Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 23 kwietnia 2025 11:17
Reklama Baner reklamowy A 1 - BUDBRAM
Reklama

Wśród chat i opłotków

W 1920 r. Kazimierz Moszyński (1887-1959) – polski etnograf, etnolog i slawista – opublikował tekst (był drukowany w kilku odcinkach) w czasopiśmie "Teka Zamojska". Nosił tytuł "Budownictwo ludowe w okolicy Zamościa". To fascynująca opowieść o świecie, który przeminął.
Wśród chat i opłotków

Autor: ze zbiorów Adama Gąsianowskiego

W roku 1911 zwiedzałem południową część Lubelskiego, położoną między Szczebrzeszynem, Józefowem, Komarowem, wsią Dubem i Starym Zamościem; zwiedzałem ją wszerz i wzdłuż, poznając prawie każdą wieś przydrożną (...) – pisał Kazimierz Moszyński. "Kraj ten zamieszkany jest przez Rusinów i Polaków; pierwsi jednak są zupełnie spolszczeni i zaledwie w kilku wsiach (Dub, Śniatycze, Cześniki i Siedliska) mówią jeszcze po chachłacku (była to polsko-ukraińska gwara – przyp. red.)".

Reklama

Nasi włościanie żyli biednie, ale według Moszyńskiego raczej schudnie. 

Chaty w miejskiej sukience

"Sioła zamojskie są najczęściej gęsto skupione i ciągną się dwiema równoległemi ścianami wzdłuż drogi" – pisał uczony. "W niektórych okolicach, jak w Majdanie i Cześnikach, chaty stoją jak w lesie, w gęstych koronach wierzb i wisien, innych drzew jest mniej: najczęściej jednak wsie są prawie zupełnie ogołocone z sadów: nagie i puste. Czystość i ład, prócz ogromnej wsi Wielączy, panuje prawie wszędzie". 

Budynki wydawały się solidne. Na całym terenie, który udało się uczonemu zwiedzić stała tylko jedna kurna chata (w Niewirkowie). Moszyński pokusił się o klasyfikację owych wiejskich zabudowań. Chaty podzielił na dwa typy, które różniły się "szatą zewnętrzną". Takie budynki w okolicach Zamościa, Starego Zamościa, Krasnobrodu i Komarowa miały ściany wylepione gliną i biało pomalowane. Ich drzwi były "wykrojone" po środku i ozdobione gankiem. 

W takich chatach sień nie była budowana nie "w samym środku lica", lecz "nieco z boku". W Kosobudach i Wólce Wieprzeckiej bielona izba zajmowała prawą stronę "lica", a niebielona komora znajdowała się po stronie lewej. Nie stało się to jednak regułą, bo np. w Wielączy było... odwrotnie. 

Jak na Podhalu 

Uczony stwierdził, że zamojskie chaty nie były w tym czasie zdobione. Jego uwagę zwróciły jednak ich malowane ocapy okienne. Były one najczęściej niebieskie lub brunatne, ale także oliwkowe, wiśniowe, a w miejscowości Dub malowano je na czarno. W Kosobudach i Wólce Wieprzeckiej zauważył też inny, dość nietypowy zwyczaj. Mieszkańcy tych wsi nie bielili ścięć wystających bierwion zrębu. 

Więcej o wyjątkowym budownictwie na Zamojszczyźnie na początku XX wieku przeczytają Państwo w najnowszym numerze Kroniki Tygodnia i e-wydaniu. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBnaer reklamowy firmy Kronika Tygodnia
ReklamaBaner w Dodatku 690x690 firmy Gadu Gadu
ReklamaBaner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
ReklamaAdvertisement
KOMENTARZE
Autor komentarza: Ktoś się dziwi ?Treść komentarza: POczta POlskaData dodania komentarza: 23.04.2025, 08:14Źródło komentarza: Listonosz nie przyszedł z listem, bo mu się nie chciało. A my mamy problemAutor komentarza: PolakTreść komentarza: Debile.PO prostu debileData dodania komentarza: 23.04.2025, 08:11Źródło komentarza: Intercity podniesie cenę biletów, żeby nie być konkurencją. Apelują o to samorządyAutor komentarza: O temporaTreść komentarza: O co tym ludziom chodzi? Każdy chciałby mieć takiego burmistrza. I gdzie opłaty nie rosną? W jakim mieście w Polsce? Ciekawe jaki jest koszt referendum? I niestety pracujący mieszkańcy zapłacą za to ze swoich podatków. Współczuję. Tym bardziej, że minął tylko rok od poprzednich wyborów, w których, jak mało gdzie, nie było dogrywki.Data dodania komentarza: 23.04.2025, 06:56Źródło komentarza: Chcą odwołać Radę Miejską i burmistrza Hrubieszowa. Czy znowu będzie referendum?Autor komentarza: LeonTreść komentarza: Śmieszne te komentarze pod postem. Zwykle zwija się P. .W.występująxa na każdy temat w roli psa ogrodnika. Fejkowe profile, żenada i wstyd. Be, względu czy referdum się odbędzie jest to protest przeciwko uprawianej prywacie w mieście.Data dodania komentarza: 23.04.2025, 06:23Źródło komentarza: Chcą odwołać Radę Miejską i burmistrza Hrubieszowa. Czy znowu będzie referendum?Autor komentarza: Jak to w ZamościuTreść komentarza: Jak zwykle oszustwa. Tak z klubami jak i wszystkim innymData dodania komentarza: 23.04.2025, 05:47Źródło komentarza: Lubelski Związek Piłki Nożnej: Wybory trzeba było powtórzyć. Kiedy wybiorą nowe władze?Autor komentarza: ElzaTreść komentarza: Obłuda tej pani aż bije po oczach. Tu niby z pogardą stwierdza, że nie będzie się odnosiła do tak zwanych zarzutów, ale spuściła już ze smyczy swoją miernej jakości obrończynię, która w zamian za etat na basenie szczuje na lewo i prawo na inicjatorów referendum. Skoro są tacy pewni swojej świetności, to skąd to przerażenie i żenujące ataki na inicjatorów ? No ale to są właśnie metody działania tej pani. Dobrze wie, że postawione zarzuty są prawdziwe a ogromna liczba mieszkańców zdała już sobie sprawę z kim tak naprawdę mają do czynienia. Dlatego tym razem referendum może się udać i dlatego ktoś ma chyba pełno w gaciach i walczy tak jak umie. Każdy średnio rozgarnięty przecież znakomicie wie na czyje zlecenie działają takie wybitne osoby jak pani W. Jednak już sam dobór obrońców mówi dużo o bronionym. Kiedyś mówiono, że prawdziwa cnota krytyk się nie boi i że najlepszą poduszką do spania jest czyste sumienie. Jeśli tak to niech burmistrzyni spokojnie podda się ocenie wyborców. No chyba, że jednak coś jest na rzeczy.Data dodania komentarza: 22.04.2025, 22:25Źródło komentarza: Chcą odwołać Radę Miejską i burmistrza Hrubieszowa. Czy znowu będzie referendum?
ReklamaAdvertisement
Reklama