Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 22:15
Reklama
Reklama

Gm. Tyszowce: Grodzisko ukryte w fasoli

W Mikulinie w gminie Tyszowce 6 tysięcy lat temu istniał kompleks ufortyfikowanych osad. Z ich mieszkańcami liczyły się plemiona oddalone o dziesiątki, a nawet setki kilometrów. Rolnicy z Mikulina fragmenty ceramiki i krzemienia od zawsze znajdowali na polach. Czasami te znaleziska miały różne kształty. Oglądali te dziwadła i odrzucali za siebie, koncentrując się na pracy. Nie wiedzieli, że kilka tysięcy lat temu, na wysuniętym w stronę doliny Huczwy cyplu kwitło życie. W osadzie, którą z przeciwnej strony stromizny otaczał podwójny pas suchych, ale głębokich fos.
Gm. Tyszowce: Grodzisko ukryte w fasoli

W 1982 roku, jeden z mieszkańców wsi Michał Sołdaczuk podczas regulacji rzeki Huczwy znalazł nawet dziwny przedmiot z kamienia o czarnej barwie, owalnym zarysie, z przewierconym otworem, pokryty ornamentami. Naukowcy przypuszczają, że była to forma insygnium, którą posługiwali się władcy tych terenów.

 

Wielkie pole badawcze
Archeolodzy do Mikulina zaglądali kilkakrotnie. Ostatni raz, tak na poważnie, w 1986 roku. Wtedy odkryli ślady rowu okalającego osadę kultury lubelsko-wołyńskiej (3800-3600 lat przed Chrystusem) i liczne fragmenty naczyń glinianych i ceramiki z późniejszego okresu.  

Do Mikulina archeolodzy z Uniwersytetu Wrocławskiego i UMCS w Lublinie przyjechali pod długiej przerwie w 2012 roku. Miejscowi nawet się dziwili po co, skoro niedaleko znajduje się wczesnośredniowieczne grodzisko w Czermnie (osławiona stolica Grodów Czerwieńskich), gdzie niemal można potknąć się o zabytki.

Na dużą skalę badania Skarpy Dobużańskiej rozpoczęły się jednak w 2016 roku, dzięki grantowi, który naukowcy otrzymali z Narodowego Centrum Nauki. W badania zaangażowali się naukowcy z Gdańska, Poznania, Wrocławia, Katowic, Torunia, Lublina, Krakowa, a nawet z Petersburga. Archeolodzy, ale także antropolodzy fizyczni, archeobotnicy i archeozolodzy, geoinformatycy, geomorfolodzy, gleboznawcy. Pomogły organizacyjnie władze Tyszowiec.

Zastrzyk środków umożliwił przeprowadzenie tzw. prospekcji powierzchniowej i badań geomagnetycznych na blisko 50 ha gruntów.

Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Ruskie zaczęły trzecią wojnę w ciągu 15 lat, ale to Biden prowokuje?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 13:38Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: Bros WarnerTreść komentarza: Dobrze że informujecie o tym ludzi PO emisji odcinka ! Brawo !!! Szacun :)Data dodania komentarza: 21.11.2024, 11:52Źródło komentarza: "Poszukiwacze historii" w Tomaszowie Lubelskim. Odcinki można już oglądaćAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Problem jest też z tym, że wszystko słychać na korytarzu. Ja usłyszałem o całym przebiegu choroby chorej psychicznie osoby. Trzeba przenieść koniecznie siedzibę !!!!Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:58Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: za mało ruchuTreść komentarza: Widzę przytyło się. Nie poznałem na zdjęciu.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:49Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: POLKATreść komentarza: A gdzie zakupione Patrioty które miały bronić polskiego nieba gdzie się znajdują w POLSCE czy na ukrainieData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:46Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: J KRONTreść komentarza: Wyjaśnić do końca nie zamieść pod dywan karuzela kręci się w okuł tych samych osób SKANDALData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:44Źródło komentarza: Zamość: O insynuacjach, pomówieniach i sytuacji w Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej
Reklama