Marsz zaczął się na placu kościelnym. Następnie zgromadzeni przeszli na cmentarz parafialny, gdzie zapalili znicze na grobach żołnierzy, a wspólnej modlitwie przewodniczył ks. Ireneusz Żyła.
Dzieło pokoleń Polaków
Następnie kilkadziesiąt osób ze śpiewem na ustach, trzymając w rękach pochodnie i wśród powiewających biało-czerwonych flag, przeszło na wzgórze „Polak”. Marsz prowadzili jeźdźcy konni w stylizowanych strojach. Miejsce to dla społeczności gminy jest wyjątkowe. To tam 161 lat temu o polskość z carskim najeźdźcą walczyli powstańcy styczniowi. Jest ono symbolem patriotyzmu i determinacji w walce o niepodległość.
– Wydarzeniem tym chcemy uczcić jedno z najważniejszych wydarzeń w naszej historii – odzyskanie niepodległości przez Polskę po 123 latach niewoli. 11 listopada 1918 roku nasz kraj powrócił na mapę świata, odzyskał swoją tożsamość, wolność i niezależność. Było to dzieło niezliczonych pokoleń Polaków, którzy przez długie lata walczyli, cierpieli i poświęcali się w imię Ojczyzny. Dzisiejsza uroczystość to hołd dla ich odwagi, wytrwałości i bezgranicznego oddania – mówił Jacek Pawluk, wójt gminy Tereszpol. Podkreślił, że 11 listopada to czas zadumy nad tym, jak cennym darem jest wolność. Wolność, o której marzyły pokolenia, która wymagała olbrzymiego wysiłku i poświęcenia. Dodał, że święto to przypomina nam, że pokój i bezpieczeństwo są wartościami, które musimy pielęgnować i szanować. – Nie zapominajmy o naszej historii, ale patrzmy także w przyszłość z odwagą i nadzieją. Każdy z nas, swoją codzienną pracą, może przyczyniać się do budowania silnej, wolnej i solidarnej Polski – mówił.
Egzamin z wolności
Starosta biłgorajski Andrzej Szarlip podkreślił, że nasi przodkowie za wolność płacili najwyższą cenę – byli karani zsyłkami podczas zaborów, mordowani podczas wojen, znieważani, opluwani, zamykani w więzieniach. Za porozumiewanie się w języku polskim karano chłostą. – Musimy dziś pamiętać słowa największego z Polaków – Jana Pawła II, który powiedział, że wolność nie jest dana raz na zawsze, a jest zadana. Z tej wolności będziemy zdawać egzamin. Zdaje go każde pokolenie Polaków – mówił. Zaznaczył, że jest pod ogromnym wrażeniem przygotowanego wydarzenia. Podziękował wszystkim, którzy wzięli udział w marszu za kultywowanie pamięci o bohaterach i przekazywanie wartości ważnych dla każdego Polaka.
Edyta Wolanin, burmistrz Zwierzyńca, podkreśliła, że oznaką dbania o Ojczyznę są nawet drobne gesty, takie jak wywieszenie flagi czy udział w tego typu uroczystościach. – Wyrażam ogromną radość, że nie jesteście tu z obowiązku, a z poczucia dumy i chęci – mówiła do zgromadzonych.
Następnie delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze przy pomniku upamiętniającym bitwę z Powstania Styczniowego z 1864 roku.
Wydarzenie zakończyło się wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych. Wystąpił Szwadron Kawalerii im. 3. Pułku Ułanów Śląskich z Biszczy oraz Chór „Oaza”.
Organizatorami wydarzenia byli: Wójt Gminy Tereszpol, Biblioteka Publiczna Gminy Tereszpol, Parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Tereszpolu-Zaorendzie.
Napisz komentarz
Komentarze