Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 01:55
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Kto zagra? Zespół seniorskich rezerw czy juniorzy starsi z Hetmana Zamość?

W następnym sezonie Hetman Zamość chciałby zgłosić do rozgrywek ligowych jeszcze jedną grupę szkoleniową, jednak zarząd klubu nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji, czy będzie to zespół seniorskich rezerw czy juniorzy starsi.
Na zdjęciu Krzysztof Rysak.
Na zdjęciu Krzysztof Rysak.

– Rozważamy wszelkie „za i przeciw”. Mamy jeszcze sporo czasu, by określić, co będzie bardziej korzystne dla jak najlepszego rozwoju sportowego naszej młodzieży – mówi prezes Krzysztof Rysak.

Oba rozwiązania mają – jak zauważa prezes Rysak – plusy i minusy. 

– Nie jestem jeszcze przekonany, na którą opcję powinniśmy się zdecydować – wzdycha szef Hetmana.

W przyszłym sezonie w rozgrywkach juniorów starszych (A1) występować będą piłkarze urodzeni w 2006 r. i młodsi. Hetman mógłby odczuwać kadrowy deficyt. Wtedy musiałby się posiłkować zawodnikami z zespołu juniorów młodszych (B1). Obecnie jest to najstarsza młodzieżowa w zamojskim klubie, składająca się z piłkarzy z roczników 2007 i 2008, uzupełniania kilkoma zawodnikami urodzonymi w 2009 r. (drużynę prowadzoną przez trenera Tomasza Pociennika przedstawiliśmy w poprzednim numerze „Kroniki Tygodnia”). 

– Trudno nam dziś określić, jaką liczbą piłkarzy z roczników 2006 i 2007 będziemy dysponowali przed rozpoczęciem kolejnego sezonu – tłumaczy prezes Rysak.

Seniorski zespół rezerw kłopotów kadrowych raczej by nie miał. 

– Piłkarze, którzy skończyli wiek juniora, a nie załapali się do gry w pierwszym zespole, mogliby być w rytmie meczowym, występując właśnie w drugiej drużynie. Takiej możliwości nie będą mieli, jeśli zdecydujemy się na zespół juniorów starszych – wyjaśnia Rysak.

Nie bez znaczenia są finanse. Koszty funkcjonowania zespołu rezerw byłby zdecydowanie niższe, głównie ze względu na bliższe wyjazdy. Seniorski Hetman II musiałby rozpocząć ligową rywalizację od klasy B, a więc jeździłby na mecze jedynie po części byłego woj. zamojskiego. Drużynę juniorów starszych czekałyby dalekie i zdecydowanie droższe wyprawy, m.in. do Białej Podlaskiej, Puław, Lubartowa, Łęcznej, czy Lublina.

Rysak podkreśla, że pieniądze nie mogą być jednak decydującym czynnikiem. 

– Być może warto ponieść większe nakłady, by nasi wychowankowie lepiej się rozwijali. Trudno oczekiwać zadowalającego progresu, grając w klasie B, z tak słabymi przeciwnikami, na tak fatalnych boiskach. Młodzi piłkarze z pewnością więcej mogą osiągnąć, konkurując ze swoimi rówieśnikami z dużo lepszych klubów. A przecież wielu młodych zawodników z wojewódzkiej ligi juniorów znajduje się w szerokich kadrach zespołów seniorskich w swoich klubach. Nie mam wątpliwości, że lepiej grać na boiskach całej Lubelszczyzny w lidze juniorów niż w pobliżu Zamościa, w klasie B – mówi Rysak.

Być może jednak warto się przemęczyć dwa sezony w lidze seniorskiej. 

– Z pewnością w każdym meczu w klasie B strzelalibyśmy po kilkanaście bramek. Ale czy to miałoby coś wspólnego z prawidłowym rozwojem zawodników? Wątpię. W klasie A też byśmy sobie poradzili. Za dwa lata moglibyśmy być w „okręgówce”. To już by było korzystne dla czwartoligowego klubu. Jednak te dwa lata byłyby w pewnym stopniu stracone – snuje rozważania prezes Rysak.

Szef Hetmana nie ukrywa, że zespół rezerw ma dla niego sentymentalne znaczenie. Sam grał w „dwójce”, a po zakończeniu kariery piłkarskiej był przez kilka sezonów jej trenerem.

W pierwszej drużynie Rysak zadebiutował w listopadzie 1985 r. Niecałe dwa miesiące później skończył 18 lat. Prowadzony wtedy przez trenera Jerzego Szaławigę zamojski zespół piłkarski występował w III lidze. Od debiutu Rysak był podstawowym zawodnikiem. Grał na pozycji środkowego obrońcy, sporadycznie jako defensywny pomocnik, ale zawsze w wyjściowej jedenastce. Strzelał też gole. 

– Pamiętam, jaki byłem zawiedziony, gdy w jednym z meczów III ligi strzeliłem dwa gole, a „Sztandar Ludu” błędnie przypisał obie bramki Andrzejowi Rycakowi – śmieje się Rysak.

W 1991 r. został przesunięty do rezerw, wraz z licznym gronem wartościowych wychowanków, którzy dotąd decydowali o sile zamojskiego zespołu. Miało to związek z przekazaniem obu seniorskich zespołów piłkarskich Hetman w struktury firmy Kadex.

 – Nie byliśmy tym zachwyceni. Wielu z nas spotkało wielkie rozczarowanie, wręcz rozgoryczenie. Z drugiej strony, rozumieliśmy sytuację. Pojawił się hojny sponsor, który oczekiwał zdecydowanie lepszej gry, poprawy wyników i awansu do II ligi. Do Zamościa przybywali piłkarze z całej Polski, z przeszłością w ekstraklasie, a nawet – w reprezentacji Polski. Wychowankowie nie byli już tak potrzebni – wspomina Rysak.

W sezonie 1991/1992 Rysak rozegrał tylko pięć meczów w walczącym o awans do II ligi Hetmanie Kadeksie, strzelił jednego gola. Wszystkie występy zaliczył pod koniec rundy jesiennej. Większość pierwszej rundy i część drugiej zaliczył w drugim zespole, który pod wodzą trenera Wiesława Wieczerzaka bez powodzenia, ale za to ze świetnymi wynikami, konkurował z Granicą Chełm o awans do III ligi.

Hetman II był wtedy zespołem niesamowicie silnym, jak na realia klasy międzyokręgowej (grupa chełmsko-zamojska). Dość powiedzieć, że wygrał 22 spośród 24 meczów, a punkty stracił jedynie w obu spotkaniach z chełmską Granicą (0:2 w Chełmie i 0:0 w Zamościu). 

– W zespole rezerw grało wtedy wielu piłkarzy, którzy wcześniej wyróżniali się na boiskach III ligi – podkreśla Rysak.

Nie wszyscy mieli odwagę stanąć w szranki z takim rywalem. Płomień Trzeszczany nawet nie wyszedł z autobusu, gdy po przyjeździe do Zamościa zobaczył, w jakim składzie Hetman II wyszedł na rozgrzewkę. Przyjezdni spod Hrubieszowa oddali mecz walkowerem, bo najwyraźniej spodziewali się pogromu.

Ostatni mecz w Hetmanie II Rysak rozegrał w maju 1992 r. Na boisku w Zamościu gospodarze wygrali z Granicą Lubycza Królewska 7:0 (2:0). W bramce przyjezdnych wystąpił Zenon Maksymiak (obecnie w sztabie szkoleniowym Tomasovii Tomaszów Lubelski), a w pomocy – Marek Olenkiewicz (późniejszy prezes Spartakusa Szarowola w latach największych sukcesów tego klubu). Choć Rysak był środkowym obrońcą, to jednak wykazał się niebywałą skutecznością. Strzelił pięć goli, w tym dwa głową, a po jednym z rzutu wolnego i karnego. 

– Po tym meczu wyjechałem do Grecji w celach zarobkowych – wspomina Rysak.

Kilkanaście lat później Rysak był trenerem Hetmana II. W 2008 r. poprowadził rezerwę zamojskiego klubu do drugiego miejsca w klasie okręgowej (najlepszy w rozgrywkach był Olender Sól). 

– Nieznacznie przegraliśmy wtedy z Orionem Niedrzwica baraże o awans do IV ligi – podkreśla Rysak.

To właśnie obecny prezes Hetmana był ostatnim szkoleniowcem rozwiązanego w połowie 2009 r. drugiego zespołu zamojskiego klubu. Warto też dodać, że w 1996 r. Hetman II zajął pierwsze miejsce w chełmsko-zamojskiej klasie międzyokręgowej, wygrywając rywalizację o awans do III ligi z Tomasovią i Spartakusem. Po sezonie został jednak zdegradowany z III ligi. 

– Zespół rezerw Hetmana rzeczywiście miał dla mnie emocjonalne znaczenie, jednak wszelkie sentymenty trzeba dziś odłożyć na bok. Liczy się tylko dobro szkoleniowe młodych piłkarzy i ich prawidłowy rozwój, dlatego będziemy musieli się naprawdę głęboko zastanowić, którą drużynę reaktywować – mówi Rysak.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Zamościak 10.01.2024 08:04
PO co te łgarstwa. Hetman nie istnieje

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama