Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 9 stycznia 2025 21:17
Reklama Baner reklamowy A 1 - BUDBRAM
Reklama

Archeolodzy nie spodziewali się takiego odkrycia w gm. Lubycza Królewska. To niesamowity skarb!

Członkowie Stowarzyszenia Pamięci 1 Pułku Piechoty Korpusu Ochrony Pogranicza dokonali fantastycznego, w opinii archeologów, odkrycia. W miejscu, w którym nikt się tego nie spodziewał, wykopali ogromną liczbę artefaktów pochodzących z wczesnego średniowiecza.
Członkowie Stowarzyszenia Pamięci 1 Pułku Piechoty Korpusu Ochrony Pogranicza dokonali fantastycznego, w opinii archeologów, odkrycia.
Członkowie Stowarzyszenia Pamięci 1 Pułku Piechoty Korpusu Ochrony Pogranicza dokonali fantastycznego, w opinii archeologów, odkrycia.

Autor: Archiwum LWKZ

Jacek KozakMagdalena LeszczyńskaPaweł SzymańskiKrzysztof ChmielewskiMichał Chmielewski i Jan Chmielewski – członkowie Stowarzyszenia Pamięci 1 Pułku Piechoty Korpusu Ochrony Pogranicza (z siedzibą w Rybnicy w gminie Susiec) prowadzili poszukiwania na szlaku bojowym 1 Pułku Piechoty Korpusu Ochrony Pogranicza z września 1939 r. Szukali tam pamiątek z bitew. Nie miesiąc, nie pół roku, ale już dwa lata. Wszystko odbywało się legalnie, bo Stowarzyszenie uzyskało pozwolenie na poszukiwania od Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

CZYTAJ TEŻ: Medal 550-lecia Województwa Lubelskiego dla Stowarzyszenia Samorządów Powiatu Tomaszowskiego!

Pasjonaci historii mieli niebywałe szczęście w Wierzbicy (gm. Lubycza Królewska).

– Kompletnie się tego nie spodziewaliśmy. W trakcie poszukiwań byliśmy w kontakcie z Wiesławem Komanem z urzędu konserwatorskiego w Zamościu, a gdy przekazywaliśmy mu wszystkie artefakty, widzieliśmy po jego twarzy, że był pozytywnie zaskoczony – mówi Jacek Kozak.

Poszukiwacze zachowali profesjonalizm. Zadbali m.in. o to, by wszystkie znaleziska metalowe miały lokalizację GPS.

– Nam nie, ponieważ interesuje nas inny okres historii i inne wydarzenia, ale archeologom może się to jeszcze przydać – tłumaczy Jacek Kozak.

Pracownicy urzędu konserwatorskiego w Zamościu dokonali oględzin terenowych miejsca poszukiwań. O tym, jakie wspaniałe skarby znaleźli członkowie Stowarzyszenia w Wierzbicy, powiadomili za pośrednictwem mediów społecznościowych, na profilu fejsbukowym Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Nikt się tego nie spodziewał

„Mamy tu do czynienia z nowym, dotychczas nieznanym stanowiskiem archeologicznym, wyjątkowo wartościowym pod względem naukowym, poznawczym i konserwatorskim, zawierającym zespół zabytków archeologicznych, które bardzo rzadko występują w tak dużych ilościach i pochodzą z różnych okresów pradziejów, wczesnego średniowiecza, średniowiecza i okresu staropolskiego” – odnotował Wiesław Koman, archeolog z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie (delegatury w Zamościu).

Pan Wiesław mówi, że w latach 80. i na początku lat 90. w Wierzbicy Wojewódzki Ośrodek Archeologiczno-Konserwatorski prowadził wykopaliska w ramach badań Archeologiczne Zdjęcie Polski.

– Byłem i ja wtedy w Wierzbicy. Znaleźliśmy sporo ceramiki, narzędzi krzemiennych, ale na „żelastwo” nie trafiłem. Gdybyśmy wtedy odkryli tak cenne metalowe znaleziska, to prawdopodobnie zrobilibyśmy jakieś badania. Wtedy ośrodek miał na to pieniądze – mówi Wiesław Koman. Zaznacza, że nowe odkrycie jest na pewno na skalę regionu, bo ciężko znaleźć takie pojedyncze artefakty, a w Wierzbicy znaleziono ich po kilka.

Chciałby, żeby pojawiły się pieniądze i archeolodzy, którzy wrócą w to miejsce i może odkryją jeszcze więcej śladów życia sprzed kilkuset lat. Rozmawiając, potraktowaliśmy to jako noworoczne życzenie, więc miejmy nadzieję, że się spełni i rok 2025 dla archeologów, w tym pana Wiesława, będzie równie satysfakcjonujący zawodowo jak 2024, w którym to, poza Wierzbicą, spektakularnego odkrycia z okresu rzymskiego i średniowiecza dokonano jeszcze w Księżpolu.

PRZECZYTAJ: "Poszukiwacze historii" w Tomaszowie Lubelskim. Odcinki można już oglądać

Obrączki, narzędzia rolnicze

Wśród zabytków znalezionych w gm. Lubycza Królewska znajdują się między innymi: kamienny topór czterościenny, a właściwie jego fragment, wykonany prawdopodobnie z bazaltu, pochodzący z epoki neolitu (ok. 2500-2000 lat p.n.e.), fragment fibuli z brązu, datowanej na okres rzymski i wiązanej z osadnictwem ludności kultury wielbarskiej, a także żelazna radlica łopatkowata (zachowana w całości), być może nawet z okresu wczesnego średniowiecza oraz żelazny krój płużny z lekko uszkodzonym ostrzem (również z okresu wczesnego średniowiecza lub średniowiecza). Ponadto: średniowieczne żelazne okucie drewnianego ostrza łopaty oraz kompletne żelazne strzemię z czasów średniowiecza.

Kolejną ciekawostką jest zestaw żelaznych narzędzi rolniczych: ciosło tulejowate z ostrzem i kwadratową w przekroju tuleją do osadzenia w drzewcu, fragment innego ciosła tulejowatego, z uszkodzonym ostrzem i odłamaną tuleją oraz żelazna szpila z uszkiem i kółkiem wpiętym w uszko szpili.

Znalezione zostały jeszcze ozdoby z brązu: mała obrączka, fragment szerokiej obrączki zdobionej gęstym wytłaczanym ornamentem, duża obrączka z dwuwarstwowej blaszki, fragment pierścienia z szyldem, fragment półkolistego kolca i zakończenie końca pasa, zdobione ukośnymi i pionowymi nacięciami. Artefakty te można datować na koniec okresu wczesnego średniowiecza.

Część z nich można zobaczyć na załączonych zdjęciach. Wszystkie ostatecznie trafią do zbiorów Muzeum Regionalnego w Tomaszowie Lubelskim, ale najpierw Wiesław Koman musi każdy przedmiot dokładnie obejrzeć i opisać.

 

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Rolnicy Podlasie 09.01.2025 11:22
u co drugiego za stodołą w pokrzywach takie znaleziska

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: SmutnyTreść komentarza: W mieście jest tak dobrze, że...dobrze nam tak. Tak wybraliśmy, tak mamy...Zachęcam Pana Redaktora do bliższego przyjrzenia się mechanizmom zarządzania miastem. Mógłby powstać ciekawy tekst...Data dodania komentarza: 9.01.2025, 16:59Źródło komentarza: Budżet 2025. Gmina Hrubieszów inwestuje ambitnie i rozważnieAutor komentarza: MućkaTreść komentarza: Jest jakaś lista , ilu w jakich miastach idą do zwolnienia ???Data dodania komentarza: 9.01.2025, 16:45Źródło komentarza: Gigantyczne zwolnienia w Poczcie Polskiej. Aż 8,5 tys. osóbAutor komentarza: PodpisTreść komentarza: Co na to Jujek ? Tak promował na bilbordach walkę z sepsą ? Co na to powie jąąąąąkała ?Data dodania komentarza: 9.01.2025, 16:43Źródło komentarza: Gmina Mircze: Dwulatek zmarł w drodze do szpitalaAutor komentarza: BezradnyTreść komentarza: W powiecie jest przynajmniej jakaś cherlawa opozycja, nie mająca oczywiście żadnej mocy sprawczej. Za to w mieście budżet hańby przyjęto JEDNOGŁOŚNIE (czym szczyci się jedna Pani). Niestety w mieście nikt z "wybrańców narodu" myśleć samodzielnie nie potrafi, albo nie chce... Najbardziej podła dyktatura, rządy absolutne.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 16:19Źródło komentarza: Powiat hrubieszowski: "Budżet biedy i przetrwania" oraz spłaty kredytów na 2025 rokAutor komentarza: AdiTreść komentarza: Hrubieszowski szpital tylko z takich sytuacji słynie.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 15:58Źródło komentarza: Gmina Mircze: Dwulatek zmarł w drodze do szpitalaAutor komentarza: JadziaTreść komentarza: Hrubieszowski szpital tylko z takich sytuacji słynie. Wystarczy zobaczyć jacy wielcy uczeni tam pracują i w jakim wieku. Potrafią tylko spać i pierdolić głupoty.Lekarze z wiedzą ze średniowiecza. Bez badań ,bez niczego potrafią zdiagnozować chorobę.Same wróżki i wróżbici. Zwolnić to stare dziadostwo i zatrudnić młodych wyuczonych lekarzy. Rodzice powinni wszystko zrobić aby osoba odpowiedzialna za śmierć ich dziecka poniosła surowe konsekwencje i otrzymała zakaz wykonywania zawodu do końca życia.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 15:55Źródło komentarza: Gmina Mircze: Dwulatek zmarł w drodze do szpitala
Reklama