Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 15 kwietnia 2025 22:26
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Gm. Tyszowce: Grodzisko ukryte w fasoli

Reklama
W Mikulinie w gminie Tyszowce 6 tysięcy lat temu istniał kompleks ufortyfikowanych osad. Z ich mieszkańcami liczyły się plemiona oddalone o dziesiątki, a nawet setki kilometrów. Rolnicy z Mikulina fragmenty ceramiki i krzemienia od zawsze znajdowali na polach. Czasami te znaleziska miały różne kształty. Oglądali te dziwadła i odrzucali za siebie, koncentrując się na pracy. Nie wiedzieli, że kilka tysięcy lat temu, na wysuniętym w stronę doliny Huczwy cyplu kwitło życie. W osadzie, którą z przeciwnej strony stromizny otaczał podwójny pas suchych, ale głębokich fos.
Gm. Tyszowce: Grodzisko ukryte w fasoli

W 1982 roku, jeden z mieszkańców wsi Michał Sołdaczuk podczas regulacji rzeki Huczwy znalazł nawet dziwny przedmiot z kamienia o czarnej barwie, owalnym zarysie, z przewierconym otworem, pokryty ornamentami. Naukowcy przypuszczają, że była to forma insygnium, którą posługiwali się władcy tych terenów.

Reklama

 

Wielkie pole badawcze
Archeolodzy do Mikulina zaglądali kilkakrotnie. Ostatni raz, tak na poważnie, w 1986 roku. Wtedy odkryli ślady rowu okalającego osadę kultury lubelsko-wołyńskiej (3800-3600 lat przed Chrystusem) i liczne fragmenty naczyń glinianych i ceramiki z późniejszego okresu.  

Do Mikulina archeolodzy z Uniwersytetu Wrocławskiego i UMCS w Lublinie przyjechali pod długiej przerwie w 2012 roku. Miejscowi nawet się dziwili po co, skoro niedaleko znajduje się wczesnośredniowieczne grodzisko w Czermnie (osławiona stolica Grodów Czerwieńskich), gdzie niemal można potknąć się o zabytki.

Na dużą skalę badania Skarpy Dobużańskiej rozpoczęły się jednak w 2016 roku, dzięki grantowi, który naukowcy otrzymali z Narodowego Centrum Nauki. W badania zaangażowali się naukowcy z Gdańska, Poznania, Wrocławia, Katowic, Torunia, Lublina, Krakowa, a nawet z Petersburga. Archeolodzy, ale także antropolodzy fizyczni, archeobotnicy i archeozolodzy, geoinformatycy, geomorfolodzy, gleboznawcy. Pomogły organizacyjnie władze Tyszowiec.

Zastrzyk środków umożliwił przeprowadzenie tzw. prospekcji powierzchniowej i badań geomagnetycznych na blisko 50 ha gruntów.

Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Reklama Baner reklamowy - Tomaszowska Kronika Tygodnia - facebook

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
Reklama
Reklama
ReklamaBaner rekalmowy Dodatek święta OSiR Zamość
ReklamaBaner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: bandaTreść komentarza: Dlaczego jeżdżą po chodnikach ? ano dlatego, że boją się jechać ulicą , kierowcy aut trąbią, wyzywają rowerzystów bo im się spieszy.Data dodania komentarza: 15.04.2025, 14:44Źródło komentarza: Zamość: Rowerzyści zderzyli się na chodniku. Mężczyzna był pijanyAutor komentarza: Tak takTreść komentarza: Nabiorą dziurawe i później same problemy, porażka.Data dodania komentarza: 14.04.2025, 20:36Źródło komentarza: Ślubowanie 47 nowych funkcjonariuszy Straży Granicznej [ZDJĘCIA]Autor komentarza: AaTreść komentarza: Zgadzam się, że jazda po chodniku to jest problem. Ja obserwuje jeszcze poważniejszy, który polega na przejeżdżaniu przez przejście dla pieszych oraz wjeżdżaniu na przejazdy na pełnej prędkości bez zachowania ostrożności. Dotyczy to dzieci, młodzieży i starszych. Mam wrażenie, że takie zachowania mają przyzwolenie zamojskiej policji. Chciałbym się w tej kwestii mylić, ciekawe jakie policyjne statystyki związane z eliminacją opisanych przeze mnie zachowań. Inny temat to pijani uczestnicy ruchu…Data dodania komentarza: 14.04.2025, 20:19Źródło komentarza: Zamość: Rowerzyści zderzyli się na chodniku. Mężczyzna był pijanyAutor komentarza: RowerzystaTreść komentarza: Jeśli nie umiesz czytać są oznaczenia gdzie mogą jeździć rowery a tam wydaje się że mogą a często pieszy chodzą jak święte krowy na ścieżkach dla rowerów a co do świateł w nocy to młodzieżówka się popisuję a tak w ogóle wypadek był w dzień nie w nocy i rower nie wjechał w pieszego tylko rower w rower i jeden rowerzysta był pijany polecam czytać ze zrozumieniem cały artykułData dodania komentarza: 14.04.2025, 19:48Źródło komentarza: Zamość: Rowerzyści zderzyli się na chodniku. Mężczyzna był pijanyAutor komentarza: Wolny i szczęśliwyTreść komentarza: Tak to jest jak nieudolni ludzie zakładają rodziny potem ledwo wiążą koniec z końcem i patrzą z zazdrością jak żyją ludzie bez rodzin że stać ich na wszystkie wygody i dlatego ci co mają rodziny chcieliby żeby ci bez rodzin nie mieli się tak dobrze, jak to się mówi mądry polak po szkodzie Rodzina to odpowiedzialność i zaradność a nie życie na socjalu Ci co są za tym podatkiem niech się wezmą do roboty a nie próbują wyłudzić pieniądze od tych co je mająData dodania komentarza: 14.04.2025, 18:16Źródło komentarza: Bezdzietni zapłacą dodatkowy podatek? Bykowe w rękach posłówAutor komentarza: JagnaTreść komentarza: Guiness już raz jeden pajac wystartował z takim samym pomysłem wyręczając się rożenowaną damą z socjala. Żadna to tajemnica, że i tym razem za tym pomysłem stoi marynarz słodkich wód który kolejny raz nie może pogodzić się z porażką w wyborach na fotel włodarza miasta a i jeszcze jedna z pracownic starostwa nijaka Edyta M. Za worek węgla i butelkę mamrota slamsy pójdą ale to wciąż za mało by marynarz osiągną swój cel.Data dodania komentarza: 14.04.2025, 17:38Źródło komentarza: Rekordowa edycja akcji „Wrastaj w Hrubieszów”. 55 dzieci posadziło drzewa w Parku Solidarności
Reklama