Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 18:44
Reklama Baner reklamowy A1
Reklama

Od kiedy obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości? {STARE ZDJĘCIA]

To nie jest święto, które wskazała władza. Polacy wybrali je sami. Był jednak czas, kiedy nie można było świętować 11 listopada.
Marszałek Józef Piłsudski podczas przeglądu wojska 11 listopada.
Marszałek Józef Piłsudski podczas przeglądu wojska 11 listopada.

Autor: Narodowe Archiwum Cyfrowe

W sobotę 11 listopada, czyli Narodowe Święto Niepodległości. Czymś zupełnie normalnym jest dla nas to, że to dzień wolny, że na ulicach wielu miast obywają się wojskowe parady, urządza się wojskowe pikniki oraz marsze i okolicznościowe biegi. Naturalne jest także dla nas to, że to święto to forma uczczenia zakończenia I wojny światowej w 1918 roku i tym samym odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Paradoksalnie jest to święto zarówno stare, jak i młode.

Zaczęło się ponad 100 lat temu

11 listopada nie zostało wybrane świętem z nakazu władz. Stało się tak, bo ten dzień zaczęli uroczyście obchodzić sami Polacy.

Po raz pierwszy święto niepodległości zostało uczczone w 1920 r. Ale nie było to jeszcze wydarzenie ogólnopolskie i państwowe. Miało skromny, lokalny charakter. Sprowadzało się to do przeglądu pododdziałów w Warszawie przez marszałka Józefa Piłsudskiego. Z biegiem lat ten zwyczaj zaczął się rozlewać na inne miasta.

Świętowanie stało się tak popularne i powszechne, że w 1937 r. ustanowiono Narodowe Święto Niepodległości, wskazując jednocześnie ten dzień jako wolny od pracy.

Tak było krótko, bo wybuchła II wojna światowa. 

PRL nie uznawał 11 listopada. Ustanowił własne święto

W czasie niemieckiej okupacji świętowanie nie było możliwe. Po wojnie niewiele się zmieniło.

Komunistyczne władzy tego święta nie przywróciły, a wskazały nowe. To 22 lipca stał się Narodowym Świętem Odrodzenia Polski. Ten dzień – przypomnijmy – to rocznica ogłoszenia komunistycznego Manifestu PKWN.

Wszystko wróciło do normy, czyli do przedwojennej tradycji dopiero w 1989 roku, kiedy sejm zdecydował o przywróceniu Narodowego Święta Niepodległości.

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner rekalmowy formy Alustal
ReklamaBaner reklamowy w dodatku Święta firmy Agroradek
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: qwertyTreść komentarza: Właśnie ujawniono, że władze Chełma wywaliły na ten cel 615 tys. złotych (a na remonty dróg brakło). Ciekawe ile z tej kasy przytulą kolesie Sakiewicza.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 17:28Źródło komentarza: Sylwester przed telewizorem. Jedna stacja zrobi go wcześniejAutor komentarza: XxxTreść komentarza: Godzina 17.10 poniedziałek 23.12.2024 drzwi w dalszym ciągu nie ma......ciepłych świąt życzęData dodania komentarza: 23.12.2024, 17:11Źródło komentarza: Tomaszów Lub.: Mieszkańcy bloku zawiesili koc, bo nie mają drzwi. 28-latek wyrwał je z zawiasamiAutor komentarza: kresowiakTreść komentarza: Toż to prawie jak kabaret, jak by nie patrzył to wina "pisu" a największa Kaczyńskiego bo pozwolił na zatrucie. Tyle miał władzy i pozwolił na zatrucie Huczwy no i Odry!!!!Data dodania komentarza: 23.12.2024, 16:10Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: ak47Treść komentarza: Z tym klimatem to bym nie przesadzał, zwykła knajpa, wystrój, obsługa, jedzenie i ceny bez szału.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 16:03Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisówAutor komentarza: JaTreść komentarza: Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym inicjatywę uchwałodawczą posiada Burmistrz. Tak wiec radni klepneli to co przygotował / projekt uchwały / na sesję Burmistrz. Teraz płacz.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 15:55Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisówAutor komentarza: etnografTreść komentarza: DomniemaneData dodania komentarza: 23.12.2024, 13:34Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugi
Reklama