Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 11:17
Reklama
Reklama

Zamość: Historia rewitalizacji Akademii Zamojskiej na fotografiach Mirosława Chmiela

Wystawa „AKADEMIA ZAMOJSKA /historia rewitalizacji 2019 - 2023/” to dokumentacja fotograficzna, przedstawiająca historię rewitalizacji budynku akademii. Otwarcie wystawy już 15 grudnia.
Zamość: Historia rewitalizacji Akademii Zamojskiej na fotografiach Mirosława Chmiela

Akademia Zamojska – uczelnia założona w 1594 roku przez Jana Zamoyskiego. Zorganizowana przez Szymona Szymonowica dla studentów z Polski i Litwy, działała do likwidacji w 1784 r. przeprowadzonej przez Austriaków. Była pierwszą prywatną uczelnią a trzecią – po krakowskiej (1364 r.) i wileńskiej (1578 r.), uczelnią w Rzeczypospolitej. Okres jej świetności przypadał na przełom XVI i XVII wieku. 

Remont konserwatorski Akademii Zamojskiej obejmował dokonanie zmian przywracających budynkowi formę z drugiej połowy XVIII w., przebudowę istniejącego korpusu budynku, przywrócenie historycznego układu przestrzennego pomieszczeń, wykonanie nadbudowy przez odtworzenie dachu mansardowego. Pozwoliło to na odtworzenie bryły budynku w formie z 2 połowy XVIII-wieku oraz adaptację powierzchni na cele użytkowe. Przeprowadzenie prac konserwatorskich we wnętrzach, na elewacjach, pozwoliło na objęcie ochroną zachowanych elementów zabytkowych oraz przywróciło charakter budynku w formie, jaką prezentował przed likwidacją Akademii. 

Projekt zrealizowano dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020, dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu OCHRONA ZABYTKÓW dla zadania pn.: „Zamość, Akademia Zamojska (XVII w.): prace konserwatorskie barkowych polichromii w sali W007 oraz środkom własnym Miasta Zamość. 

Na wystawie zaprezentowana jest tylko część materiału fotograficznego zgromadzonego podczas realizacji projektu. Dokumentacja fotograficzna w wersji elektronicznej została przekazana w całości do zbiorów Muzeum Zamojskiego a drugi komplet do Archiwum Państwowego w Zamościu. Powstały materiał zdjęciowy, o dużych wartościach artystycznych, dokumentalnych i historycznych, w przyszłości może posłużyć do opracowań historycznych i być wykorzystany jako ilustracje do wydawnictw. 

Projekt został zrealizowany w ramach stypendium artystycznego Prezydenta miasta Zamość. Mirosław Chmiel – artysta fotografik AFRP, Członek Rzeczywisty Fotoklubu RP Stowarzyszenia Twórców. Kurator galerii fotografii Galeria Mała w ZDK oraz wystaw w Hotelu Zamojskim, Morandówce i Arte Hotel. W 1976 r. z grupą pasjonatów fotografii założył Zamojską Grupę Fotografików. Grupa działa obecnie pod nazwą Zamojska Grupa Fotograficzna Grupa Twórcza. 

Organizator, komisarz i konsultant na wielu plenerach fotograficznych, juror konkursów oraz kurator wielu wystaw. Autor ponad 60 wystaw indywidualnych i uczestnik ponad 300 wystaw zbiorowych. Trzykrotnie otrzymał Stypendium artystyczne Prezydenta miasta Zamość w 2019, 2021, i 2023 r. 

W 2018 r. otrzymał medal Za Zasługi dla Fotografii Polskiej. W 2022 r. srebrny Za Twórczość Fotograficzną. 

Otwarcie wystawy 15 grudnia 2023 w Muzeum Zamojskim, ul. Ormiańska 26 o godz. 15.30. 

Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia placówki do końca stycznia 2024 r. W lutym 2024 r. zostanie przeniesiona do budynku Akademii Zamojskiej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Wtedy byłTreść komentarza: A cóż to był za ,,styl" ?Data dodania komentarza: 2.11.2024, 04:28Źródło komentarza: Gm. Zamość: Z roweru do więzienia. Spędzi tam rokAutor komentarza: WkwionyTreść komentarza: Chyba zmusić a nie zachęcić, nazywajcie rzeczy po imieniu.Data dodania komentarza: 1.11.2024, 21:10Źródło komentarza: Kierowców czekają kolejne opłaty. Trzy w jednej. To już pewneAutor komentarza: 800plus od 3 latTreść komentarza: To 800plus powinno być przyznawane dopiero od 3 lat dziecka i do ukończenia przez dziecko 24 lata tak żeby miało na studia a nie od urodzenia Bo od urodzenia i tak jest dużo pieniędzy na dziecko jak ktoś pracował przez rok bierze 100 procent wypłaty a kto nie to przez rok bierze tysiąca.i odrazu 800plus.a później po roku swiadczenie opiekuncze po tysiącu na rok albo po 500na dwa lata także tych świadczeń i pieniędzy i tak jest za dużo na takie małe dziecko a później jakby te pieniądze chociaż po części się przydały dla 18 latków to juz niema.nic nawet 800plus do 18tu lat a dopiero wtedy zaczynają się duże wydatki studiaData dodania komentarza: 1.11.2024, 12:51Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: łgarstwaData dodania komentarza: 1.11.2024, 10:37Źródło komentarza: PIŁKARSKA IV LIGA: Dwa gole z karnegoAutor komentarza: asdasTreść komentarza: Śmieć i potencjalny morderca!Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:18Źródło komentarza: 28-latek z gm. Szczebrzeszyn kompletnie pijany kierował ciężarówką. Nie wyrobił się na zakręcieAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Aleja wstydu zasłużonych jest na cmentarzu wojskowym w pierwszym rzędzie .Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:05Źródło komentarza: Żegnamy znanych i zasłużonych zmarłych z powiatu hrubieszowskiego
Reklama