Dom dziecka przy ul. Źródlanej mieścił się do 2019 r. Na początku mówiło się, że w opuszczonym obiekcie może powstać dom pomocy społecznej, ale ostatecznie miasto podpisało z Zarządem Okręgowym Polskiego Związku Łowieckiego w Zamościu porozumienie o utworzeniu tam ośrodka edukacji ekologicznej, strzelectwa i historii łowiectwa Zamojszczyzny.
Zanim ruszą prace
PZŁ przejął nieruchomość wiosną ub. roku, podpisując umowę najmu z Zakładem Gospodarki Lokalowej, a następnie rozpoczął poszukiwania pieniędzy ze źródeł zewnętrznych na przeprowadzenie gruntownego remontu i zaadaptowanie obiektu na potrzeby ośrodka, który jest wspólnym projektem PZŁ, Miasta Zamość i Roztoczańskiego Parku Narodowego.
Te działania przyniosły skutek. Umowę o przekazaniu dofinansowania na termomodernizację budynku o powierzchni użytkowej prawie 3 tys. mkw. podpisali 31 października w Urzędzie Miasta Zamość Wojciech Adamczyk, Łowczy Okręgowy PZŁ w Zamościu, Sławomir Mazurek, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w asyście wiceprezydenta Zamościa Piotra Orzechowskiego i Ryszarda Madziara, doradcy ministra aktywów państwowych.
Prace powinny ruszyć jeszcze w tym roku.
– Ogłosiliśmy dwa przetargi: na generalnego wykonawcę inwestycji i wyłonienie inwestora zastępczego – powiedział nam Wojciech Adamczyk.
Przede wszystkim budynek ma być docieplony. Wymieniona zostanie stolarka drzwiowa i okienna, a system ogrzewania zmieniony – z tradycyjnego z kaloryferami na podłogowe (zainstalowane zostaną panele fotowoltaiczne i gruntowe pompy ciepła). W dalszej kolejności trzeba będzie zająć się wyposażeniem obiektu (część ekspozycyjna będzie przygotowywana w porozumieniu merytorycznym z RPN).
Kolejny etap stanowi planowana modernizacja strzelnicy sportowej przy Rotundzie i przystosowanie jej do konkurencji myśliwskich (trap, skeet, MOP) oraz tory łucznicze. Docelowo w ośrodku edukacji ekologicznej, strzelectwa i historii łowiectwa Zamojszczyzny mają być prowadzone zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży zakresu ekologii.
To ma być wizytówka
– Dzięki przeprowadzonej termomodernizacji i zmianie systemu ogrzewania obiekt będzie bardzo efektywny energetycznie – zauważył wiceszef NFOŚiGW Sławomir Mazurek.
O tym, że będzie to ośrodek z dużym potencjałem zwrócił uwagę wiceprezydent Zamościa, przypominając, że dookoła jest las, a „za miedzą” znajduje się zalew zamojski.
Ryszard Madziar zauważył, że podpisanie umowy to historyczny moment zarówno dla PZŁ, który obchodzi w tym roku 100 lecie swojego powstania, jak i Zamościa.
– Jestem przekonany, że ośrodek będzie piękną wizytówką miasta – powiedział doradca ministra aktywów państwowych.
Wojciech Adamczyk wierzy, że pod koniec przyszłego roku ośrodek rozpocznie swoją działalność. Zaznacza, że obiekt stanowi mienie miasta Zamość i jako taki będzie służyć miastu i jego mieszkańcom.
Napisz komentarz
Komentarze