Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 16 kwietnia 2025 11:40
Reklama
Reklama

Zamość: Historia rewitalizacji Akademii Zamojskiej na fotografiach Mirosława Chmiela

Reklama
Wystawa „AKADEMIA ZAMOJSKA /historia rewitalizacji 2019 - 2023/” to dokumentacja fotograficzna, przedstawiająca historię rewitalizacji budynku akademii. Otwarcie wystawy już 15 grudnia.
Zamość: Historia rewitalizacji Akademii Zamojskiej na fotografiach Mirosława Chmiela

Akademia Zamojska – uczelnia założona w 1594 roku przez Jana Zamoyskiego. Zorganizowana przez Szymona Szymonowica dla studentów z Polski i Litwy, działała do likwidacji w 1784 r. przeprowadzonej przez Austriaków. Była pierwszą prywatną uczelnią a trzecią – po krakowskiej (1364 r.) i wileńskiej (1578 r.), uczelnią w Rzeczypospolitej. Okres jej świetności przypadał na przełom XVI i XVII wieku. 

Reklama

Remont konserwatorski Akademii Zamojskiej obejmował dokonanie zmian przywracających budynkowi formę z drugiej połowy XVIII w., przebudowę istniejącego korpusu budynku, przywrócenie historycznego układu przestrzennego pomieszczeń, wykonanie nadbudowy przez odtworzenie dachu mansardowego. Pozwoliło to na odtworzenie bryły budynku w formie z 2 połowy XVIII-wieku oraz adaptację powierzchni na cele użytkowe. Przeprowadzenie prac konserwatorskich we wnętrzach, na elewacjach, pozwoliło na objęcie ochroną zachowanych elementów zabytkowych oraz przywróciło charakter budynku w formie, jaką prezentował przed likwidacją Akademii. 

Projekt zrealizowano dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020, dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu OCHRONA ZABYTKÓW dla zadania pn.: „Zamość, Akademia Zamojska (XVII w.): prace konserwatorskie barkowych polichromii w sali W007 oraz środkom własnym Miasta Zamość. 

Na wystawie zaprezentowana jest tylko część materiału fotograficznego zgromadzonego podczas realizacji projektu. Dokumentacja fotograficzna w wersji elektronicznej została przekazana w całości do zbiorów Muzeum Zamojskiego a drugi komplet do Archiwum Państwowego w Zamościu. Powstały materiał zdjęciowy, o dużych wartościach artystycznych, dokumentalnych i historycznych, w przyszłości może posłużyć do opracowań historycznych i być wykorzystany jako ilustracje do wydawnictw. 

Projekt został zrealizowany w ramach stypendium artystycznego Prezydenta miasta Zamość. Mirosław Chmiel – artysta fotografik AFRP, Członek Rzeczywisty Fotoklubu RP Stowarzyszenia Twórców. Kurator galerii fotografii Galeria Mała w ZDK oraz wystaw w Hotelu Zamojskim, Morandówce i Arte Hotel. W 1976 r. z grupą pasjonatów fotografii założył Zamojską Grupę Fotografików. Grupa działa obecnie pod nazwą Zamojska Grupa Fotograficzna Grupa Twórcza. 

Organizator, komisarz i konsultant na wielu plenerach fotograficznych, juror konkursów oraz kurator wielu wystaw. Autor ponad 60 wystaw indywidualnych i uczestnik ponad 300 wystaw zbiorowych. Trzykrotnie otrzymał Stypendium artystyczne Prezydenta miasta Zamość w 2019, 2021, i 2023 r. 

W 2018 r. otrzymał medal Za Zasługi dla Fotografii Polskiej. W 2022 r. srebrny Za Twórczość Fotograficzną. 

Otwarcie wystawy 15 grudnia 2023 w Muzeum Zamojskim, ul. Ormiańska 26 o godz. 15.30. 

Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia placówki do końca stycznia 2024 r. W lutym 2024 r. zostanie przeniesiona do budynku Akademii Zamojskiej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
Reklama
Reklama
ReklamaBaner rekalmowy Dodatek święta OSiR Zamość
ReklamaBaner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Aport !Treść komentarza: Pani kazała szczekać, to szczeka. Jak każe warować, to będzie warować. Taka jest rola piesków chodzących u innych na krótkiej smyczy 😁😁😁Data dodania komentarza: 16.04.2025, 11:21Źródło komentarza: Rekordowa edycja akcji „Wrastaj w Hrubieszów”. 55 dzieci posadziło drzewa w Parku SolidarnościAutor komentarza: ZetKaTreść komentarza: To absurd totalny. Są programy wsparcia, ulgi podatkowe i ok. Trzeba obywateli wspierać, a nie karać kiedy są samotni, niekoniecznie jest to dowód wygodnictwa. Wracamy do ingerencji państwa w sprawy prywatne, wręcz intymne.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 10:35Źródło komentarza: Bezdzietni zapłacą dodatkowy podatek? Bykowe w rękach posłówAutor komentarza: PomiarTreść komentarza: Może myślał, że jest w USA, tam piją od rana do nocy i siadają za kółkiem, mężczyźni i kobiety w szczególności Polacy.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 10:34Źródło komentarza: Zamość: Kierowca cysterny miał 3 promile! Został zatrzymany dzięki zgłoszeniu świadkaAutor komentarza: MarylkaTreść komentarza: Każdy ma inne cele i powody. Jedni walczą o swojego idola za mamrota i wiadro farby, a inni podlizują się swojej Pani za pracę na basenie. Łatwo ocenia się innych nie widząc swojej obłudy. Dzisiaj się kpi z ludzi, którzy korzystają z socjala, a nie pamięta się z czego się żyło zanim trafiło się pod skrzydełka swojej Pani. Zapomniał wół jak cielęciem był ?Data dodania komentarza: 16.04.2025, 10:20Źródło komentarza: Rekordowa edycja akcji „Wrastaj w Hrubieszów”. 55 dzieci posadziło drzewa w Parku SolidarnościAutor komentarza: WierzbickaTreść komentarza: Hahaha ale oni myślą, że tego nikt nie wie 😂 Droniarz z Edytą w duecie od kilku lat walczyli o jego wygraną. Edyta już sama nie wie za kogo się podawać na FB, stworzyła tyle kont fejkowych, że się już gubi. Prócz mamrota i węgla jeszcze wiadro farby a obecnie co niektórzy panele się domagają. Marynarz objął taktykę Szewca tylko bez efektu więc wysługuje się innymi by osiągnąć cel.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 00:18Źródło komentarza: Rekordowa edycja akcji „Wrastaj w Hrubieszów”. 55 dzieci posadziło drzewa w Parku SolidarnościAutor komentarza: ??Treść komentarza: ??Data dodania komentarza: 15.04.2025, 21:49Źródło komentarza: Ślubowanie 47 nowych funkcjonariuszy Straży Granicznej [ZDJĘCIA]
Reklama