Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 4 października 2024 07:15
Reklama
Reklama Akademia Bialska

Jakie dokumenty oprócz dowodu przy staraniach o pożyczkę?

Powszechnie uważa się, że otrzymanie pożyczki jest łatwiejsze niż otrzymanie kredytu. Czy zawsze tak jest? Jakie dokumenty należy dostarczyć, gdy staramy się o kredyt a jakie, gdy sięgamy po pożyczkę? Czy wysokość wnioskowanej kwoty wpływa na bardziej wnikliwą weryfikację sytuacji finansowej potencjalnego klienta? Odpowiadamy w artykule.
Jakie dokumenty oprócz dowodu przy staraniach o pożyczkę?

Jak przebiega proces pozyskania środków?

Aktualnie proces starania się o dodatkową gotówkę jest dość szybki i sprawny. Jedynie przy zobowiązaniach na wyższe sumy, takich jak kredyt hipoteczny, czy kredyt na samochód procedura jest bardziej skomplikowana i wymaga dostarczenia większej liczby dokumentów. W przypadku kredytów i pożyczek na mniejsze sumy formalności często są uproszczone i mniej czasochłonne. 

Jednak zanim zdecydujemy się złożyć wniosek o przyznanie środków, w pierwszej kolejności warto dopasować produkt do swoich potrzeb i możliwości finansowych. Musimy się zastanowić nad tym, w jakiej formie chcemy zwracać pożyczone środki i przez jak długi czas. Ponadto dobrze jest wybrać rzetelną instytucję, która jest znana na rynku i ma długoletnią historię. 

Gdy dokonamy już wyboru, musimy złożyć odpowiedni wniosek. Aby ten proces przebiegł płynnie, warto się do niego przygotować. W zależności od formy wnioskowania przygotujmy odpowiednie dokumenty. Jeśli wnioskujemy o pieniądze osobiście, warto posiadać np. wydrukowany wyciąg z rachunku bankowego. Jeżeli wniosek składamy online, ten sam wyciąg możemy przedstawić w pliku, np. PDF. 

Pamiętajmy także o tym, że niezależnie od tego, czy staramy się o kredyt, czy pożyczkę zawsze musimy przejść weryfikację tożsamości. Co więcej, nie ma znaczenia, czy wniosek składamy osobiście w placówce pożyczkodawcy, telefonicznie, czy przez Internet. Zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe muszą wykluczyć potencjalne oszustwa, czy chęć wyłudzenia pożyczki. Dzięki weryfikacji tożsamości nikt nie będzie w stanie pozyskać środków na nasze nazwisko. Jest to zatem forma dbania o wspólne bezpieczeństwo. Do weryfikacji tożsamości niezbędne jest posiadanie ważnego dowodu osobistego. Warto pamiętać również o tym, że jeśli korzystamy z funkcji „zastrzeż PESEL” w aplikacji mObywatel, przed złożeniem wniosku należy ją wyłączyć. W przeciwnym razie żadna instytucja nie może sprawdzić naszych danych w systemie. 

Kolejnym krokiem, który musimy wykonać, jest wypełnienie formularza. Mimo że każda firma finansowa ma własny formularz, na ogół musimy wpisać bardzo zbliżone informacje. Co należy wpisać w formularzu? Odpowiedź poniżej. 

Informacje, które należy podać we wniosku o dodatkową gotówkę

Każda instytucja finansowa przed udzieleniem pożyczki lub kredytu musi przeprowadzić weryfikację wnioskodawcy. Weryfikacja ta jest wieloetapowa. W pierwszej kolejności firmy sprawdzają tożsamość potencjalnego klienta. Następnie analizowana jest sytuacja finansowa, a także historia spłat poprzednich zobowiązań. Dzięki tym krokom eliminowane jest ryzyko braku spłaty pożyczki, a także ryzyko nadmiernego zadłużenia. W pierwszej kolejności konsument wpisuje we wniosku swoje dane osobowe, a także wysokość dochodów i liczbę oraz kwotę aktualnie spłacanych zobowiązań. Ponadto pożyczkodawca sprawdza także bazy informacji kredytowej i bazy dłużników. Niekiedy – szczególnie przy wyższych kwotach konieczne jest dołączenie do wniosku dodatkowych dokumentów finansowych. Konsument przeważnie proszony jest o dostarczenie zaświadczenia od pracodawcy o zatrudnieniu i wysokości pozyskiwanych dochodów. Zdarza się, że niekiedy należy dołączyć do wniosku wyciąg z historii operacji na rachunku bankowym za okres od trzech do sześciu miesięcy wstecz. Na tej podstawie pożyczkodawca szacuje szanse na spłatę zobowiązania w określonym czasie. Warto również zaznaczyć, że w oświadczeniu o dochodach nie warto zawyżać swoich zarobków. Jeśli informacje nie będą miały pokrycia, pożyczkodawca może potraktować takie działanie jako chęć wyłudzenia pożyczki lub kredytu. W świetle przepisów polskiego prawa jest to przestępstwo.

W kolejnym etapie kredytodawcy sprawdzają zgodność podanych informacji z dostarczonymi dokumentami, a także z bazą informacji kredytowej i gospodarczej. 

Jakie informacje widnieją na temat konsumentów w bazach informacji kredytowej?

Zarówno banki, jak i pozabankowe firmy pożyczkowe zobligowane są do sprawdzenia choć jednej bazy informacji kredytowej. Informacje o zobowiązaniach w bazie powinny zgadzać się z oświadczeniem o spłacanych aktualnie pożyczkach i kredytach. W bazach widnieją informacje o wszystkich zgłoszonych zobowiązaniach, nawet tych spłaconych. Firma finansowa wie zatem ile i jakie kredyty i pożyczki spłacamy, w jakiej kwocie i przez jak długi czas. Ponadto może zobaczyć, czy nie spóźniamy się z uregulowaniem rat. Dane na temat zobowiązań przechowywane są praktycznie do momentu, w którym konsument nie wycofa zgody na ich publikację. W przypadku opóźnień w spłatach lub negatywnych wpisów można je wycofać dopiero po pięciu latach od całkowitej spłaty zadłużenia. Więcej informacji na temat badania zdolności kredytowej można znaleźć w sekcji blog na stronie internetowej lendup.pl.

Oprócz informacji na temat zobowiązań istnieje również system oceny punktowej konsumentów i podmiotów gospodarczych. Biura informacji oceniają szanse na spłatę kolejnych zobowiązań na podstawie spłat innych konsumentów zbliżonych profilem do wnioskodawcy. Przeważnie im więcej punktów otrzyma konsument, tym ma większe szanse na otrzymanie wsparcia finansowego. 

Jeżeli z analizy konsumenta w biurach informacji kredytowej i gospodarczej wynika, że wnioskodawca spłaca jednocześnie zbyt wiele zobowiązań, wniosek może zostać odrzucony. Podobnie w sytuacji, gdy historia kredytowa potencjalnego klienta jest negatywna, co oznacza, że nagminnie nie wywiązywał się lub nadal nie wywiązuje się ze spłat kredytów i pożyczek. 

Podsumowanie

W zależności od tego, o jakie zobowiązanie się staramy, a także kwoty i indywidualnych wymogów instytucji finansowej, możemy spotkać się z koniecznością dostarczenia różnych dokumentów. W przypadku pożyczki na dowód osobisty – szczególnie na niewielką sumę możliwe, że wystarczy dowód i oświadczenie konsumenta o wysokości dochodów. W innych przypadkach bywa, że należy dostarczyć zaświadczeni o zatrudnieniu i dochodach, a także wyciąg z konta. Ponadto niekiedy konieczne jest przedłożenie zeznania podatkowego za poprzedni rok. Na tej podstawie instytucje finansowe badają zdolność kredytową wnioskodawcy. Jeśli z oceny zdolności wynika, że konsument jest w stanie bez przeszkód spłacić dług w terminie, powinien otrzymać pozytywną decyzję firmy finansowej. Niekiedy, gdy możliwości finansowe konsumenta są niższe bank lub firma pozabankowa proponują niższą kwotę zobowiązania, lub wydłużenie okresu kredytowania. W obu przypadkach ważne jest, aby pożyczkobiorca nie miał trudności w regulowaniu należności. Ważne jest także, aby pożyczkobiorca był w stanie utrzymać dotychczasowy poziom życia. 

Kolejną informacją, którą warto zaznaczyć, jest fakt, że każdy bank i każda pozabankowa firma pożyczkowa ma nieco odmienny system oceniania wnioskodawców. W związku z tym może dojść do sytuacji, w której jeden bank odmówi udzielenia kredytu, a drugi udostępni środki bez większych przeszkód. Podobnie bywa w firmach pożyczkowych. Często osoby, które nie otrzymały kredytu mogą liczyć na środki pochodzące z firm pożyczkowych. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy w dodatku
Reklama
ReklamaBnaer reklamowy firmy Kronika Tygodnia
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mieszkankaTreść komentarza: A może referendum o nowe wybory może zamościanie uchwalą zmniejszenie diet radnym za ogromne podwyżki za wywóz śmieci wybory to nie jedyny oręż do nadzoru mieszkańców nad zarządzaniem miastemData dodania komentarza: 3.10.2024, 12:31Źródło komentarza: Zamość: "Zdradzeni zamościanie"? Po przewrocie w Radzie Miasta radni KO wydali oświadczenieAutor komentarza: babkaTreść komentarza: Nie mają motywacji zwolnić etaty dla tych co mają motywację pracy jest multum w budownictwie rolnictwie itp.Data dodania komentarza: 3.10.2024, 12:22Źródło komentarza: Zamość: Dyrektorom obcięto dodatki motywacyjne. Niektórym dyrektorom ubyło z poborów po 700 złAutor komentarza: DamianTreść komentarza: Przecież to było oczywiste. Od zawsze tak jest przed wyborami można wszystko są piękne idee, a potem liczą się tylko...stołki i to każdego dotyczyData dodania komentarza: 3.10.2024, 12:16Źródło komentarza: Zamość: "Zdradzeni zamościanie"? Po przewrocie w Radzie Miasta radni KO wydali oświadczenieAutor komentarza: SoniaTreść komentarza: Omawialiśmy ten temat w gronie rodziców i zamawiamy wychowawczyni bukiet róż na poczcie kwiatowej jako podziękowanie od całej klasy.Data dodania komentarza: 3.10.2024, 11:14Źródło komentarza: Kwiaty dla nauczyciela. Można, czy nie? Zajrzyj do szkolnego regulaminuAutor komentarza: FranekTreść komentarza: Judasze. Nie chodzi o głosowanie nad dobrymi dla mieszkańców projektami uchwał... Chodzi o sprzedanie "du*y" dla stołków. Niegdy więcej tych samych radnych z PO!Data dodania komentarza: 3.10.2024, 10:54Źródło komentarza: Zamość: "Zdradzeni zamościanie"? Po przewrocie w Radzie Miasta radni KO wydali oświadczenieAutor komentarza: Po prostu Ja....Treść komentarza: Wiktor widzę że w wieku 18 lat biegałeś szybciej i brałeś udział w mistrzostwach świata albo i nawet wszechświata.... Napisz jakie ty byś miał miejsce w wieku 18 lat....Data dodania komentarza: 3.10.2024, 10:44Źródło komentarza: Hrubieszowianin na Mistrzostwach Świata w Peru. Janek Śmietanka zajął wysokie miejsce
Reklama