Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 20:09
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Zamość: Nie będziemy pić chemikaliów

Poprawi się smak i zapach zamojskiej kranówki. Niebawem jej dezynfekcja będzie się odbywać za pomocą specjalnych promienników UV. Całe przedsięwzięcie pochłonie ponad 1,2 mln zł, a jego koszt pokryje zamojskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Mieszkańcy miasta mają nadzieję, że to... dopiero początek zmian.
Zamość: Nie będziemy pić chemikaliów

Autor: Bogdan Nowak

Jak czytamy na stronie PGK, w Zamościu działa siedem studni głębinowych na ujęciu wody z Łabuńki. Woda z nich trafia do specjalnej stacji uzdatniania. Tam przepływa przez filtry (w ten sposób usuwane są m.in. związki żelaza i manganu), a potem jest chlorowana podchlorynem sodu (w ten sposób odbywa się jej dezynfekcja). Niestety woda ma wówczas zmieniony smak i zapach. Jeśli jest chlorowana często, ma to szkodliwy wpływ na rury wodociągowe, które korodują. To wszystko się zmieni. 

 

Dezaktywacja (prawie) w stu procentach

– Woda nie będzie już chlorowana, co na pewno poprawi m.in. jej smak i zapach. Takie rozwiązanie jest stosowane w wielu przedsiębiorstwach wodociągowych – zapewnia Jarosław Maluha, prezes zamojskiego PGK.

Zamojskie PGK zakupiło niedawno cztery tzw. promienniki (lampy) UV. Emitują one promieniowanie ultrafioletowe typu C, które ma właściwości bakteriobójcze. W ten sposób niszczona jest struktura DNA komórek mikroorganizmów: bakterii, wirusów, pierwotniaków itd. Jak czytamy na stronie PGK dochodzi wówczas do "dezaktywacji" aż 99 proc. przeróżnych, pływających w wodzie mało sympatycznych stworzeń.  

Używanie promienników to podobno same plusy. Do wody nie będą wpuszczane chemikalia, tym samym jej skład "fizyczno-chemiczny" nie zostanie zmieniony. Kranówka po prześwietleniu jej promieniami UV zachowa ponadto swój smak i nie nabędzie zapachu chloru. 

Promienniki UV już są w zamojskim PGK montowane. Całe przedsięwzięcie pochłonie ponad 1 mln 244 tys. zł. Wszystkie koszty spółka pokryje we własnym zakresie. Prace zostaną zakończone pod koniec października.  

Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

l 26.09.2017 10:54
Nie powinna być. I tak opłaty są wysokie.

Zamościanka 26.09.2017 08:41
To w związku z tym kiedy podwyżka wody? :/

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama