15 maja powołana przez prezydenta Rafała Zwolaka Rada Nadzorcza PGK odwołała prezes spółki Małgorzatę Bzówkę. Pełniącym obowiązki prezesa został Franciszek Josik, b. zamojski radny i b. szef PGK. „Pan Josik ma pełnić obowiązki prezesa spółki do czasu wyboru nowego prezesa. Jego zadaniem będzie też sprawdzenie i uporządkowanie struktur spółki” – napisał w mediach społecznościowych Rafał Zwolak.
Franciszek Josik w poprzedniej kadencji wszedł do Rady Miasta Zamość z listy PiS. Krytykował sposób zarządzania spółkami miejskimi, a szczególnie PGK, którym kierował za czasów Marcina Zamoyskiego, a także Towarzystwa Budownictwa Społecznego, którego szefostwo – jego zdaniem – doprowadziło do niekorzystnej zamiany działek przy ul. Wyszyńskiego z deweloperem. W ostatnich wyborach 71-letni Josik próbował bezskutecznie zdobyć mandat radnego z listy Stowarzyszenia Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna posła Sławomira Zawiślaka.
Najpierw rady spółek miejskich
Przed odwołaniem prezes PGK, doszło do odwołania członków rad nadzorczych nie tylko tej spółki, ale i pozostałych. Rafał Zwolak dokonał tego 9 maja, a więc trzy dni po swoim zaprzysiężeniu na prezydenta Zamościa. Z pracą w radach nadzorczych pożegnali się tego dnia: Arkadiusz Grządkowski i Marek Gajewski (PGK), Piotr Kapuściński, Marek Nowak i Piotr Orzechowski (MZK), Anna Maria Antos i Ewelina Kalinowska (ZGL), Magdalena Dołgan, Krzysztof Zwolan i Małgorzata Popławska (Zamojski Szpital Niepubliczny) oraz Iwona Muszak-Styk, Zbigniew Okoniewski i Damian Miechowicz (TBS).
Z dniem 10 maja zostali powołani nowi członkowie rad nadzorczych. To Marek Ciastoch i Szymon Marcin Skorniewski (PGK), Piotr Damian Ptak, Piotr Kapuściński i Krzysztof Zwolan oraz przedstawiciele pracowników (bez zmian) Dariusz Wawryk i Robert Kozak (MZK), Wioleta Bojar-Marciniewicz i Tomasz Kossowski oraz przedstawiciel pracowników (bez zmian) Marzena Grzeszata (ZGL), Cezary Lipko, Ryszard Szeląg i Magdalena Hubala (ZSzN) oraz Robert Rychter, Marcin Mazur-Chromiak i Marcin Podsiadło oraz przedstawiciel pracowników (bez zmian) Piotr Farion (TBS).
Prezydent Zamościa wyjaśnia
„Prezydent, powołując rady nadzorcze spółek miejskich, kieruje się dobrem miasta, a także ma na względzie sprawne, merytoryczne i przejrzyste zarządzanie tymi spółkami. Dlatego też, reprezentując organ właścicielski, musi mieć do członków rad nadzorczych bezwzględne zaufanie. Stąd zmiany w składach tych organów kontrolnych. Weszły do nich osoby, które nie tylko obdarzyłem zaufaniem, ale przede wszystkim są to profesjonaliści posiadający niezbędne do pełnienia tych funkcji uprawnienia oraz doświadczenie” – napisał w mediach społecznościowych prezydent Zamościa.
Dodał, że w jego ocenie „niedopuszczalne jest to, że w skład rad nadzorczych wchodzili prezesi innych spółek miejskich czy też wiceprezydenci, pobierając jednocześnie z tego tytułu diety”.
- Przeczytaj też: Marta Pfeifer drugim zastępcą prezydenta Zamościa
- Zamość: Marek Kudela wiceprezydentem miasta
Chodziło mu o prezesa „starego” szpitala Damiana Miechowicza, prezes ZGL Magdalenę Dołgan i prezes Zakładu Usług Komunalnych przy PGK Małgorzatę Popławską oraz wiceprezydentów Annę Marię Antos i Piotra Orzechowskiego.
W radzie nadzorczej, ale innej spółki, ma dalej zasiadać za to b. wiceprezydent Zamościa Krzysztof Zwolan, zastępca dyrektora ds. inwestycji lubelskiego oddziału GDDKiA. Z nowych twarzy warto wymienić byłego prezydenta Zamościa z SLD Marka Ciastocha, który w ostatnich wyborach znalazł się w komitecie honorowym Rafała Zwolaka, Tomasza Kossowskiego, dyrektora Wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Zewnętrznych UM Zamość, który był wiceprezydentem Zamościa za czasów Marcina Zamoyskiego (b. prezydent również wspierał Rafała Zwolaka i był członkiem jego komitetu honorowego), Ryszarda Szeląga, b. dyrektora Pogotowia Ratunkowego w Zamościu oraz Magdalenę Hubalę, dyrektor Wydziału Organizacyjnego UM Zamość.
Rafał Zwolak zapewnił, że nowo powołani członkowie rad nadzorczych otrzymają wynagrodzenia „zmniejszone w stosunku do dotychczasowych”. To nawiązanie do programu wyborczego, w którym obiecał, że poprawi funkcjonowanie miejskich spółek poprzez zmniejszenie kosztów utrzymania zarządów i rad nadzorczych.
Napisz komentarz
Komentarze