Na kandydatów PiS do Rady Miasta Zamość zagłosowało 6 208 wyborców (28,21 proc.), co przełożyło się na 8 mandatów. Wywalczyli je: Szczepan Kitka i Tadeusz Lizut (okręg nr 1), Piotr Błażewicz i Martyna Martyniuk (okręg nr 2), Marek Walewander i Adam Pawlik (okręg nr 3) oraz Andrzej Szpatuśko i Katarzyna Ważna (okręg nr 4), przy czym debiutantkami są panie Martyniuk i Ważna, panowie zaś byli radnymi ostatniej kadencji (na sesjach zabraknie za to dotychczasowych radnych Franciszka Josika i Dariusza Zagdańskiego).
Ale 8 mandatów w 23-osobowej radzie to za mało, aby samodzielnie rządzić. Naturalnym koalicjantem PiS wydaje się KWW Andrzeja Wnuka, ale urzędujący prezydent będzie miał w radzie tylko 3 swoich reprezentantów (KWW Andrzeja Wnuka otrzymał w wyborach do rady miasta 11,16 proc. głosów poparcia). To dotychczasowi radni: Jan Wojciech Matwiejczuk (okręg nr 1), Krzysztof Sowa (okręg nr 2) i oraz Zdzisław Wojtak (okręg nr 4).
Razem (radni PiS i KWW Andrzeja Wnuka) mają 11 mandatów, a więc o jeden za mało do koalicyjnego rządzenia.
W lepszej sytuacji wydają się Komitet Wyborczy Koalicji Obywatelskiej i KWW Rafała Zwolaka, którym udało się wprowadzić do rady po 6 radnych (komitety zdobyły poparcie na poziomie kolejno 24,90 i 25,56 proc.).
Z ramienia KW KO w radzie zasiadać będą: Agnieszka Klimczuk (okręg nr 1), Janusz Kupczyk (okręg nr 2), Agnieszka Jaczyńska i Klaudia Bratkowska (okręg nr 3) oraz Anna Przytuła i Krzysztof Krupa (okręg nr 4), a z KWW Rafała Zwolaka: Rafał Zwolak (okręg nr 1), Marta Pfeifer i Agata Rzeźnik (okręg nr 2), Marek Kudela (okręg nr 3) oraz Wiesław Nowakowski i Dariusz Kierzek (okręg nr 4). Nowe twarze to panie Jaczyńska, Bratkowska, Przytuła, Rzeźnik oraz – po 5 latach przerwy – Pfeifer, a także panowie Krupa i Kierzek.
Czy to właśnie przedstawiciele tych dwóch komitetów będą nadawali ton pracy w nowej radzie? Zobaczymy.
Napisz komentarz
Komentarze