Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 15:31
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Hrubieszów: Runęła ważąca kilka ton korona wiekowego dębu. Cud, że nikogo nie przygniotła [ZDJĘCIA]

17 października około godz. 10 przy wejściu do Miejskiego Parku w Hrubieszowie rozległ się potężny trzask i huk, a po chwili na parkowy trawnik runęła potężna korona wiekowego, zabytkowego dębu. To cud, że ważące kilka ton konary i gałęzie nikogo nie przygniotły. Był bezwietrzny, słoneczny dzień, o tej porze dnia przez park miejski chodzi wiele osób. Ale najstarszy dąb w mieście nikomu nie zrobił krzywdy. Jeszcze nie wiadomo, czy pień pozostały po „Wiktorze” zachowa się, czy zostanie wycięty.
Nie udały się intensywne zabiegi lecznicze zabytkowego dębu przed hrubieszowskim magistratem. Ponad 200-letnie drzewo straciło koronę.
Nie udały się intensywne zabiegi lecznicze zabytkowego dębu przed hrubieszowskim magistratem. Ponad 200-letnie drzewo straciło koronę, a może nawet również życie.

Prawie 200-letni pomnikowy dąb rósł przy wejściu do Miejskiego Parku w Hrubieszowie. Drzewo przed hrubieszowskim magistratem od 37 lat miało status pomnika przyrody. Kilka miesięcy temu hrubieszowianie w plebiscycie nadali zabytkowemu dębowi imię „Wiktor”. Rok temu poważne szkody wyrządziła drzewu letnia nawałnica. Podczas silnego wiatru i nawalnego deszczu ułamał się konar zabytkowego dębu. Miasto próbowało na wszelkie możliwe sposoby ratować wiekowe drzewo. W lipcu zeszłego roku zleciło biegłemu z zakresu dendrologii wykonanie pełnej ekspertyzy. W następnym miesiącu, zgodnie z zaleceniami specjalisty, przeprowadzono prace w koronie drzewa.

CZYTAJ TEŻ: Hrubieszów: Intensywnie leczony zabytkowy dąb czeka na imię. Można zgłaszać propozycje

Prawie pięć metrów w obwodzie

Pod koniec lipca ubiegłego roku specjalista dendrolog zmierzył pień zabytkowego dębu. Drzewo miało wówczas 439 cm w obwodzie. Wiek zabytkowego dębu oszacowano na ponad 200 lat. Niestety, stan zabytkowego dębu pogarszał się w miarę upływu czasu. W poprzednich latach w wyniku wyłamania się dwóch przewodników na wysokości 6 m, wewnątrz pnia drzewa utworzył się ubytek wgłębny, tzw. kominowy. Miał on średnicę ok. 1 metra i 6 m długości.

PRZECZYTAJ: Gmina Hrubieszów: Samorządowcy i aktywiści z Europy zjadą do Masłomęcza. Wiadomo po co

 Podczas zleconych prac pielęgnacyjnych usunięto posusz z korony drzewa, oczyszczono wnętrze pnia z próchnicy. Wybrano stamtąd próchno na głębokości ok. 120 cm. Wykonano również przewierty – otwory umożliwiające wypływanie wody z wnętrza pnia. Usunięto korę na wysokości od 3 do 6 m. Odsłonięcie pnia było potrzebne do osuszenia i zlikwidowania zawilgocenia drzewa od strony północnej. Niedawno został osuszony i odwilgocony. Przycięto jego rozległą koronę. Planowano montaż koniecznych podpór, które miały zapewnić drzewu stabilność. Niestety, nie dało się w porę doprowadzić do ich montażu.

Dobrze, że nikogo nie przygniótł

W miniony czwartek przed południem od pnia odłamała się korona i runęła na parkowy trawnik.

– Co dziwne, stało się to w bezwietrzny, słoneczny dzień. Po pierwsze: to ogromne szczęście, że nikomu nic się nie stało, nikt nie doznał obrażeń. To bardzo ruchliwa część śródmieścia Hrubieszowa. Przez park prawie o każdej porze dnia ktoś przechodzi. Po drugie, szkoda, że tak się stało, to jedno z najstarszych drzew w mieście. Żal „Wiktora” tym bardziej, że wykonaliśmy prawie wszystkie prace zalecone przez specjalistę od dendrologii. Nie zdążyliśmy wykonać podpór pod przyciętą koronę dębu. To wymagało uzyskania pozwolenia w starostwie i procedury przeciągnęły się w czasie – mówi burmistrz Hrubieszowa Marta Majewska.

Na razie jeszcze nie wiadomo, czy przy wejściu do Parku Miejskiego od strony Urzędu Miejskiego pozostanie ponad 5-metrowej wysokości pień zabytkowego „Wiktora”.

– W tej sprawie znowu powinien wypowiedzieć się specjalista. Może okazać się, że system korzeniowy drzewa będzie mógł jeszcze pozwolić na rozwinięcie się nowych gałęzi i konarów. W różnych miejscach widziałam takie odrastające drzewa. Tak więc dendrolog zbada, czy pień zostanie na parkowym trawniku, czy jednak trzeba będzie go usunąć – tłumaczy burmistrz Hrubieszowa, Marta Majewska.

Powiązane galerie zdjęć:

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Incydent 23.10.2024 19:37
A mieszkańcy zgłaszali problem, już w ub.roku - zlekceważono

Brawo 23.10.2024 06:54
Dulkiewicz zabiła 120 letnią palmę. Majewska dęba. za daleko mieli by zdiagnozować problem.

Mieszkaniec 22.10.2024 17:55
Mądry człowiek naprawia swoje błędy, głupi nie potrafi się nawet do nich przyznać.

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama