Obchody rozpoczęły się już w piątek 15 września częścią edukacyjną dla młodzieży tomaszowskich szkół. W Tomaszowskim Domu Kultury wyświetlany był przygotowany we współpracy z Centralną Biblioteką Wojskową fabularyzowany dokument "Czołżek", o polskich tankietkach 7TK. Nieprzypadkowo. Pod Tomaszowem, miała miejsce największa bitwa pancerna wojny obronnej. W działaniach wzięło udział: 22 czołgi 7TK i 60 tankietek.
Elementem obchodów był m.in. VI tomaszowski półmaraton "Pamięci Żołnierzy Września 1939", Rajd Rowerowy "Szlakiem bojowym I Pułku Piechoty Korpusu Ochrony Pogranicza" oraz okolicznościowy koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.
Główne obchody rocznicy bitew pod Tomaszowem Lubelskim odbyły się w niedzielę 17 września na łąkach stadniny koni "Pod Lasem" w Dąbrowie Tomaszowskiej. Po polowej mszy świętej w intencji Ojczyzny rozpoczęła się IX już rekonstrukcja historyczna. Tym razem rekonstruktorzy przynieśli widzów w okolice Tyszowiec, przypomnieli walki z Niemcami, które odbyły się w tej okolicy, a także z Rosjanami pod Zamłyniem. Otworzyli także rajd Jana Gorączki ps. Lont na magazyny Wehrmachtu.
Napisz komentarz
Komentarze