- Nielegalnym imigrantom powiedzieli „NIE”! Nie milkną echa ostatniej sesji Rady Miasta Zamość, podczas której radni – przede wszystkim głosami Prawa i Sprawiedliwości oraz Komitetu Wyborczego Wyborców Rafała Zwolaka – podjęli uchwałę w sprawie sprzeciwu lokowania w mieście nielegalnych imigrantów. Według radnych Koalicji Obywatelskiej, podjęte stanowisko przyniesie więcej szkody niż pożytku, ale większość z nich nie zagłosowała przeciw, tylko wstrzymała się od głosu. Mieszkańcy mają coraz większy mętlik w głowach.
- CBA na stadionie. Warta 60 mln zł przebudowa zamojskiego stadionu znalazła się pod lupą Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Obiekt ma być gotowy pod koniec czerwca.
- W Guciowie jak na Krupówkach. W ramach projektu „Rowerowe Roztocze” na terenie powiatu zamojskiego powstanie ponad 40 kilometrów ścieżek rowerowych. Projekt jest już gotowy, ale pojawiły się wątpliwości. Mówili o nich mieszkańcy Guciowa w gm. Zwierzyniec na spotkaniu ze starostą zamojskim. Chodzi im głównie o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów.
- Katyń w pamięci na wieki. Na mocy decyzji najwyższych władz ZSRR, rozstrzelanych zostało blisko 22 tys. obywateli Polski, w tym ponad 10 tys. oficerów wojska i policji. W 85. rocznicę zbrodni katyńskiej w zamojskim kościele pw. Św. Katarzyny zaplanowano mszę świętą, której przewodniczyć będzie biskup zamojsko-lubaczowski Marian Rojek. Podczas obchodów zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona ofiarom tej okrutnej zbrodni.
- Strzał w „10”. Ośrodek dla potrzebujących za państwowe dotacje. Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Dołhobyczowie ma powstać w miejscu dawnej szkoły rolniczej. Część podopiecznych z różnymi niepełnosprawnościami będzie mogła liczyć na całodobową opiekę w tym ośrodku, a część będzie z niej korzystać przez kilka godzin dziennie. Koszty utworzenia takiego centrum oraz jego funkcjonowanie przez pięć lat w pełni pokrywa budżet państwa z Funduszu Solidarnościowego.
- W Hrubieszowie są schrony, ale z czasów zimnowojennej komuny. Do końca marca trzeba było zgłosić wójtom, burmistrzom i prezydentom miast różne budowle ochronne, a w szczególności schrony i miejsca doraźnego schronienia. Do Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Hrubieszowie wpłynęło kilka informacji, które można policzyć na palcach jednej ręki. Poza tym nie wiadomo, czy miejsca te spełniają wymogi postawione budowlom ochronnym. To musi sprawdzić nadzór budowlany.
- Odzyskali przedsiębiorców transportowych. Gmina Bełżec od 1 stycznia tego roku ma najniższe stawki podatku od środków transportu w regionie i jedne z najniższych w kraju. Za ich znacznym obniżeniem optował wójt Mateusz Jarosz, a poparli go radni. Ryzykowali, że budżet gminy będzie na minusie. Jak się okazuje, ryzyko się opłaciło – bo już teraz wpływy z podatku są trzy razy wyższe niż w ubiegłym roku, do gminy wrócili lokalni przedsiębiorcy i przybyli nowi.
- Nowe Centrum i pierwsza dyrektor. To była jedna z wyborczych deklaracji Mariusza Skorniewskiego. Około pół roku po objęciu władzy w gminie Ulhówek zrealizował ją – w Ulhówku powstało Centrum Kultury, którego do tej pory nie było. Od niespełna miesiąca centrum ma już pierwszego pracownika – jest nim pełniąca obowiązki dyrektora Justyna Portka.
- Osuchy pamiętają bohaterów. Wybudowane w Osuchach (gm. Łukowa) Muzeum Partyzantów Polskich będzie pierwszym w kraju muzeum narracyjnym, którego tematyka skoncentruje się na historii polskich partyzantów. Budynek jest już gotowy.
- Pamięci kapłana. 28 marca w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chmielku odbył się wyjątkowy koncert pasyjny pt. „Golgota Jasnogórska”, poświęcony pamięci ks. Marka Tworka, który przez wiele lat pełnił posługę w tej parafii. Kapłan zginął tragicznie w styczniu br. podczas wypadku samochodowego.
- Dodatek edukacyjny.
- Krzyżówka z nagrodą.
- Relacje z wydarzeń sportowych.
To nie wszystko. Jeszcze więcej ciekawych artykułów przeczytacie w wydaniu papierowym i e-wydaniu.
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze