Młodzież, która uczy się w Zamościu, całkiem dobrze poradziła sobie z egzaminami na koniec szkoły podstawowej.
Prywatna czy publiczne?
Z języka angielskiego pierwszy wynik jeśli chodzi o średnią z egzaminu osiągnęła Społeczna Szkołą Podstawowa – 87,72 proc.
Drugi – Szkoła Podstawowa nr 8 im. Orląt Lwowskich. Zdawało w niej 26 uczniów. Mają 76,92 proc. Na trzecim miejscu jest SP nr 3 im. Elizy Orzeszkowej – 75,71 proc. Na to zapracowało 48 uczniów. Niewiele mniejszą średnią ma SP nr 6 im. Szymona Szymonowica – 75,69 proc. Poniżej 50 proc. średnią ma tylko SP nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi im. Waleriana Łukasińskiego – 48,71 proc.
Przeczytaj też: Polskie Linie Kolejowe zapowiadają zmiany. Szybciej pojedziemy z Lublina do Zamościa
Po wynikach widać, że wiadomości z języka ojczystego najlepiej opanowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. A. Mickiewicza. Uczniowie mają wynik 82,62 proc. Bardzo dobrze poszło też uczniom Katolickiej Szkoły Podstawowej – napisali na średnią 78,50 proc. i uczniów Szkoły Podstawowej nr 8 im. Orląt Lwowskich – 75,85 proc.
Plasująca się ogółem najwyżej Szkoła Społeczna z tego egzaminu ma średnią 65,94 proc. Za to uczniowie tej prywatnej placówki lepsi byli z matematyki. Ich średnia 74,67 proc. jest najwyższą w mieście. Drugie miejsce ma tu „Katolik” – 67,56 proc. , a trzecie – 65,24 proc – SP nr 6.
Z zadaniami matematycznymi nie radzili sobie uczniowie dziewiątki i dziesiątki. Ci ostatni uzyskali średni wynik zaledwie 26 proc.
Tylko 13 procent na egzaminie?
Sprawdźmy teraz wyniki w powiecie zamojskim.
Tym razem zaczniemy od najtrudniejszego dla uczniów przedmiotu – matematyki. Ciekawostką jest, że w gminach były z tego egzaminu lepsze średnie wyniki niż w mieście Zamościu. Ale też to właśnie wśród gmin padł niechlubny wynik 28,21 proc. To średnia uczniów z gminy Skierbieszów (są tam trzy szkoły: w Skierbieszowie, Dębowcu i Sulmicach). Dla Sulmic CKE nie podała wyniku, ale dla pozostałych już tak. W Dębowcu jest alarmujący, ponieważ pięcioro zdających uzyskało średnią zaledwie 13,60 proc.! W SP w Skierbieszowie – 28,73 proc.
Słabo poszło też uczniom z gm. Komarów-Osada – średnia 34 proc. i gminy Szczebrzeszyn – 36,73 proc. Przy czym w przypadku tej drugiej, wyniki dla całości gminy znacznie zaniżyło 23 uczniów ze szkoły podstawowej w Szczebrzeszynie, ponieważ mają średnią z 29,74 proc. Uczniowie SP w Bodaczowie napisali na średnią 34 proc., z Wielączy Poduchownej – 44,67 proc., z Niedzielisk – 47,11 proc., a najlepiej w gm. Szczebrzeszyn z Wielączy Kolonii – 47,20 proc.
Dla przeciwwagi lepsze wyniki matematyczne. Tu gmina Sitno i wynik 55,39 proc., na który zapracowało 46 uczniów. 52,36 proc. – gmina Łabunie i 51,11 proc. – gm. Grabowiec.
Wśród najlepszych wyników szkół były: SP w Pniówku (gm. Zamość) – 78,40 proc., SP w Borowinie Sitanieckiej – 69,33 proc. SP w Tworyczowie (gm. Sułów) – 67,33 proc. To placówki, w których w ósmej klasie było po 5 lub 6 uczniów.
Polski najłatwiejszy
Młodzież najlepiej przygotowana była z języka polskiego.
Gm. Sułów (prowadzi 3 szkoły) ma średni wynik z egzaminu z polskiego 67,48 proc. Jest on najlepszy w powiecie zamojskim. Warto pochwalić uczniów, bo wszyscy mają w nim udział. Uczniowie z Tworyczowa uzyskali 68 proc., z Michalowa 67,82 proc., a z Sułowa – 66,92 proc.
Drugi wynik ma gmina Zamość – 65,39 proc. (szkoły w Mokrem, Wysokiem, Pniówku i Płoskiem miały wynik lepszy niż gminna średnia, najwyżej było Płoskie – 78,89 proc.), a kolejne Adamów – 64,62 proc. i Zwierzyniec – 64,23 proc.
Najsłabszą średnią gminną ma Komarów-Osada – 43,21 proc. i Skierbieszów – 44 proc.
Mistrzowie z angielskiego
W powiecie zamojskim większość ósmoklasistów zdawała jęz. angielski, nieliczni wybierali też niemiecki, włoski, rosyjski, hiszpański.
Z angielskiego najlepiej poszło uczniom z gminy Zamość – 63,23 proc. W szkole w Pniówku zdawało 5 osób i one wspólnie ustaliły średnią na 94,40 proc.! Świetnym wynikiem może się chwalić też szkoła w Płoskiem – 83,78 proc.
Jeśli chodzi o gminy bardzo dobrze spisali się uczniowie z Radecznicy – mieli z angielskiego 61,71 proc.
Ogólnie ten test wypadł dobrze. Wyniki poniżej 50 procent miało tylko kilka szkół: w Zawalowie – 49,20 proc., szkoła w Szczebrzeszynie – 45,78 proc. (najgorszy wynik w tej gminie), szkoła w Komarowie-Os. – 45,07 proc., szkoła w Nieliszu – 43,38 proc., szkoła w Skierbieszowie – 38,60 proc., szkoła w Kotlicach (gm. Miączyn) – 30,11 proc. Najgorzej było znów w Dębowcu – zaledwie 16,40 proc.
To nasz wspólny sukces
– Największy sukces nauczyciela to sukces ucznia. Jestem dumna z uczniów, nauczycieli i wdzięczna rodzicom uczniów. To jest nasza wspólna praca, bo wiadomo liczy się tutaj chęć do nauki, ambicje uczniów i ich potencjał, nauczyciele wkładają w swoją pracę bardzo dużo serca. Co roku mamy dodatkowe zajęcia, na których uczniowie szlifują zdobytą już wiedzę. Dyrektor mobilizuje wszystkich i jest takim koordynatorem. A bez rodziców i ich wsparcia i dodatkowej motywacji też byśmy nie dali rady – mówi Alina Korneluk, dyrektor SP w Pniówku.
Wylicza, że wśród uczniów 8 klasy byli: laureat kuratoryjnego konkursu matematycznego, finalista kuratoryjnego konkursu matematycznego oraz finalistka kuratoryjnego konkursu z polskiego. Cała klasa skończyła edukację w Pniówku z bardzo wysoką średnią.
– Doceniamy naszych uczniów różnymi nagrodami, statuetkami, książkami i stypendium – nagrodą dyrektora. Doceniamy też wkład nauczycieli. Naprawdę na to zasługują – dodaje dyrektor Korneluk.
W poprzednim roku szkolnym szkoła w Pniówku również miała wysokie wyniki z egzaminu klas 8. W woj. lubelskim zajęła wtedy 10 miejsce.
Napisz komentarz
Komentarze