Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 15:49
Reklama
Reklama

Tomaszów Lubelski: Mniej ludzi w mieście, mniej radnych w radzie

Do tej pory w Radzie Miasta Tomaszów Lubelski było 21 radnych. W nowej radzie ubędzie 6 mandatów. Winna jest demografia, która spowodowała spadek ludności, co przełożyło się na liczbę radnych. Są też plusy takiej sytuacji.
Tomaszów Lubelski: Mniej ludzi w mieście, mniej radnych w radzie

Liczba radnych w organie stanowiącym gminy uzależniona jest od liczby mieszkańców, którą GUS podaje na koniec roku poprzedzającego wybory samorządowe. W gminach do 20 tysięcy mieszkańców do obsadzenia jest więc 15 mandatów w radzie gminy. W gminach do 50 tys. wyborców – 21 radnych, do 100 tys. – 23 radnych, a do 200 tys. – 25 mandatów. Każde kolejne 100 tys. oznacza o 3 radnych więcej.

Do tej pory w Tomaszowie Lubelskim było 21 radnych (tylu, ilu w Biłgoraju). Miasto jeszcze w 2013 roku mogło pochwalić się liczbą nieco ponad 20 tys. obywateli. Potem mieszkańców zaczęło ubywać. W tej chwili jest ich około 19,5 tysiąca. A to oznacza, że w nowej radzie radnych będzie już tylko 15. Potencjalnym kandydatom trudniej będzie dostać się do rady. Samorząd wkrótce przystąpi do ustalania nowych okręgów wyborczych.

 – Uważam, że mniejsza liczba radnych w żaden sposób nie wpłynie na jakość pracy Rady Miasta i skuteczność działania radnych – mówi Wojciech Żukowski, burmistrz Tomaszowa Lubelskiego.

Burmistrz wskazuje też na drugą stronę medalu. Mniej radnych, to mniejsze koszty. Rocznie tylko z tytułu wypłacanych diet to około 50 tys. zł, w całej nowej, pięcioletniej kadencji to już kwota 250 tys. zł, a może nawet więcej.

 

Z demografią trudno wygrać

Burmistrz Żukowski wskazuje, że miasto mogłoby pokusić się o działania, które zwiększyłyby liczbę mieszkańców "na papierze", tak, aby uzyskać niezbędne minimum 20 tys. obywateli. Choćby warunkując przyjęcie do przedszkoli od zameldowania w mieście. Takich dzieci spoza miasta jest blisko setka, więc przynajmniej jedno z rodziców musiałoby przyjąć obywatelstwo Tomaszowa.

 – Takie działania nie mają jednak sensu. Sztucznie zawyżać liczby mieszkańców nie będą – mówi burmistrz.

Miasto się wyludnia, bo rodzi się mniej dzieci. Z danych ewidencji ludności wynika, że o ile w 2012 roku w mieście zarejestrowano 193 małych obywateli, to w ubiegłym roku urodziło się ich już tylko 155 (wprawdzie o 3 więcej niż w 2016 r.).

 – Obserwując ostatnie dziesięciolecie do 2012 roku liczba dzieci rosła. W 2007 roku urodziło się 177 dzieci, w roku 2012 więcej, bo 193. Potem rozpoczął się trend spadkowy – mówi Andrzej Lisikiewicz, naczelnik wydziału spraw obywatelskich Urzędu Miasta w Tomaszowie Lubelskim.

Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama