Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 3 kwietnia 2025 16:52
Reklama Baner reklamowy A 1 - BUDBRAM
Reklama

Biłgoraj, Józefów: Człowiek psu... człowiekiem

Reklama
Dzięki działalności Biłgorajskiego Stowarzyszenia "Podaj Łapę" udało się znaleźć dom dla kilkudziesięciu czworonogów z przytuliska w Józefowie.
Biłgoraj, Józefów: Człowiek psu... człowiekiem
W Józefowie na ludzi o dobrych sercach czekają jeszcze dwa psy. Może ktoś z naszych czytelników się nimi zaopiekuje?

Choćby schronisko było najlepsze, nigdy nie zastąpi domu. Bo buda i miska karmy to dużo mniej niż miłość człowieka. Pies bez rodziny jest smutny, wycofany i nieufny. Kiedy uda się ją dla niego znaleźć, zmienia się i kocha całym sobą. O takie szczęśliwe finały smutnych psich historii dbają biłgorajscy miłośnicy zwierząt. Można i warto ich w tym wspomóc.

Reklama

Zaczęło się w sierpniu 2017 roku, kiedy członkinie Biłgorajskiego Stowarzyszenia Opieki nad Zwierzętami "Podaj Łapę" pojechały do gminnego przytuliska w Józefowie i opublikowały opis tego, co tam zobaczyły.

Brud, smród i...

– To była tragedia – opowiada Katarzyna Rapkiewicz z "Podaj Łapę". – Wszystkie psy były na łańcuchach. Prawdopodobnie nigdy nie były z nich uwalniane. Budy miały stare, byle jakie, zniszczone. W miskach stała stara, zielona woda, wszędzie był brud.

Niemal natychmiast z przytuliska zabrano sukę owczarka niemieckiego. Wymagała natychmiastowej pomocy. Była ciężko chora.

Ta historia poruszyła wiele osób, m.in. Annę Dobraczyńską, nauczycielkę I LO im. ONZ w Biłgoraju, która zaczęła wspólnie z młodzieżą z grupy "ONZ pomaga zwierzętom" organizować zbiórki karmy i legowisk, także kiermasze i bazarek fantów, z których dochód był przeznaczany na opiekę i leczenie przebywających w Józefowie zwierzaków. Wiadomo było, że to jednak ciągle jest za mało. – Osoby odpowiedzialne za przytulisko w Józefowie robią wiele, by zapewnić zwierzętom opiekę, ale to nigdy nie będzie dom i rodzina – wyjaśnia Anna Dobraczyńska.

 

Non stop online

I wtedy zrodził się pomysł stworzenia na Facebooku grupy "Zabierzmy psy do domu – Gminne Przytulisko w Józefowie", która obecnie liczy już prawie 300 osób. Dzięki ich zaangażowaniu, "lajkom" i udostępnieniom udało się pomóc prawie 30 psom. Kilka z nich znajduje się jeszcze w tzw. domach tymczasowych. – Często okazuje się jednak, że psy tak szybko zdobywają serca ludzi, że pozostają w tych rodzinach na stałe – cieszy się Dobraczyńska, która jest administratorką grupy.

Przyznaje, że organizowanie psich adopcji jest czasochłonne. Wymaga, by niemal bez przerwy być online. – Dla każdego z psów tworzymy oddzielne posty, wrzucamy je na serwisy informacyjne innych miast, odpowiadamy na komentarze, bo im więcej osób zaangażuje się, tym więcej szans na dom dla psiaka. Jedno kliknięcie może zmienić całkowicie ich los – podkreśla.

I zmienia, zwłaszcza, że członkinie stowarzyszenia dbają, aby psy trafiały do dobrych domów. – Jeśli mamy możliwość dojazdu, same organizujemy wizyty przedadopcyjne i sprawdzamy właścicieli. Kiedy pies ma trafić na inny kraniec Polski, tam szukamy osób, które dla nas taki rekonesans przeprowadzą.

Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Piotr Zduńczyk - KonfederacjaTreść komentarza: Przydałoby się sprostować, że rodziny z Ukrainy nie znajdują się w "Centrum Integracji dla Obywateli Państw Trzecich w Zamościu" tylko w mieszkaniach postawionych w ramach programu "Lubelskie pomaga Ukrainie – utworzenie tymczasowego miejsca pobytu w Zamości". Obie instytucje są pod jednym adresem, ale mieszkania dla Ukraińców nie mają związku z petycją, choć oczywiście jest to infrastruktura, która możę zostać w przyszłości wykorzystania do wsparcia nieleglanych imigrantów. Bardzo dokładnie to wyjaśniliśmy na konferencji prasowej, na której Państwo o to dopytywali. Szkoda, że Pani redaktor obecna na konferencji nawet o to dopytywała, ale nie słuchała dokładnie lub tego sobie nie nagrała na dyktafon.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 15:27Źródło komentarza: Zamość: Boją się imigrantów i chcą zamknięcia ośrodka przy ul. Zagłoby. Władze samorządowe uspokajająAutor komentarza: qwertyTreść komentarza: Ośrodek wybudowany decyzją Morawieckiego, więc imigrantów powinni przygarniać pseudopatrioci z PiSuData dodania komentarza: 3.04.2025, 14:17Źródło komentarza: Zamość: Boją się imigrantów i chcą zamknięcia ośrodka przy ul. Zagłoby. Władze samorządowe uspokajająAutor komentarza: Brak pracyTreść komentarza: Przydałby się jakiś zakład pracy nowy, jakaś firma a nie market.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 13:00Źródło komentarza: Zamość: Ani stacji paliw, ani marketu. Radni wstrzymali inwestycję, żeby "nie dobijać" przedsiębiorcówAutor komentarza: Ha tfuTreść komentarza: Hohoho a wszyscy kierowcy tacy zajebiści.....Data dodania komentarza: 3.04.2025, 12:59Źródło komentarza: Wypadek w Zamościu. 21-latka nie ustąpiła pierwszeństwa i potrąciła rowerzystęAutor komentarza: Porozmawiajmy o kosztachTreść komentarza: Do lekarza i tak trzeba jechać do np Hrubieszowa, a tam bankomatów sporo.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 12:56Źródło komentarza: Trzeszczany: Umowa zawarta. Będzie Bank Spółdzielczy i bankomatAutor komentarza: koństytucjaTreść komentarza: Głosujący na lewicę i peło , powinni wziąć sobie do domów PO ciapatym ! A jak maja w domu córkę lub córki to PO jednym dla każdej ! A państwo POlskie czyli rząd rudego ,uja powinien wtedy dać na utrzymanie każdego z tych ciapatych PO 800+ z dopiskiem " na dzieci z Michałowa " !!!Data dodania komentarza: 3.04.2025, 11:32Źródło komentarza: Zamość: Boją się imigrantów i chcą zamknięcia ośrodka przy ul. Zagłoby. Władze samorządowe uspokajają
Reklama