Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 06:55
Reklama Baner reklamowy A1
Reklama

Gm. Tyszowce: Grodzisko ukryte w fasoli

W Mikulinie w gminie Tyszowce 6 tysięcy lat temu istniał kompleks ufortyfikowanych osad. Z ich mieszkańcami liczyły się plemiona oddalone o dziesiątki, a nawet setki kilometrów. Rolnicy z Mikulina fragmenty ceramiki i krzemienia od zawsze znajdowali na polach. Czasami te znaleziska miały różne kształty. Oglądali te dziwadła i odrzucali za siebie, koncentrując się na pracy. Nie wiedzieli, że kilka tysięcy lat temu, na wysuniętym w stronę doliny Huczwy cyplu kwitło życie. W osadzie, którą z przeciwnej strony stromizny otaczał podwójny pas suchych, ale głębokich fos.

W 1982 roku, jeden z mieszkańców wsi Michał Sołdaczuk podczas regulacji rzeki Huczwy znalazł nawet dziwny przedmiot z kamienia o czarnej barwie, owalnym zarysie, z przewierconym otworem, pokryty ornamentami. Naukowcy przypuszczają, że była to forma insygnium, którą posługiwali się władcy tych terenów.

 

Wielkie pole badawcze
Archeolodzy do Mikulina zaglądali kilkakrotnie. Ostatni raz, tak na poważnie, w 1986 roku. Wtedy odkryli ślady rowu okalającego osadę kultury lubelsko-wołyńskiej (3800-3600 lat przed Chrystusem) i liczne fragmenty naczyń glinianych i ceramiki z późniejszego okresu.  

Do Mikulina archeolodzy z Uniwersytetu Wrocławskiego i UMCS w Lublinie przyjechali pod długiej przerwie w 2012 roku. Miejscowi nawet się dziwili po co, skoro niedaleko znajduje się wczesnośredniowieczne grodzisko w Czermnie (osławiona stolica Grodów Czerwieńskich), gdzie niemal można potknąć się o zabytki.

Na dużą skalę badania Skarpy Dobużańskiej rozpoczęły się jednak w 2016 roku, dzięki grantowi, który naukowcy otrzymali z Narodowego Centrum Nauki. W badania zaangażowali się naukowcy z Gdańska, Poznania, Wrocławia, Katowic, Torunia, Lublina, Krakowa, a nawet z Petersburga. Archeolodzy, ale także antropolodzy fizyczni, archeobotnicy i archeozolodzy, geoinformatycy, geomorfolodzy, gleboznawcy. Pomogły organizacyjnie władze Tyszowiec.

Zastrzyk środków umożliwił przeprowadzenie tzw. prospekcji powierzchniowej i badań geomagnetycznych na blisko 50 ha gruntów.

Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner firmy Pierogi od AGI w dodatku Świąta
Reklama
ReklamaBaner- dodatek święta firmy Stalprodukt
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KasiaTreść komentarza: I jak polepszyło się w Hrubieszowie i w okolicach, jak chciałeś panowania tfuska i lewaków🤬Pokarz jaki masz dobrobytData dodania komentarza: 21.12.2024, 22:34Źródło komentarza: Pożegnanie odchodzącego Zarządu Powiatu Hrubieszowskiego drogo kosztowałoAutor komentarza: KałodziejczakTreść komentarza: Rudy Folksdojcz krzyczał wtedy że to Wina PISu ! To samo było w odrze , ale według jednej mądrej inaczej z PełO winą było to że Po Odrze pływają statki które WYPIJAJA wodę rybom i te się duszą bo wody jest za mało !!! :) Wspaniała jest ta władza , jak widok psiego gófna na trawniku przy chodniku !Data dodania komentarza: 21.12.2024, 21:47Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: Praworządny zamachTreść komentarza: W Magdeburgu na zaproszenie Makreli i TfuSSka zamachowcy zabijają już PO raz POnad 50ty ilu jest u nas 10.000 czy więcej POpierający ich Trzaskuś nie POwiedział ile nas kosztują, by nas wysadzać.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 17:17Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Jak łatwo być błaznem w todze i grubą kasę brać za co? pseudo praworządność, a wszystkie ryby POzdychane były uśmiechnięte taki wyrok to POśmiewisko i zachęta truć, truć,truć bezkarnie ale z uśmiechem i środkowym palcem.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 16:43Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: halloTreść komentarza: Eee tam ,angielski to wszyscy znają a ja chciałabym nauczyć się jeszcze języka niemieckiego bo to przyszłość.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:58Źródło komentarza: Zamość: Bacalarus i Akademia Zamojska wspierają rozwój studentówAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Co ciekawe cena masła nie rośnie po raz pierwszy. W 2022 była nawet wyższa, ale wtedy nikt nie robił afery.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:56Źródło komentarza: Od cen masła pęka głowa. Zwłaszcza przed świętami. Rząd wkracza do akcji
Reklama