Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 18:06
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Grabowiec: Co dalej z macewami? Decyzja jeszcze nie zapadła

W Grabowcu działały kiedyś dwa żydowskie cmentarze: stary i nowy. Jeden funkcjonował 200 m od rzeki Wolicy (na przedłużeniu obecnej ul. Wspólnej), drugi – na wschodnim krańcu osady (przy drodze z Grabowca do Hrubieszowa). Zostały po nich tylko nieliczne nagrobki (macewy). Nasz Czytelnik dopytuje się o ich los.
Grabowiec: Co dalej z macewami? Decyzja jeszcze nie zapadła

Autor: Fot. Nadesłane

"Stary" cmentarz żydowski założono w 1720 r. Po ponad 150 latach był przepełniony, więc został zamknięty. Stało się to ok. 1890 r. Wówczas w Grabowcu założono nową, żydowską nekropolię. Była ona obszerniejsza (miała powierzchnię ok. 1,3 ha). Ten cmentarz zamknięto w 1942 r. Żydowskie nagrobki zostały wówczas wykorzystane przez Niemców do... utwardzenia grabowieckich chodników (taki los spotkał także stare macewy ze "starego" cmentarza). Część z nich udało się jednak ocalić. Ustawiono je przy ścianach Regionalnej Izby Pamięci w Grabowcu. Pan Marek, jeden z naszych czytelników, pyta jaki będzie ich dalszy los. Dlaczego? "W 2010 r. w Programie I Polskie Radia Pan mgr Waldemar Greniuk, nauczyciel historii w (miejscowym) Zespole Szkół, mówił o konieczności wybudowania lapidarium" – napisał do redakcji KT. "Od czterech lat Pan Greniuk jest wójtem i nic takiego nie nastąpiło. W tym roku będzie remontowana Izba Pamięci. Wobec tego mam pytanie, czy uwzględniono to w planie przebudowy, aby macewy np. wmurować w ścianę?".

Jak się okazuje... tego jeszcze nie wiadomo. – Decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła – ucina Tomasz Mołczan, sekretarz Urzędu Gminy w Grabowcu.

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama