Podczas tegorocznego festiwalu na ekranach CKF "Stylowy" widzowie obejrzeli 15 filmów nominowanych do nagrody "Zamość Perła Renesansu" oraz 12 filmów pozakonkursowych.
– Przekrój był duży. Od filmów dotyczących drugiej wojny światowej po historię najnowszą. Nad doborem obrazów czuwały władze TVP Historia. Sporo zgłoszonych na festiwal filmów zostało odrzuconych po to, aby dać festiwalowej publiczności tylko to, co najlepsze – mówi Andrzej Bubeła, dyrektor CKF "Stylowy".
Mnóstwo atrakcji
"Spotkaniom z historią" towarzyszyły plenerowe wydarzenia, m.in. potańcówka w stylu lat 20. i 30. na Rynku Wodnym. Miłośnikom rekonstrukcji historycznych dedykowane były inscenizacje turniejów rycerskich oraz obrona Zamościa przed bolszewikami w 1920 roku. Wśród wydarzeń towarzyszących znalazły się: Filmowe Lato z Orange i Multikinem, czyli plenerowe projekcje filmowe na Rynku Wielkim w Zamościu (16-18 sierpnia), 4. Zamojski Piknik Historyczny (18-20), widowisko historyczne z okresu wojny polsko-bolszewickiej "Zamość 1920 – Przywrócić w Pamięci", wystawa plenerowa "Józef Piłsudski. Zamość. Zamojszczyzna" (w 150. rocznicę urodzin), recital pieśni patriotycznej w wykonaniu Piotra Piechy oraz wystawa Zamojskiego Towarzystwa Fotograficznego i Zamojskiej Grupy Fotograficznej.
Wieczorami na Rynku Wielkim odbywały się plenerowe pokazy filmów fabularnych. Festiwalowa publiczność obejrzała: "Podróż na sto stóp", "Chce się żyć", "Zacznijmy od nowa".
Tegoroczne perły
W sobotę, podczas gali finałowej na Rynku Wielkim, widzowie poznali wyniki konkursu festiwalowego. Jury w składzie Stanisław Królak, Marek T. Pawłowski i Paweł Woldan za najlepszy film uznało "Ponary – nóż w serce" Bronisława Bubiaka, przyznając obrazowi I nagrodę oraz statuetkę "Zamość Perła Renesansu" w kategorii najlepszy film dokumentalny. Drugą nagrodę otrzymał film "Ofiary tajnego protokołu. Bitwa o Kobryń", reż. W. Łuckij, I. Wasiliewa. Trzecia nagroda przypadła Bogdanowi Miszczakowi za film "Akcja Pensjonat". Poznaliśmy również wyniki plebiscytu publiczności. Zdaniem widzów, najlepszym filmem okazała się "Szrajberka z Auschwitz" w reżyserii Grzegorza Gajewskiego.
Więcej w najnowszym numerze "Kroniki Tygodnia".
Poniżej kilka festiwalowych zdjęć.
Napisz komentarz
Komentarze