Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 16:12
Reklama
Reklama

Tomaszów Lubelski: Czipowanie zwierząt będzie obowiązkowe? Radni są na tak

Będzie obowiązek czipowania psów i kotów? Radni z Tomaszowa Lubelskiego poparli ogólnopolską kampanię „PiESEL – nadaj zwierzęciu tożsamość”.
Na zdjęciu Artur – pies do adopcji, podopieczny Stowarzyszenia Na Rzecz Zwierząt Adopcje Tomaszów Lubelski.
Na zdjęciu Artur – pies do adopcji, podopieczny Stowarzyszenia Na Rzecz Zwierząt Adopcje Tomaszów Lubelski.

Rada Miasta Tomaszów Lubelski wyraziła pozytywne stanowisko oraz poparcie dla ogólnopolskiej kampanii społecznej „PiESEL – nadaj zwierzęciu tożsamość”. Uchwałę radni podjęli podczas sesji przed wyborami samorządowymi – 22 marca.

Żeby zmniejszyć bezdomność

Kampanię „PiESEL – nadaj zwierzęciu tożsamość” organizuje grupa miłośniczek zwierząt. Zabiegają one o to, aby polski rząd przyjął ustawę w sprawie obowiązku czipowania i rejestracji psów oraz kotów w centralnym, elektronicznym rejestrze, ponieważ ich zdaniem w sposób znaczący wpłynęłoby to na zmniejszenie bezdomności zwierząt.

Poparcia dla swojej akcji szukają m.in. w lokalnych samorządach. Specjalne uchwały w tej sprawie podjęło już wiele większych miast, m.in. Rzeszów, Przemyśl, Płock, Toruń. Do tego grona dołączył też Tomaszów Lubelski.

 – Na komisji zdania radnych na temat czipowania zwierząt były podzielone, ale w ostateczności zgodnie doszliśmy do wniosku, że to by poprawiło sytuację zwierząt. Szczególnie wyrzucanych piesków – mówi Monika Pikuła, przewodnicząca Rady Miasta Tomaszów Lubelski. Dodaje, że w mieście i tak da się zauważyć tendencję spadkową jeśli chodzi o pojawianie się nowych bezdomnych psiaków.

 – Czasem jednak jakiś piesek się zagubi i wtedy trafia do naszego przytuliska. Mija kilka dni zanim uda się znaleźć jego właściciela. Czipowanie na pewno przyspieszyłoby ten proces – dodaje Monika Pikuła. 

Poparcie i co dalej?

Uchwała przyjęta przez radnych jest uchwałą intencyjną. Wzmacnia ona przekaz, ale nie jest aktem prawa miejscowego. Tak więc na razie w mieście nie będzie obowiązku czipowania zwierząt. Zmiany muszą najpierw nastąpić w prawie.

Jak podaje Fundacja Mikropsy, Polska jest jedynym spośród 27 państw Unii Europejskiej, w której nie ma obowiązkowego czipowania psów. Oraz jednym z zaledwie 6 państw europejskich bez takiego obowiązku. W tym samym gronie są: Czarnogóra, Macedonia, Mołdawia, Norwegia i Ukraina (danych na ten temat nie podano odnośnie Albanii, Białorusi i Serbii).

To m.in. dlatego polskie schroniska pękają w szwach. 

Miastu Tomaszów, gminom na terenie powiatu tomaszowskiego, ale jednocześnie także schronisku dla zwierząt w Zamościu w dużej mierze pomaga Stowarzyszenie Na Rzecz Zwierząt - Adopcje Tomaszów Lubelski. Zajmuje się między innymi szukaniem właścicieli zagubionych kotów i psów,  a także szukaniem domów dla tych bezpańskich po wcześniejszym przeleczeniu czworonogów i przeprowadzeniu kastracji lub sterylizacji. Gdyby nie działalność wolontariuszek tego Stowarzyszenia żadne schronisko nie pomieściłoby wszystkich potrzebujących pomocy zwierząt.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama