Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 13:09
Reklama
Reklama

Biłgoraj: Oddali życie za wartości

13 grudnia przypadał Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego. Tego dnia w Biłgoraju odbyły się uroczystości przypominające tamte tragiczne wydarzenia z lat 1981-1983, które odcisnęły trwałe piętno na historii kraju.
Biłgoraj: Oddali życie za wartości

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku władze PRL wprowadziły na terenie całego kraju stan wojenny. Mieszkańcy powiatu biłgorajskiego pamiętają o tamtych wydarzeniach. Miejscem wspomnienia ofiar stanu wojennego i modlitwy za nasz kraj, było sanktuarium św. Marii Magdaleny. Wydarzenie rozpoczął montaż słowno-muzyczny, w którym wystąpili uczniowie Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej. Młodzież cytowała poezję, wspomnienia i przypomniała pieśni, które towarzyszyły Polakom w tym trudnym czasie. Nie zabrakło „Murów” Jacka Kaczmarskiego.  Następnie odprawiona została msza św., której przewodniczyli ks. Witold Batycki oraz ks. Edmund Markiewicz.

 – Jesteśmy tutaj po to, aby oddać hołd ofiarom tamtych represji – mówił Jarosław Dubiel, dyrektor Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju. Dodał, że rzeczywistym celem reżimu komunistycznego było zniszczenie wielomilionowego  ruchu „Solidarności”, a wojskowy zamach stanu kosztował życie co najmniej kilkudziesięciu Polaków. 

Stan wojenny w Polsce wprowadzony został 13 grudnia 1981 roku i obowiązywał do 22 lipca 1983 roku. Wprowadzony został przez ówczesne władze komunistyczne, niezgodnie z Konstytucją Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Internowano łącznie ponad 10000 działaczy związanych z NSZZ „Solidarność”, a w wyniku opresyjnych i zbrodniczych działań władz życie straciło około 40 osób, w tym 9 górników z Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek”. Wśród tych górników był pochodzący z Tarnogrodu, Krzysztof Giza.  W dniach 14-16 grudnia 1981 r. brał czynny udział w strajku okupacyjnym na terenie kopalni, który wybuchł na znak sprzeciwu wobec wprowadzenia stanu wojennego. 16 grudnia 1981 r. podczas pacyfikacji KWK „Wujek” przez oddziały MO i ZOMO, Józef Giza został śmiertelnie ranny. Miał 24 lata. W roku 2015 postanowieniem Prezydenta RP został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności. Grób zlokalizowany jest na na cmentarzu parafialnym parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Tarnogrodzie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: taaaak. tak samo jak GeblewiczowiData dodania komentarza: 22.11.2024, 11:10Źródło komentarza: Nigdy nie rób tak na drodze ekspresowej! GDDKiA publikuje nagranie ku przestrodze [VIDEO]Autor komentarza: RomanTreść komentarza: patrolowali na ul. Granicznej ? Na ulicy Granicznej od kliku lat autobusy MZK zatrzymują się na zakazie.. Nie ma przystanku a ludzie wysiadają i wsiadają. I nikt nigdy tego nie widział ? Czy może patroluja ślepi ?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:08Źródło komentarza: Zamość: Był poszukiwany, miał dożywotni zakaz kierowania i 4 promile, gdy został zatrzymanyAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Jest jednak pewna różnica. Konflikty z Ukraińcami za ostatnie 200 lat: Wołyń, wojna 1919. Konflikty z Rosją za ostatnie 200 lat: wsadzenie marionetkowego rządu Bieruta i 40 lat gospodarczego pasożytnictwa, masowe gwałty i rabunki dokonywane przez czerwonoarmistów, przyczółek Czerniakowski (żołnierze Berlinga zostali wysłani na pewną śmierć), 17 września, mord w Katyniu, deportacje do Kazachstanu, Obława Augustowska, krwawe stłumienie akcji Burza, wymordowanie obrońców Grodna, tzw. "proces szesnastu", tzw. Tragedia Górnośląska (1945), operacja polska NKWD, wojna 1920, zsyłki na Sybir, ponad sto lat wynarodowiania, krwawe stłumienie powstania styczniowego i listopadowego.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:46Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Da, da, tavarisz. Jak zawsze zły zachód sprowokował miłującą pokój Rosję. Dziwne tylko, że za każdym razem, to ruskie czołgi wjeżdżają pierwsze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:15Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: XxlTreść komentarza: Tera może do kryminalnej wezmo....?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 22:12Źródło komentarza: Zamość: Policjant w czasie wolnym od służby zatrzymał poszukiwanego
Reklama