Ponad 1,5 mln zł rocznie wydaje Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Zamościu na zagospodarowanie odpadów Refuse Derived Fuel (to odpady, które zostały przetworzone w celu spełnienia wymagań przemysłu głównie w zakresie wysokiej wartości opałowej. RDF to m.in.: wybrane frakcje odpadów komunalnych, odpady przemysłowe i handlowe, osady ściekowe). Z takich odpadów wytwarza się paliwo alternatywne.
W ubiegłym roku koszty zagospodarowania wszystkich odpadów w RZZO w Dębowcu wyniosły blisko 9,9 mln zł, z czego zagospodarowanie odpadów RDF stanowiło ok. 16 proc. ogółu poniesionych kosztów.
– Z racji znikomej konkurencji w naszym obszarze, braku lokalnej instalacji do termicznego przekształcania odpadów, która notabene mogłaby mieć olbrzymie znaczenie dla lokalnej społeczności, tańsze ciepło, tańsze zagospodarowanie odpadów, podmioty zagospodarowujące RDF dyktują nam niekorzystne warunki współpracy i przerzucają na nas olbrzymie koszty zagospodarowania odpadów –mówi Jarosław Maluha, prezes PGK Zamość.
Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia
Napisz komentarz
Komentarze