Najmniejsza widownia, przy jakiej w ciągu 25 lat wystąpił Kabaret „Szara Eminencja”, liczyła zaledwie 5 osób, a największa – około 3 tys. widzów. Najkrótszy program werbkowickiego kabaretu trwał 7 minut, a najdłuższy – o 100 minut więcej. Najbardziej powszechnym poczęstunkiem, jakim goszczą ich w trasie zamawiający występ, to kiełbasa lub bigos. Natomiast podczas podróży w odległe miejsca występów najczęściej zamawiają po trasie golonkę i coś do golonki. A najdziwniejszą widownię, dla której występowali, tworzyły… strusie i daniele – przyznaje Sławomir Stasiuk, twórca kabaretu „Szara Eminencja” z Werbkowic.
Wystąpi Trzecia strona medalu
Pewnie o najbardziej zabawnych epizodach z długiej historii kabaretu będzie można usłyszeć podczas najbliższych Potyczek Kabaretów Autorskich w GOK w Werbkowicach. Dedykowany na tę okazję program przygotuje krakowski kabaret „Trzecia Strona Medalu”. Gospodarze zaprezentują swój program okolicznościowy. Przewidziano również możliwość występu dla zaproszonych gości – byłych członków kabaretu „Szara Eminencja”.
PRZECZYTAJ TEŻ: Wyjątkowo krótka kampania buraczana „Werbkowic”. Niższa była też produkcja cukru
Werbkowicki kabaret utworzono dokładnie 25 lat temu, w lutym 2000 roku, z inicjatywy satyryka Sławomira Stasiuka. On występował wcześniej w Kabarecie „Tupet” z Zamościa. „Szara Eminencja” początkowo działała przy Gminnym Ośrodku Kultury w Werbkowicach, a potem jego próby odbywały się w różnych miejscach.
„Szara Eminencja” opiera się na własnej twórczości. Autorem skeczy jest głównie Sławomir Stasiuk. Muzykę tworzyli Jerzy Bałakut i nieżyjący już Marian Szewera (obaj z Zamościa). Gościnnie występował z nimi również lekarz z zawodu, a kabareciarz i satyryk z zamiłowania – Wiesław Mikuś z Biłgoraja. Przez mijające ćwierćwiecze na scenie razem z „Szarą Eminencją” współpracowało kilkanaście osób.
Kabareciarze z całego kraju
Kabaret z Werbkowic występował podczas różnych imprez lokalnych i regionalnych. Gościł w wielu miejscowościach w całej Polsce. Często uczestniczył w przeglądach i spotkaniach kabaretowych. Był laureatem Wojewódzkich Spotkań Kabaretowych w Kakolewnicy, ETNO Kabaretu w Mińsku Mazowieckim, a także Międzynarodowego Przeglądu Twórczości Terenów w Radymnie, Pruchnickich „Sochaczków” i kilkunastu innych imprez kabaretowych w kraju.
Kabaret „Szara Eminencja” inicjował różne wydarzenia kulturalne i społeczne, np. Nocny Maraton Kulturalny czy akcję antynikotynową „Gasimy Lokomotywy”. „Szara Eminencja” brała również udział w różnych akcjach charytatywnych, m.in. w finałach WOŚP.
PRZECZYTAJ: Lekarze wracają do Hrubieszowa. Szpital wychodzi z zapaści?
Kabaret z Werbkowic jest organizatorem Potyczek Kabaretów Autorskich „Taaakie Jaja na Kresach”. Początkowo impreza odbywała się w GOK w Werbkowicach, a potem w HDK w Hrubieszowie, a po kilku latach przerwy Potyczki Kabaretów Autorskich wróciły do GOK w Werbkowicach.
Do tej pory w tej imprezie wystąpiło kilkadziesiąt kabaretów i wykonawców z całej Polski: kabarety „Czwarta Fala”, „Z Konopi”, „Bez Próby” (Kielce), „Pod Napięciem”, „Arkadiusz „Pan” Pawłowski” (Gdańsk), „Trzecia Strona Medalu” (Kraków), „O tak O” (Białystok), „On On On” (Warszawa), „Amalijush” (Bytom), „Szymon Łątkowski” (Koszalin), „FiFa Rafa” i „PKS” (Lublin) oraz wiele innych. Niektórzy z wykonawców obecnie są gwiazdami krajowej sceny kabaretowej, które można oglądać w telewizyjnych programach.
Obecnie Kabaret „Szara Eminencja” tworzą: Sławomir Stasiuk, który jest w kabarecie od początku, oraz Ryszard Grabowski, który również od 25 lat jest w zespole. O połowę krótszy staż ma Maciej Łyko. Muzyk i kabareciarz z Hrubieszowa pracuje z „Szarą Eminencją” od 12 lat.
Napisz komentarz
Komentarze