Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 23:17
Reklama
Reklama

Paczkomat kontra pocztomat. To będzie długa i trudna wojna

Poczta Polska chce zastrzec nazwę „pocztomat” dla swoich urządzeń. Ale ktoś stanął na tej drodze – właściciel paczkomatów.
Paczkomat kontra pocztomat. To będzie długa i trudna wojna

Autor: Canva

– W okolicy swojego domu mam dwa paczkomaty firmy Inpost, urządzenie Allegro, stojące na stacji paliw Orlen, a jak pójdę trochę dalej to jeszcze maszynę DPD – mówi pan Dominik.

Czytaj też: Ulice znowu opanują kobiety. Tam ocenią głosowanie w Sejmie

I potwierdza, że co rusz w każdym miejscu Polski można natknąć się na urządzenia do nadawania i odbierania przesyłek.

Mimo zapowiedzi powtarzanych od kilku lat w ten trend nie wpisała się Poczta Polska. Co prawda ogromna, państwowa firma chce mieć swoje maszyny – przynajmniej w deklaracjach – ale jakoś ich nie widać.

Pocztomat też ma być

Tymczasem Poczta Polska właśnie wkracza do gry i zamierza zastrzec nazwę „pocztomat” dla swoich urządzeń. Odpowiedni wniosek jest już w Urzędzie Patentowym. Procedura wygląda tak, że eksperci oceniają, czy taki znak towarowy – graficzny i słowny – można zastrzec i zawsze ktoś może wnieść sprzeciw. I tak się właśnie stało.

UP nie ujawnia, od kogo wpłynął protest, ale łatwo się tego domyślić.

Paczkomat nie chce takiej nazwy

„Według naszych nieoficjalnych informacji za sprzeciwem znów stoi InPost. Próbowaliśmy potwierdzić te informacje u źródła, jednak spółka Rafała Brzoski nie odpowiedziała na nasze pytania w tej sprawie” – podaje rp.pl.

I wyjaśnia, że nie wiadomo, ile potrwa ten spór oraz jaki będzie jego wynik.

„Paczkomatu” nie wolno odmieniać? Wbrew polskiej gramatyce?

Chodzi o to, że Inpost ma swoje urządzania (jest liderem na tym rynku) o nazwie „paczkomat”. I bardzo tej nazwy pilnuje. Do tego stopnia, że w lutym 2023 r.  firma rozesłała maile do swoich kontrahentów, w których tłumaczy, że „paczkomat” jest znakiem towarowym i jednocześnie prosi, żeby nie odmieniać tego rzeczownika przez przypadki, mimo że to zasada obowiązująca w polskiej gramatyce. A już na pewno nie powinno się używać tej nazwy w przypadku urządzeń konkurencyjnych firm kurierskich.

„Korzystaj z poprawnej formy i nie odmieniaj znaku towarowego Paczkomat®. W razie potrzeby znak towarowy Paczkomat® poprzedź słowami »urządzenie/automat« i odmieniaj wyłącznie to słowo (np. Lista dostępnych urządzeń Paczkomat®)” – taką informację mieli otrzymać pracownicy InPost.

Przeczytaj: Smażą jajka w centrum miast. Żeby pokazać, jak działa betonoza


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama