Zgromadzone przez nich materiały wskazywały na podejrzenie dokonywania nielegalnego obrotu suszem tytoniowym oraz krajanką tytoniową i unikania podatków.
W początkowym etapie śledztwo objęło 68 osób. Jednak wobec 20 podejrzanych materiały wyłączone zostały do odrębnego postępowania.
- Według ustaleń śledczych podejrzani działali w ramach dwóch zorganizowanych grup przestępczych, które ze sobą współpracowały. Modus operandi sprawców polegał na tym, iż członkowie grup nabywali susz tytoniowy bez znaków akcyzy od producentów (rolników) pochodzących z terenu powiatu biłgorajskiego (woj. lubelskie), lubaczowskiego (woj. podkarpackie), a także z powiatu proszowickiego (woj. małopolskie), który następnie był przewożony do ustalonych miejsc. Tam był cięty na tytoń do palenia tzw. „krajankę tytoniową”, a następnie przewożony w głąb kraju do kolejnych odbiorców – informuje w komunikacie Rafał Kawalec, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zamościu.
Okazało się, że w ramach jednej z grup ustalony sprawca wytwarzał papierosy, jak też jedna z grup zajmowała się przemytem papierosów przez granicę ukraińsko-polską transportem kolejowym w rejonie Hrubieszowa, które następnie przewożone były na Dolny Śląsk.
- Przeczytaj też: Młode małżeństwo nagrało film pornograficzny w centrum handlowym
- Wypadek na DW-850 w Wożuczynie. 5 osób potrzebowało pomocy medycznej
- W wyniku działania tych osób doszło do uszczuplenia należności publicznoprawnych, głównie w postaci podatku akcyzowego, w wysokości co najmniej 80 mln zł, co stanowi mienie w wielkiej kwocie – dodaje Kawalec.
12 osób trafiło do tymczasowego aresztu. Zabezpieczono mienie o wartości ponad 1 200 000 zł.
Akt oskarżenia w tej sprawie trafił już do Sądu Okręgowego w Zamościu. Niebawem oskarżeni staną przed wymiarem sprawiedliwości. Odpowiedzą za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, uchylanie się od płacenia podatków oraz nielegalną produkcję towarów akcyzowych.
Napisz komentarz
Komentarze