Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 19:15
Reklama
Reklama

Biłgoraj: Oddali życie za wartości

13 grudnia przypadał Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego. Tego dnia w Biłgoraju odbyły się uroczystości przypominające tamte tragiczne wydarzenia z lat 1981-1983, które odcisnęły trwałe piętno na historii kraju.
Biłgoraj: Oddali życie za wartości

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku władze PRL wprowadziły na terenie całego kraju stan wojenny. Mieszkańcy powiatu biłgorajskiego pamiętają o tamtych wydarzeniach. Miejscem wspomnienia ofiar stanu wojennego i modlitwy za nasz kraj, było sanktuarium św. Marii Magdaleny. Wydarzenie rozpoczął montaż słowno-muzyczny, w którym wystąpili uczniowie Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej. Młodzież cytowała poezję, wspomnienia i przypomniała pieśni, które towarzyszyły Polakom w tym trudnym czasie. Nie zabrakło „Murów” Jacka Kaczmarskiego.  Następnie odprawiona została msza św., której przewodniczyli ks. Witold Batycki oraz ks. Edmund Markiewicz.

 – Jesteśmy tutaj po to, aby oddać hołd ofiarom tamtych represji – mówił Jarosław Dubiel, dyrektor Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju. Dodał, że rzeczywistym celem reżimu komunistycznego było zniszczenie wielomilionowego  ruchu „Solidarności”, a wojskowy zamach stanu kosztował życie co najmniej kilkudziesięciu Polaków. 

Stan wojenny w Polsce wprowadzony został 13 grudnia 1981 roku i obowiązywał do 22 lipca 1983 roku. Wprowadzony został przez ówczesne władze komunistyczne, niezgodnie z Konstytucją Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Internowano łącznie ponad 10000 działaczy związanych z NSZZ „Solidarność”, a w wyniku opresyjnych i zbrodniczych działań władz życie straciło około 40 osób, w tym 9 górników z Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek”. Wśród tych górników był pochodzący z Tarnogrodu, Krzysztof Giza.  W dniach 14-16 grudnia 1981 r. brał czynny udział w strajku okupacyjnym na terenie kopalni, który wybuchł na znak sprzeciwu wobec wprowadzenia stanu wojennego. 16 grudnia 1981 r. podczas pacyfikacji KWK „Wujek” przez oddziały MO i ZOMO, Józef Giza został śmiertelnie ranny. Miał 24 lata. W roku 2015 postanowieniem Prezydenta RP został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności. Grób zlokalizowany jest na na cmentarzu parafialnym parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Tarnogrodzie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Wtedy byłTreść komentarza: A cóż to był za ,,styl" ?Data dodania komentarza: 2.11.2024, 04:28Źródło komentarza: Gm. Zamość: Z roweru do więzienia. Spędzi tam rokAutor komentarza: WkwionyTreść komentarza: Chyba zmusić a nie zachęcić, nazywajcie rzeczy po imieniu.Data dodania komentarza: 1.11.2024, 21:10Źródło komentarza: Kierowców czekają kolejne opłaty. Trzy w jednej. To już pewneAutor komentarza: 800plus od 3 latTreść komentarza: To 800plus powinno być przyznawane dopiero od 3 lat dziecka i do ukończenia przez dziecko 24 lata tak żeby miało na studia a nie od urodzenia Bo od urodzenia i tak jest dużo pieniędzy na dziecko jak ktoś pracował przez rok bierze 100 procent wypłaty a kto nie to przez rok bierze tysiąca.i odrazu 800plus.a później po roku swiadczenie opiekuncze po tysiącu na rok albo po 500na dwa lata także tych świadczeń i pieniędzy i tak jest za dużo na takie małe dziecko a później jakby te pieniądze chociaż po części się przydały dla 18 latków to juz niema.nic nawet 800plus do 18tu lat a dopiero wtedy zaczynają się duże wydatki studiaData dodania komentarza: 1.11.2024, 12:51Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: łgarstwaData dodania komentarza: 1.11.2024, 10:37Źródło komentarza: PIŁKARSKA IV LIGA: Dwa gole z karnegoAutor komentarza: asdasTreść komentarza: Śmieć i potencjalny morderca!Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:18Źródło komentarza: 28-latek z gm. Szczebrzeszyn kompletnie pijany kierował ciężarówką. Nie wyrobił się na zakręcieAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Aleja wstydu zasłużonych jest na cmentarzu wojskowym w pierwszym rzędzie .Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:05Źródło komentarza: Żegnamy znanych i zasłużonych zmarłych z powiatu hrubieszowskiego
Reklama