Opracowany przez ekspertów program jest skierowany do par, które w ciągu 12 miesięcy przed zgłoszeniem do programu otrzymały diagnozę niepłodności lub u których leczenie niepłodności okazało się nieskuteczne.
Z programu będą mogły skorzystać również osoby w związku małżeńskim lub pozostające we wspólnym pożyciu, a także te, które posiadają kriokonserwowane i przechowywane zarodki z wcześniej realizowanych procedur, niezależnie od źródła ich finansowania.
Wiek jest ograniczeniem
Kobiety mogą skorzystać z programu do ukończenia przez nie 42 lat, jeśli planują wykorzystać własne komórki jajowe lub skorzystać z dawstwa nasienia, a do 45 roku życia w przypadku, gdy zdecydują się na dawstwo oocytów lub zarodka.
Dla mężczyzn ustalono limit wieku na poziomie 55 lat.
Pacjenci onkologiczni pod ochroną
Jednym z ważnych celów programu jest ochrona materiału genetycznego pacjentów onkologicznych. To szansa zabezpieczenia w ramach programu możliwości prokreacyjnych osób, które przed rozpoczęciem terapii onkologicznej chcą ochronić swoje gamety.
Pobieranie i przechowywanie gamet od pacjentów przed lub w trakcie leczenia onkologicznego dotyczy kobiet do 40 roku życia i mężczyzn do 45 roku życia.
Całkowity budżet przeznaczony na kilkuletni program in vitro to imponujące 2,5 miliarda złotych.
Napisz komentarz
Komentarze