Rada Miasta Tomaszów Lubelski wyraziła pozytywne stanowisko oraz poparcie dla ogólnopolskiej kampanii społecznej „PiESEL – nadaj zwierzęciu tożsamość”. Uchwałę radni podjęli podczas sesji przed wyborami samorządowymi – 22 marca.
Żeby zmniejszyć bezdomność
Kampanię „PiESEL – nadaj zwierzęciu tożsamość” organizuje grupa miłośniczek zwierząt. Zabiegają one o to, aby polski rząd przyjął ustawę w sprawie obowiązku czipowania i rejestracji psów oraz kotów w centralnym, elektronicznym rejestrze, ponieważ ich zdaniem w sposób znaczący wpłynęłoby to na zmniejszenie bezdomności zwierząt.
Poparcia dla swojej akcji szukają m.in. w lokalnych samorządach. Specjalne uchwały w tej sprawie podjęło już wiele większych miast, m.in. Rzeszów, Przemyśl, Płock, Toruń. Do tego grona dołączył też Tomaszów Lubelski.
- Przeczytaj: Bełżec: Wolontariuszki uratowały koty i zrobiły gminie przysługę, a gmina nie chce zapłacić za zabiegi
– Na komisji zdania radnych na temat czipowania zwierząt były podzielone, ale w ostateczności zgodnie doszliśmy do wniosku, że to by poprawiło sytuację zwierząt. Szczególnie wyrzucanych piesków – mówi Monika Pikuła, przewodnicząca Rady Miasta Tomaszów Lubelski. Dodaje, że w mieście i tak da się zauważyć tendencję spadkową jeśli chodzi o pojawianie się nowych bezdomnych psiaków.
– Czasem jednak jakiś piesek się zagubi i wtedy trafia do naszego przytuliska. Mija kilka dni zanim uda się znaleźć jego właściciela. Czipowanie na pewno przyspieszyłoby ten proces – dodaje Monika Pikuła.
Poparcie i co dalej?
Uchwała przyjęta przez radnych jest uchwałą intencyjną. Wzmacnia ona przekaz, ale nie jest aktem prawa miejscowego. Tak więc na razie w mieście nie będzie obowiązku czipowania zwierząt. Zmiany muszą najpierw nastąpić w prawie.
Jak podaje Fundacja Mikropsy, Polska jest jedynym spośród 27 państw Unii Europejskiej, w której nie ma obowiązkowego czipowania psów. Oraz jednym z zaledwie 6 państw europejskich bez takiego obowiązku. W tym samym gronie są: Czarnogóra, Macedonia, Mołdawia, Norwegia i Ukraina (danych na ten temat nie podano odnośnie Albanii, Białorusi i Serbii).
To m.in. dlatego polskie schroniska pękają w szwach.
Miastu Tomaszów, gminom na terenie powiatu tomaszowskiego, ale jednocześnie także schronisku dla zwierząt w Zamościu w dużej mierze pomaga Stowarzyszenie Na Rzecz Zwierząt - Adopcje Tomaszów Lubelski. Zajmuje się między innymi szukaniem właścicieli zagubionych kotów i psów, a także szukaniem domów dla tych bezpańskich po wcześniejszym przeleczeniu czworonogów i przeprowadzeniu kastracji lub sterylizacji. Gdyby nie działalność wolontariuszek tego Stowarzyszenia żadne schronisko nie pomieściłoby wszystkich potrzebujących pomocy zwierząt.
Napisz komentarz
Komentarze