O realizacji tych trzech inwestycji w szpitalu w Hrubieszowie pisaliśmy kilkakrotnie. 27 stycznia wszystkie trzy oddziały uroczyście przekazano do użytkowania. Są one bardzo ważne nie tylko dla szpitala w Hrubieszowie; pacjentom korzystającym z usług medycznych w tej placówce powinny zdecydowanie poprawić komfort leczenia. Dodać jednak należy, że realizację tych trzech przedsięwzięć rozpoczęto jeszcze za byłej dyrektor szpitala w Hrubieszowie, Alicji Jarosińskiej.
– Wszystkie trzy inwestycje przygotowałam projektowo, zgromadziłam również środki na ich realizację. Przebudowa i modernizacja Izby Przyjęć rozpoczęła się jeszcze w 2023 r., a roboty remontowe na Oddziale Rehabilitacji oraz rozbudowa ZOL – w 2024 r. – zaznacza była dyrektor SPZOZ w Hrubieszowie Alicja Jarosińska.
Pod koniec lutego zeszłego roku zarząd powiatu hrubieszowskiego pod przewodnictwem obecnego starosty Józefa Kuropatwy dyscyplinarnie odwołał Alicję Jarosińską ze stanowiska, a pełnienie obowiązków dyrektora SPZOZ w Hrubieszowie powierzono Arturowi Machecie. Od października zeszłego roku dyrektorem SPZOZ w Hrubieszowie jest Arkadiusz Bratkowski.
Potrzeby dwa razy większe
Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w szpitalu w Hrubieszowie utworzono w grudniu 2022 r. w miejscu zlikwidowanego oddziału pulmonologii. W ZOL przebywają pacjenci, którzy nie kwalifikują się do leczenia w szpitalu, a jednocześnie ich stan zdrowia nie jest na tyle dobry, żeby można było wypisać ich do domu.
PRZECZYTAJ: Trzeszczany: Były wójt doniósł, obecna wójt oskarżona. Grozi jej od 1 roku do lat 10 pozbawienia wolności
Pacjenci ZOL mają zapewnioną całodobową opiekę lekarską i pielęgniarską oraz korzystają ze świadczeń pielęgnacyjnych. ZOL przeszedł modernizację. Przebywają tam pacjenci z Hrubieszowa i okolic. Oddział powiększono o 32 łóżka, ale potrzeby są jeszcze większe – w kolejce na miejsce czeka drugie tyle chorych.
Bardzo ważnym oddziałem w hrubieszowskim szpitalu jest Oddział Rehabilitacji, z pododdziałem wczesnej rehabilitacji neurologicznej. To tutaj trafiają pacjenci z ciężkimi urazami narządów ruchu po urazach wielonarządowych. Na tym oddziale leczeni są również pacjenci po przebytym udarze. Remonty i wymiana sprzętów stworzyły chorym zdecydowanie bardziej komfortowe warunki. Wyremontowano sale w głównej części oddziału, a na modernizację czekają jeszcze sale, w których odbywają się konkretne ćwiczenia i zabiegi fizykoterapii.
PRZECZYTAJ: Powiat hrubieszowski: Sukcesy i porażki 2024 roku. Samorządowcy mówią o tym otwarcie
Bez zakłóceń i przestojów
Najdłużej trwała przebudowa i modernizacja Izby Przyjęć. Obecnie jest ona zdecydowanie bardziej dostosowana do potrzeb pacjentów i personelu medycznego. W czasie robót remontowych Izba Przyjęć pracowała normalnie, bez większych zakłóceń; roboty prowadzono etapami.
27 stycznia w uroczystościach w Szpitalu Powiatowym w Hrubieszowie udział wziął wiceminister zdrowia Marek Kos.
– Po remoncie Izba Przyjęć wygląda bardzo dobrze. Będzie świetnie spełniała swoje zadanie w miejscu, do którego trafiają pacjenci w nagłych sytuacjach zdrowotnych, po wypadkach, z urazami – mówił wiceszef resortu zdrowia.
Trzy inwestycje w hrubieszowskim szpitalu kosztowały łącznie 16 mln zł. Część środków pochodzi z budżetu powiatu, a część z różnego rodzaju dotacji oraz dofinansowania, jak choćby dotacja z Funduszu Sprawiedliwości, przekazana przez ówczesnego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego oraz środki z unijnych funduszy w ramach programów transgranicznych.
Napisz komentarz
Komentarze