Młodzieżowy Dom Kultury to placówka kulturalno-oświatowa, której zadaniem jest prowadzenie działalności w zakresie artystycznych zajęć pozaszkolnych. Na każdy rok szkolny MDK przygotowuje bogatą ofertę dydaktycznych zajęć artystycznych, skierowaną do dzieci w wieku od 5 lat, poprzez uczniów wszystkich szkół, po młodzież studencką, niezależnie od ich miejsca zamieszkania. Podstawowe formy pracy placówki to zajęcia z zakresu tańca, plastyki, muzyki, dziennikarstwa, śpiewu i teatru. Ich celem jest rozbudzanie zainteresowań, zachęcanie do wspólnego działania, rozbudzanie pasji i fascynacji sztuką, kulturą i różnorakimi dziedzinami artystycznymi.
Na zajęcia organizowane przez MDK uczęszcza blisko 600 osób. Z miasta Biłgoraj – 372 osoby, gm. Biłgoraj – 135, gm. Aleksandrów – 9, gm. Józefów – 5, gm. Tereszpol – 13, gm. Biszcza – 4, gm. Księżpol – 15, gm. Frampol – 7, gm. Tarnogród – 3, gm. Goraj – 2, gm. Obsza – 1, gm. Potok Górny – 2. Do placówki uczęszczają również dzieci spoza powiatu – gm. Harasiuki (12 osób), gm. Chrzanów (1 osoba), gm. Dzwola (1 osoba).
Młodzieżowy Dom Kultury przez wiele lat funkcjonował w wynajętych pomieszczeniach Spółdzielni Mieszkaniowej Łada przy ul. Nadstawnej. Od 2016 roku mieści się w budynku przy ul. Wira Bartoszewskiego, odzyskanym po byłym Kolegium UMCS. W budynku znajduje się również Zespół Szkół Specjalnych i Ośrodek Interwencji Kryzysowej. Mimo że warunki pracy uległy poprawie, wciąż potrzeba więcej przestrzeni na szlifowanie młodych talentów. Na ten fakt uwagę zwróciła kilka miesięcy temu Renata Socha, radna Rady Powiatu w Biłgoraju, a niegdyś wieloletni dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury. Zaproponowała ona, aby rozbudować budynek. – Obecnie mieszczące się w budynku trzy instytucje świadczą usługi na rzecz mieszkańców powiatu – edukacyjne, kulturalne, profilaktyczne, pomocowe i integrujące społeczność lokalną. Każda z tych instytucji powinna realizować swoje cele w komfortowych warunkach lokalowych. Obecnie wszystkie instytucje realizują swoje zadania, wspierając się wzajemnie lokalowo. Niestety na dłuższą metę jest to trudne do pogodzenia i niekomfortowe – twierdziła. Podkreślała, że rozbudowa obiektu, poprzez dobudowanie skrzydła do budynku, pozwoli na powiększenie bazy lokalowej wszystkich instytucji, a tym samym bardziej komfortową pracę.
Na ostatniej sesji Rady Powiatu, która odbyła się 23 grudnia 2024 roku, starosta biłgorajski Andrzej Szarlip przekazał decyzję dotyczącą rozbudowy budynku Młodzieżowego Domu Kultury, Ośrodka Interwencji Kryzysowej oraz Zespołu Szkół Specjalnych. W budżecie na 2025 rok przewidziano kwotę 130 tysięcy złotych na opracowanie dokumentacji projektowej.
Zabezpieczenie tych środków to podstawowy etap przygotowań do rozbudowy. Projekt ma obejmować nie tylko nowe przestrzenie dla działalności kulturalnej, ale także poprawę funkcjonalności budynku.
Napisz komentarz
Komentarze