Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 4 kwietnia 2025 05:54
Reklama
Reklama

Lekarz pracował bez przerwy ponad 100 godzin. Miażdżący raport Najwyższej Izby Kontroli

Reklama
Ile w szpitalu może pracować lekarz? Z raportu NIK wynika, że bardzo długo. I ma to wpływ nie tylko na jego zdrowie, ale też bezpieczeństwo pacjentów.
Lekarz pracował bez przerwy ponad 100 godzin. Miażdżący raport Najwyższej Izby Kontroli

Autor: Canva

„W każdym z publicznych szpitali wojewódzkich skontrolowanych przez NIK wystąpiły nieprawidłowości związane z udzielaniem świadczeń i gospodarką finansową. Najpoważniejsze dotyczyły nieudzielania pacjentom informacji, unikania wyboru kadry zarządzającej w konkursach, niewystarczającego poziomu zatrudnienia personelu lekarskiego i pielęgniarskiego oraz zbyt długich jego dyżurów” – informuje Najwyższa Izba Kontroli, która przeanalizowała sytuację wybranych placówek.

Czytaj też: Wybory prezydenckie 2025. Wielu chętnych do pałacu. Może nawet prezes NIK Marian Banaś

Reklama

Ryzyko dla zdrowia zarówno pacjentów, jak i samych lekarzy

Najważniejsze ustalenia kontrolerów dotyczą właśnie organizacji pracy medyków. NIK wytyka, że dochodzi do bardzo poważnych uchybień, które mogą doprowadzić do tragedii.

„Kontrola weryfikacji norm czasu pracy i obsady dyżurów przez personel lekarski wykazała, że w dwóch szpitalach wojewódzkich wystąpiło ryzyko dla zdrowia zarówno pacjentów, jak i samych lekarzy. Udokumentowano bowiem pełnienie przez lekarzy zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych kilkudniowych, nieprzerwanych dyżurów, co nie zapewniało im właściwego odpoczynku, a co za tym idzie stwarzało ryzyko popełnienia przez nich błędu lub bezpośrednio mogło zagrażać ich zdrowiu” - stwierdza wprost Izba.

I podaje przykłady.

Za mało etatów, zbyt długie dyżury

Szpital we Włocławku nie spełniał norm zatrudnienia pielęgniarek i na Oddziale Chorób Wewnętrznych i Nefrologii zatrudniano (w maju 2022 r.) pielęgniarki w równoważniku 18,35 etatu oraz w styczniu 2023 r. – 22,16 etatu. Tymczasem minimalna norma zatrudnienia dla oddziału z 40 łóżkami wynosiła 24 etaty.

To jeszcze nie jest najgorsze. W Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej (Lublin) „nie zapewniono należytego poziomu bezpieczeństwa zarówno pacjentom, jak i lekarzom”. 

Chodzi o to, że lekarzowi pracującemu na podstawie umowy cywilnoprawnej pozwolono pełnić dyżury bez przerw i leczyć przez wiele godzin. 

„W kontrolowanym okresie sytuacje takie stwierdzono 12 razy na Oddziale Chirurgii Plastycznej. Lekarz świadczył nieprzerwanie pracę od 51,5 do 103,5 godziny” – punktuje NIK.

Przeczytaj: Gmina Zamość: Zagubiony staruszek spacerował przy trzaskającym mrozie. Miał na sobie kapcie i piżamę


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Piotr Zduńczyk - KonfederacjaTreść komentarza: Przydałoby się sprostować, że rodziny z Ukrainy nie znajdują się w "Centrum Integracji dla Obywateli Państw Trzecich w Zamościu" tylko w mieszkaniach postawionych w ramach programu "Lubelskie pomaga Ukrainie – utworzenie tymczasowego miejsca pobytu w Zamości". Obie instytucje są pod jednym adresem, ale mieszkania dla Ukraińców nie mają związku z petycją, choć oczywiście jest to infrastruktura, która możę zostać w przyszłości wykorzystania do wsparcia nieleglanych imigrantów. Bardzo dokładnie to wyjaśniliśmy na konferencji prasowej, na której Państwo o to dopytywali. Szkoda, że Pani redaktor obecna na konferencji nawet o to dopytywała, ale nie słuchała dokładnie lub tego sobie nie nagrała na dyktafon.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 15:27Źródło komentarza: Zamość: Boją się imigrantów i chcą zamknięcia ośrodka przy ul. Zagłoby. Władze samorządowe uspokajająAutor komentarza: qwertyTreść komentarza: Ośrodek wybudowany decyzją Morawieckiego, więc imigrantów powinni przygarniać pseudopatrioci z PiSuData dodania komentarza: 3.04.2025, 14:17Źródło komentarza: Zamość: Boją się imigrantów i chcą zamknięcia ośrodka przy ul. Zagłoby. Władze samorządowe uspokajająAutor komentarza: Brak pracyTreść komentarza: Przydałby się jakiś zakład pracy nowy, jakaś firma a nie market.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 13:00Źródło komentarza: Zamość: Ani stacji paliw, ani marketu. Radni wstrzymali inwestycję, żeby "nie dobijać" przedsiębiorcówAutor komentarza: Ha tfuTreść komentarza: Hohoho a wszyscy kierowcy tacy zajebiści.....Data dodania komentarza: 3.04.2025, 12:59Źródło komentarza: Wypadek w Zamościu. 21-latka nie ustąpiła pierwszeństwa i potrąciła rowerzystęAutor komentarza: Porozmawiajmy o kosztachTreść komentarza: Do lekarza i tak trzeba jechać do np Hrubieszowa, a tam bankomatów sporo.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 12:56Źródło komentarza: Trzeszczany: Umowa zawarta. Będzie Bank Spółdzielczy i bankomatAutor komentarza: koństytucjaTreść komentarza: Głosujący na lewicę i peło , powinni wziąć sobie do domów PO ciapatym ! A jak maja w domu córkę lub córki to PO jednym dla każdej ! A państwo POlskie czyli rząd rudego ,uja powinien wtedy dać na utrzymanie każdego z tych ciapatych PO 800+ z dopiskiem " na dzieci z Michałowa " !!!Data dodania komentarza: 3.04.2025, 11:32Źródło komentarza: Zamość: Boją się imigrantów i chcą zamknięcia ośrodka przy ul. Zagłoby. Władze samorządowe uspokajają
Reklama