Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 00:25
Reklama
Reklama

Burmistrz Lubyczy Królewskiej i wójt Soliny podpisali umowę partnerską o współpracy

Roztocze i Bieszczady, Lubycza i Solina – od 12 marca są razem. Na pomysł, by te dwa regiony i dwie gminy zostały partnerami wpadli ich włodarze. Od słów przeszli do czynów. Umowę o współpracy podpisali w ubiegłym tygodniu. Mieszkańcy gmin mają na tym skorzystać.
Burmistrz Marek Łuszczyński i wójt Adam Piątkowski spodziewają się owocnej współpracy.
Burmistrz Marek Łuszczyński i wójt Adam Piątkowski liczą na owocną współpracę.

 – Kocham Roztocze, ale bardzo lubię też Bieszczady. Jeżdżę tam od czasów szkoły średniej. Ostatnio byliśmy tam razem z radnymi i z seniorami na wycieczce – mówi Marek Łuszczyński, burmistrz Lubyczy Królewskiej.

Właśnie podczas spotkania burmistrza i radnych z radnymi i wójtem gminy Solina Adamem Piątkowskim narodził się pomysł, by gminy nawiązały ze sobą partnerską współpracę.

 – Poznałem wójta i w trakcie naszej rozmowy, spontanicznie narodził się pomysł zawiązania partnerstwa naszych gmin. Niedługo potem nasi radni uchwałą wyrazili zgodę na zawarcie takiej umowy. A finał, czyli jej podpisanie, odbyło się 12 marca – opowiada M. Łuszczyński.

Umowa partnerska między gminą Lubycza a gminą Solina została zawarta w Lubyczy. Delegacja z Soliny miała tego dnia okazję zwiedzić najpiękniejsze zakątki gminy. Marek Łuszczyński relacjonuje, że byli w szkole, przedszkolu, oglądali zagospodarowane centrum Lubyczy, podziwiali kąpielisko i takie perełki Roztocza jakie mają Siedliska. Ponoć wójt Soliny był zachwycony. 

 – Przyznał, że Siedliska to potężny potencjał rozwoju turystycznego, który będzie promieniował na całą gminę i powiat tomaszowski – powtarza burmistrz.

Zielone wzgórza nad Soliną

Gmina Solina jest położona na obrzeżach Jeziora Myczkowieckiego i Jeziora Solińskiego w malowniczych Bieszczadach. Pełno w niej więc atrakcji przyrodniczych i turystycznych.

To woda i „dzikie” góry. W okolicach cisza i spokój, bo wciąż mało tam komercji, a natura otacza ze zdwojoną siłą. Solina jest doskonałym miejscem dla amatorów pieszych wędrówek, którzy mają do dyspozycji trasy spacerowe i szlaki. Jednym z ciekawszych miejsc jest szczyt Korbania. Znajduje się na nim platforma widokowa, z której można podziwiać krajobrazy od Jeziora Solińskiego aż po połoniny. To oczywiście też raj dla miłośników wodnych sportów, żeglarzy, wędkarzy. Przyciąga również bogatą ofertą kulturalną i folklorystyczną (Muzeum Kultury Duchowej i Materialnej Bojków w Myczkowie, cerkwie, Żywa Księga Biblii – ogród biblijny w Myczkowcach, Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości w Polańczyku). Każdy może tam znaleźć coś dla siebie.

Z racji podpisanej umowy partnerskiej, to wszystko ma teraz być w jeszcze większym zasięgu mieszkańców Lubyczy Królewskiej.

Współpraca się opłaca

 – Widzimy realną możliwość współpracy z gminą Solina. Nie będzie tak, że tylko podpisaliśmy umowę – deklaruje burmistrz Łuszczyński.

Na początek planuje wymianę młodzieży szkolnej i seniorów. W przyszłości chciałby też działać wspólnie przy wydarzeniach kulturalnych, tak jak Lubycza robię to z gminą Horyniec-Zdrój przy Art Festiwalu.

Gmina Horyniec- Zdrój jest jedna z czterech gmin, z którymi Lubycza ma zawartą umowę partnerską.

– Za naszej kadencji podpisaliśmy dwie takie umowy, z Horyńcem i teraz z Soliną. Z Horyńcem organizujemy rajd rowerowy, Art Festiwal, nasi seniorzy często tam jeżdżą. Współpracujemy też z Rawą Ruską, m.in. poprzez udzielenie pomocy humanitarnej. Z racji tego, że powiat tomaszowski jest partnerem powiatu Freudenstadt, to nasi mieszkańcy także i na tym korzystają – wylicza Mariusz Lewko, przewodniczący Rady Miejskiej Lubyczy Królewskiej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama