu. O tym, że będzie to ośrodek z dużym potencjałem zwrócił uwagę wiceprezydent Zamościa.
Budynek potrzebuje gruntownego remontu. O tym, że będzie to ośrodek z dużym potencjałem zwrócił uwagę wiceprezydent Zamościa.

Dom dziecka przy ul. Źródlanej mieścił się do 2019 r. Na początku mówiło się, że w opuszczonym obiekcie może powstać dom pomocy społecznej, ale ostatecznie miasto podpisało z Zarządem Okręgowym Polskiego Związku Łowieckiego w Zamościu porozumienie o utworzeniu tam ośrodka edukacji ekologicznej, strzelectwa i historii łowiectwa Zamojszczyzny.

Zanim ruszą prace

PZŁ przejął nieruchomość wiosną ub. roku, podpisując umowę najmu z Zakładem Gospodarki Lokalowej, a następnie rozpoczął poszukiwania pieniędzy ze źródeł zewnętrznych na przeprowadzenie gruntownego remontu i zaadaptowanie obiektu na potrzeby ośrodka, który jest wspólnym projektem PZŁ, Miasta Zamość i Roztoczańskiego Parku Narodowego. 

Te działania przyniosły skutek. Umowę o przekazaniu dofinansowania na termomodernizację budynku o powierzchni użytkowej prawie 3 tys. mkw. podpisali 31 października w Urzędzie Miasta Zamość Wojciech Adamczyk, Łowczy Okręgowy PZŁ w Zamościu, Sławomir Mazurek, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w asyście wiceprezydenta Zamościa Piotra Orzechowskiego i Ryszarda Madziara, doradcy ministra aktywów państwowych.

Prace powinny ruszyć jeszcze w tym roku. 

– Ogłosiliśmy dwa przetargi: na generalnego wykonawcę inwestycji i wyłonienie inwestora zastępczego – powiedział nam Wojciech Adamczyk.

Przede wszystkim budynek ma być docieplony. Wymieniona zostanie stolarka drzwiowa i okienna, a system ogrzewania zmieniony – z tradycyjnego z kaloryferami na podłogowe (zainstalowane zostaną panele fotowoltaiczne i gruntowe pompy ciepła). W dalszej kolejności trzeba będzie zająć się wyposażeniem obiektu (część ekspozycyjna będzie przygotowywana w porozumieniu merytorycznym z RPN).

 Kolejny etap stanowi planowana modernizacja strzelnicy sportowej przy Rotundzie i przystosowanie jej do konkurencji myśliwskich (trap, skeet, MOP) oraz tory łucznicze. Docelowo w ośrodku edukacji ekologicznej, strzelectwa i historii łowiectwa Zamojszczyzny mają być prowadzone zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży zakresu ekologii.

To ma być wizytówka

– Dzięki przeprowadzonej termomodernizacji i zmianie systemu ogrzewania obiekt będzie bardzo efektywny energetycznie – zauważył wiceszef NFOŚiGW Sławomir Mazurek.

O tym, że będzie to ośrodek z dużym potencjałem zwrócił uwagę wiceprezydent Zamościa, przypominając, że dookoła jest las, a „za miedzą” znajduje się zalew zamojski.

Ryszard Madziar zauważył, że podpisanie umowy to historyczny moment zarówno dla PZŁ, który obchodzi w tym roku 100 lecie swojego powstania, jak i Zamościa. 

– Jestem przekonany, że ośrodek będzie piękną wizytówką miasta – powiedział doradca ministra aktywów państwowych.

Wojciech Adamczyk wierzy, że pod koniec przyszłego roku ośrodek rozpocznie swoją działalność. Zaznacza, że obiekt stanowi mienie miasta Zamość i jako taki będzie służyć miastu i jego mieszkańcom.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Zażenowana 09.11.2023 21:02
A nie było planu na ośrodek opiekuńczy tutaj? Wszędzie problem z miejscem dla osoby starszej a tu super lokalizacja i będzie zmarnowana kasa..

Kefir 09.11.2023 18:33
Przykro z mojej strony że na myśliwych ale dobrze, że chociaż obiekt nie popadnie w ruinę. Może dostanie kiedyś trzecie życie nie nawiązujące do obrzydliwych tradycji zabijania innych gatunków. Czas pokaże a póki co życzę powodzenia nowym najemcom.

Ja z Zamościa 09.11.2023 09:55
Pieniądze w błoto!!!

ojoj 09.11.2023 04:44
dlaczego zrezygnowali z domu dziecka? gdzieś go przenieśli czy całkiem rozwiązali, a co z dziećmi?

Miłosz 09.11.2023 12:03
W Polsce nie ma już takich domów dziecka, są tylko rodzinne dd, dlatego we wszystkich miastach takie budynki zmieniają przeznaczenie, doucz się zanim zaczniesz pisać głupoty.

A 09.11.2023 14:19
Sam się doucz... Marzeniem wszystkich jest, abyś miał rację, ale niestety nie masz. ojoj, dom dziecka został przeniesiony na Wyszyńskiego.

Gregors 09.11.2023 14:31
Ale bzdury piszesz.

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama