Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 17:04
Reklama Baner reklamowy A 1 - BUDBRAM
Reklama

Bitwy Tomaszowskie: Tak było we wrześniu 1939 roku (ZDJĘCIA)

Tym razem IX rekonstrukcja bitew pod Tomaszowem Lubelskim odbyła się w symboliczny dzień 17 września. Rekonstruktorzy odtwarzali tragiczną sytuację polskich wojsk, jakie znalazły się w kleszczach dwóch armii niemieckiej i rosyjskiej.

Obchody rozpoczęły się już w piątek 15 września częścią edukacyjną dla młodzieży tomaszowskich szkół. W Tomaszowskim Domu Kultury wyświetlany był przygotowany we współpracy z Centralną Biblioteką Wojskową fabularyzowany dokument "Czołżek", o polskich tankietkach 7TK. Nieprzypadkowo. Pod Tomaszowem, miała miejsce największa bitwa pancerna wojny obronnej. W działaniach wzięło udział: 22 czołgi 7TK i 60 tankietek.

Elementem obchodów był m.in. VI tomaszowski półmaraton "Pamięci Żołnierzy Września 1939", Rajd Rowerowy "Szlakiem bojowym I Pułku Piechoty Korpusu Ochrony Pogranicza" oraz okolicznościowy koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.  

Główne obchody rocznicy bitew pod Tomaszowem Lubelskim odbyły się w niedzielę 17 września na łąkach stadniny koni "Pod Lasem" w Dąbrowie Tomaszowskiej. Po polowej mszy świętej w intencji Ojczyzny rozpoczęła się IX już rekonstrukcja historyczna. Tym razem rekonstruktorzy przynieśli widzów w okolice Tyszowiec, przypomnieli walki z Niemcami, które odbyły się w tej okolicy, a także z Rosjanami pod Zamłyniem. Otworzyli także rajd Jana Gorączki ps. Lont na magazyny Wehrmachtu.

Więcej w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner rekalmowy formy Alustal
ReklamaBaner reklamowy w dodatku Święta firmy Agroradek
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: kresowiakTreść komentarza: Toż to prawie jak kabaret, jak by nie patrzył to wina "pisu" a największa Kaczyńskiego bo pozwolił na zatrucie. Tyle miał władzy i pozwolił na zatrucie Huczwy no i Odry!!!!Data dodania komentarza: 23.12.2024, 16:10Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: ak47Treść komentarza: Z tym klimatem to bym nie przesadzał, zwykła knajpa, wystrój, obsługa, jedzenie i ceny bez szału.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 16:03Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisówAutor komentarza: JaTreść komentarza: Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym inicjatywę uchwałodawczą posiada Burmistrz. Tak wiec radni klepneli to co przygotował / projekt uchwały / na sesję Burmistrz. Teraz płacz.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 15:55Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisówAutor komentarza: etnografTreść komentarza: DomniemaneData dodania komentarza: 23.12.2024, 13:34Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: xyzTreść komentarza: Aaaaa czyli lejta dalej syf do rzek bo i tak nikt wam nic nie udowodni.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 12:06Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: PoirytowanyTreść komentarza: Wiedza środowiskowa orzekającego jest na poziomie nie powiem jakim. "Wyłowiono także gniazdujące przy brzegu rzeki martwe ptaki" - nie tylko ptaki były również ssaki, od spadku tlenu te zwierzęta padły? Biologia poziom podstawówki się kłania. "nie przeprowadzono wszystkich dostępnych czynności celem ustalenia wszelkich okoliczności zdarzenia" - to może trzeba pociągnąć do odpowiedzialności tych, którzy powinni te czynności wykonać? Póki gó.no nie zacznie niektórym płynąć z kranu, 4 liter nie ruszą, nic się nie zmieni.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 12:05Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugi
Reklama