O planach budowy „czynszówek” w Tomaszowie mówi się od 2021 roku. W tym celu miasto stało się członkiem spółki SIM Lubelskie. W ub. roku aportem wniosło grunt przy ul. Starozamojskiej, niedaleko centrum. W połowie tamtego roku informowaliśmy na naszych łamach o postępach realizacji tej inwestycji. W czerwcu przekazaliśmy wiadomość, że Adrian Stępniak, prezes SIM Lubelskie, podpisał umowę z biurem projektowym, które ma stworzyć koncepcję urbanistyczno-architektoniczną dla Tomaszowa.
Kolejnym etapem realizacji przedsięwzięcia miało być wystąpienie o uzyskanie warunków przyłączeniowych.
– To jest pierwszy krok do zlecenia przetargu na realizację projektu budowlanego wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Termin realizacji wynosić będzie do 8 miesięcy. Przewidywany czas uzyskania pozwolenia na budowę to drugi kwartał 2024 roku. Ostatnim krokiem przed wbiciem pierwszej łopaty będzie wyłonienie generalnego wykonawcy, które odbędzie się w trzecim kwartale 2024 roku – wyjaśniał wtedy prezes Adrian Stępniak.
Nabór najemców do mieszkań miał być zorganizowany sporo wcześniej. Wiceburmistrz Tomaszowa Renata Miziuk przewidywała wówczas, że uda się to zrobić jeszcze pod koniec 2023 roku, ale tak się nie stało.
Ludzie wyglądają mieszkań
Renata Miziuk potwierdza, że zainteresowanie czynszówkami w Tomaszowie jest duże. Nie bez powodu.
Nowoczesne bloki będą zlokalizowane w atrakcyjnej okolicy, która objęta jest Gminnym Programem Rewitalizacji – to oznacza, że ma ona szanse na dalszy rozwój. Najemcy otrzymają wykończone pod klucz mieszkania, z podłogami, tzw. białym montażem, z kuchenką bądź płytą gazową. Pozostanie je tylko dowolnie zaaranżować i można będzie cieszyć się swoim „gniazdkiem”, za które będzie się płaciło „umiarkowany czynsz” (wciąż nie wiadomo jakiej wysokości). Po 15 latach będzie można starać się o wykupienie mieszkania na własność.
- Przeczytaj też: Ulhówek: Lubi książki, spacery i towarzystwo. Pani Władysława skończyła 100 lat
- Pow. tomaszowski: Niech młodzież szykuje się na zawody sportowo-pożarnicze
– Powstanie możliwość dojścia do własności poprzez wpłacenie pozostałej kwoty wartości lokalu. Istnieje również możliwość wynajmu mieszkań na takich samych warunkach, co skutkuje dalszym spłacaniem kredytu. Po wykupie minimum 51 proc. mieszkań istnieje możliwość założenie wspólnoty mieszkaniowej – informował już nieraz prezes SIM Lubelskie.
W Tomaszowie ma powstać 45 lokali: 11 – jednopokojowych o powierzchni od 33,29 mkw. do 42,87 mkw.; 23 – dwupokojowe o pow. od 49,98 mkw. do 50,15 mkw.; 11 – trzypokojowych o powierzchni od 59,18 mkw. do 66,72 mkw.
Kto może na nie liczyć?
– Decyzja o rozpoczęciu naboru wniosków o zawarcie umów najmu mieszkań w ramach społecznej inicjatywy mieszkaniowej SIM Lubelskie zostanie podjęta po uzyskaniu od spółki SIM Lubelskie informacji dotyczącej wykonania dokumentacji projektowej oraz pozwolenia na budowę – zawiadamia Renata Miziuk, wiceburmistrz.
W oczekiwaniu na nią zainteresowani mogą przeanalizować kryteria i zasady przeprowadzenia naboru. Określa je podjęta przez radnych w dniu 2 lutego, podczas ostatniej sesji, uchwała RM Tomaszów Lub.
Warunkiem ubiegania się o najem lokalu będzie złożenie wniosku z wymaganymi dokumentami do sekretariatu Urzędu Miasta. Wnioski będą ewidencjonowane według kolejności ich wpływu. Wszelkie braki trzeba będzie uzupełnić w ciągu 7 dni od wezwania, jeśli ktoś tego nie zrobi, wniosek nie będzie w ogóle brany pod uwagę.
Za poszczególne kryteria podane w uchwale przyznawane będą punkty. Największą wagę punktową będą miały kryteria pierwszeństwa. Wśród nich jest np. nieposiadanie domu czy mieszkania – za to potencjalny najemca dostanie już 10 punktów. 5 dodatkowych punktów zdobędzie osoba, która rozlicza się z podatku dochodowego w Urzędzie Skarbowym w Tomaszowie i w deklaracji podatkowej podaje Tomaszów jako miejsce zamieszkania.
5, 10 punktów
5 punktów będzie też dla osoby samotnie wychowującej dziecko. Rodzina czy osoba samotnie wychowująca dziecko może dostać to dodatkowe 5 punktów za każde dziecko (maksymalnie 20 punktów), które ma mniej niż 18 lat. 5 punktów otrzyma też ten, kto w gospodarstwie domowym ma dziecko do 16 r. ż. z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.
Za to, że najemca ukończył 65 lat dostanie 5 punktów. Jeśli w skład gospodarstwa domowego będzie wchodziła co najmniej jedna pełnoletnia osoba poniżej 35 r. ż to tez dostanie za to 5 pkt. 10 punktami będzie nagradzana osoba ubiegająca się o zawarcie umowy najmu nieposiadająca żadnych zaległości wobec miasta, tytułów egzekucyjnych itp.
Oceny punktowej dokona komisja, którą powoła Burmistrz Miasta Tomaszów Lubelski. O kolejności wpisu na listę najemców zdecyduje przyznana punktacja. Przed zawarciem umowy najmu lokalu konieczne będzie wpłacenie kaucji (maksymalnie może być to 6-krotność miesięcznego czynszu za dany lokal).
Napisz komentarz
Komentarze