Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 22 grudnia 2024 23:40
Reklama Baner reklamowy A 1 - BUDBRAM
Reklama

Zamość: Historia rewitalizacji Akademii Zamojskiej na fotografiach Mirosława Chmiela

Wystawa „AKADEMIA ZAMOJSKA /historia rewitalizacji 2019 - 2023/” to dokumentacja fotograficzna, przedstawiająca historię rewitalizacji budynku akademii. Otwarcie wystawy już 15 grudnia.

Akademia Zamojska – uczelnia założona w 1594 roku przez Jana Zamoyskiego. Zorganizowana przez Szymona Szymonowica dla studentów z Polski i Litwy, działała do likwidacji w 1784 r. przeprowadzonej przez Austriaków. Była pierwszą prywatną uczelnią a trzecią – po krakowskiej (1364 r.) i wileńskiej (1578 r.), uczelnią w Rzeczypospolitej. Okres jej świetności przypadał na przełom XVI i XVII wieku. 

Remont konserwatorski Akademii Zamojskiej obejmował dokonanie zmian przywracających budynkowi formę z drugiej połowy XVIII w., przebudowę istniejącego korpusu budynku, przywrócenie historycznego układu przestrzennego pomieszczeń, wykonanie nadbudowy przez odtworzenie dachu mansardowego. Pozwoliło to na odtworzenie bryły budynku w formie z 2 połowy XVIII-wieku oraz adaptację powierzchni na cele użytkowe. Przeprowadzenie prac konserwatorskich we wnętrzach, na elewacjach, pozwoliło na objęcie ochroną zachowanych elementów zabytkowych oraz przywróciło charakter budynku w formie, jaką prezentował przed likwidacją Akademii. 

Projekt zrealizowano dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020, dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu OCHRONA ZABYTKÓW dla zadania pn.: „Zamość, Akademia Zamojska (XVII w.): prace konserwatorskie barkowych polichromii w sali W007 oraz środkom własnym Miasta Zamość. 

Na wystawie zaprezentowana jest tylko część materiału fotograficznego zgromadzonego podczas realizacji projektu. Dokumentacja fotograficzna w wersji elektronicznej została przekazana w całości do zbiorów Muzeum Zamojskiego a drugi komplet do Archiwum Państwowego w Zamościu. Powstały materiał zdjęciowy, o dużych wartościach artystycznych, dokumentalnych i historycznych, w przyszłości może posłużyć do opracowań historycznych i być wykorzystany jako ilustracje do wydawnictw. 

Projekt został zrealizowany w ramach stypendium artystycznego Prezydenta miasta Zamość. Mirosław Chmiel – artysta fotografik AFRP, Członek Rzeczywisty Fotoklubu RP Stowarzyszenia Twórców. Kurator galerii fotografii Galeria Mała w ZDK oraz wystaw w Hotelu Zamojskim, Morandówce i Arte Hotel. W 1976 r. z grupą pasjonatów fotografii założył Zamojską Grupę Fotografików. Grupa działa obecnie pod nazwą Zamojska Grupa Fotograficzna Grupa Twórcza. 

Organizator, komisarz i konsultant na wielu plenerach fotograficznych, juror konkursów oraz kurator wielu wystaw. Autor ponad 60 wystaw indywidualnych i uczestnik ponad 300 wystaw zbiorowych. Trzykrotnie otrzymał Stypendium artystyczne Prezydenta miasta Zamość w 2019, 2021, i 2023 r. 

W 2018 r. otrzymał medal Za Zasługi dla Fotografii Polskiej. W 2022 r. srebrny Za Twórczość Fotograficzną. 

Otwarcie wystawy 15 grudnia 2023 w Muzeum Zamojskim, ul. Ormiańska 26 o godz. 15.30. 

Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia placówki do końca stycznia 2024 r. W lutym 2024 r. zostanie przeniesiona do budynku Akademii Zamojskiej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner firmy Pierogi od AGI w dodatku Świąta
Reklama
ReklamaBaner reklamowy w dodatku ŚWIĘTA firmy Klinika Zdrowia I Urody
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KasiaTreść komentarza: I jak polepszyło się w Hrubieszowie i w okolicach, jak chciałeś panowania tfuska i lewaków🤬Pokarz jaki masz dobrobytData dodania komentarza: 21.12.2024, 22:34Źródło komentarza: Pożegnanie odchodzącego Zarządu Powiatu Hrubieszowskiego drogo kosztowałoAutor komentarza: KałodziejczakTreść komentarza: Rudy Folksdojcz krzyczał wtedy że to Wina PISu ! To samo było w odrze , ale według jednej mądrej inaczej z PełO winą było to że Po Odrze pływają statki które WYPIJAJA wodę rybom i te się duszą bo wody jest za mało !!! :) Wspaniała jest ta władza , jak widok psiego gófna na trawniku przy chodniku !Data dodania komentarza: 21.12.2024, 21:47Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: Praworządny zamachTreść komentarza: W Magdeburgu na zaproszenie Makreli i TfuSSka zamachowcy zabijają już PO raz POnad 50ty ilu jest u nas 10.000 czy więcej POpierający ich Trzaskuś nie POwiedział ile nas kosztują, by nas wysadzać.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 17:17Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Jak łatwo być błaznem w todze i grubą kasę brać za co? pseudo praworządność, a wszystkie ryby POzdychane były uśmiechnięte taki wyrok to POśmiewisko i zachęta truć, truć,truć bezkarnie ale z uśmiechem i środkowym palcem.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 16:43Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: halloTreść komentarza: Eee tam ,angielski to wszyscy znają a ja chciałabym nauczyć się jeszcze języka niemieckiego bo to przyszłość.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:58Źródło komentarza: Zamość: Bacalarus i Akademia Zamojska wspierają rozwój studentówAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Co ciekawe cena masła nie rośnie po raz pierwszy. W 2022 była nawet wyższa, ale wtedy nikt nie robił afery.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:56Źródło komentarza: Od cen masła pęka głowa. Zwłaszcza przed świętami. Rząd wkracza do akcji
Reklama