Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 2 kwietnia 2025 13:14
Reklama
Reklama

Zamość: Co z APZ? Przeprowadzka tylko w planach

Reklama
Dyrektor Archiwum Państwowego w Zamościu stara się o "przejęcie" okazałego gmachu przy ulicy Partyzantów. Tam mogłaby powstać nowa siedziba APZ.
Zamość: Co z APZ? Przeprowadzka tylko w planach

Gmach Banku Polskiego przy ul. Partyzantów w Zamościu został wybudowany w drugiej połowie lat 20. ub. wieku. To pokaźna, murowana, kilkukondygnacyjna budowla z wysokim, czterospadowym dachem. Jej solidne mury miały w 1939 r. ochronić depozyt ze złotem Banku Polskiego (wartość złota była szacowana na ponad 30 mln zł). Co w budynku znajdzie się teraz?

Reklama

Po wojnie w owym gmachu funkcjonowała siedziba NKWD oraz areszt, w którym przesłuchiwano m.in. żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego. Powstała tam także siedziba zamojskiej komendantury, a potem oddział NBP. Następnie gmach przejął sąd (mieści się tam Wydział Cywilny Sądu Okręgowego w Zamościu). To się zmieni. Bo niebawem ów sąd przeprowadzi się do nowiutkiego budynku, który stanął u zbiegu ulicy Wyszyńskiego i Zamoyskiego (powstało tam 750 pomieszczeń, w tym 45 sal rozpraw). Wówczas ten okazały, należący do Skarbu Państwa gmach dawnego Banku Polskiego zostanie opuszczony. Przejmie go miasto. Co dalej? Pomysły są przynajmniej dwa. 

Wspaniałe, zamojskie akta

– Od dawna interesuję się planowaną przeprowadzką sądu. Bo uważam, że opuszczony gmach przy ul. Partyzantów świetnie nadawałby się na nową siedzibę zamojskiego Archiwum Państwowego – mówi Jakub Żygawski, dyrektor Archiwum Państwowego w Zamościu. – Budynek, w którym teraz się mieścimy, jest na nasze potrzeby za ciasny. Zmiany potrzebne są także z wielu innych względów... 

O działalności zamojskiego archiwum możemy przeczytać na stronie www.zamosc.ap.gov.pl. Ta instytucja powstała wprawdzie w 1950 r., ale archiwalne tradycje miasta są, jak wiadomo, znacznie dłuższe. Własne archiwa prowadziły kiedyś m.in. władze miejskie, Akademia Zamojska, Kapituła Kolegiaty czy rodzina Zamoyskich. Niestety, wiele z bezcennych dokumentów dotyczących Zamościa i Zamojszczyzny znajduje się teraz m.in. w Warszawie, Lublinie, Krakowie, ale także w Wiedniu, Moskwie, Kijowie i innych miastach. 

Mogło to się zmienić. Archiwum Państwowe w Zamościu powstało jeszcze w 1950 r. Był to na początku tylko mały oddział powiatowy. W 1951 r. przekształcono go jednak w Państwowe Archiwum w Zamościu (do 1975 r. podlegało ono Wojewódzkiemu Archiwum Państwowemu w Lublinie). Przejęło ono m.in. stare akta miejskie. 

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Nie jestem robotem 11.04.2018 17:29
No tak, AP w Zamościu w centrum, PO w Zamościu w centrum a inne pipidówy na rogatkach Zamościa.

Reklama

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KHTreść komentarza: czytając Twoje komentarze. mam nieodparte wrażenie, graniczące wręcz z pewnością, że źródłem Twojej rozległej wiedzy na każdy temat jest jedynie słuszna tv. tv.r.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:14Źródło komentarza: Tarcza Wschód za 10 miliardów! Co powstanie przy granicy? Zobacz zdjęciaAutor komentarza: PrzedsiębiorcaTreść komentarza: To w takim razie niech gmina daje wszystkim lokale użytkowe: sklepom, fryzjerom, mechanikom, poczcie, weterynarzom, lekarzom, stomatologom, aptekom itd. Wszyscy świadczą usługi na rzecz społeczeństwa.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 10:54Źródło komentarza: Lubycza Królewska: Batalia o gabinet fizjoterapii w szkole. Czy przedsiębiorca i burmistrz dojdą do porozumienia, czy dojdzie do likwidacji?Autor komentarza: LwowiakTreść komentarza: Gdyby takie było w tamtym czasie już dawno by to zrobił. I zrobił, znalazł w JarczowieData dodania komentarza: 2.04.2025, 10:36Źródło komentarza: Lubycza Królewska: Batalia o gabinet fizjoterapii w szkole. Czy przedsiębiorca i burmistrz dojdą do porozumienia, czy dojdzie do likwidacji?Autor komentarza: DariuszTreść komentarza: Zamiast marketu czy stacji paliw to lepiej w tym miejscu blok lub budynki mieszkalne wybudować.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 10:25Źródło komentarza: Zamość: Ani stacji paliw, ani marketu. Radni wstrzymali inwestycję, żeby "nie dobijać" przedsiębiorcówAutor komentarza: JerzyTreść komentarza: Same markety zagraniczne jedynie polski PSS a gdzie zakłady produkcyjne nie ma i nie będzieData dodania komentarza: 2.04.2025, 10:08Źródło komentarza: Zamość: Ani stacji paliw, ani marketu. Radni wstrzymali inwestycję, żeby "nie dobijać" przedsiębiorcówAutor komentarza: MopTreść komentarza: Hej CIEKAWY TEMAT czemu zmieniasz temat ? Co nas obchodzi jakaś wójt jeżeli mamy u siebie tyle problemów, NASZE WŁADZE nie słuchają swoich mieszkańców i robią co im się podoba, wiedząc, że większość mieszkańców nie chciała likwidacji biblioteki. Czy WYBORCY potrzebni są im tylko przed wyborami? Ot tak lekka ręką, a właściwie jednym przyciśnięciem guzika przekreślili 25 lat. Ale co tam dla nich kultura, czytelnictwo, im nie potrzebni też przedsiębiorcy. Zakup "szafy" do robienia zdjęć to jest SUKCES, WYPASIONY samochód dla starostwa był NIEZBĘDNY,a to, że ludzi wygania się na bruk i pracy nie mają to ch.j. Pan z mopem na głowie robi zawrotną karierę w najdalej wysuniętym mieście na wschód, z Warszawy pogonili dziada, a tutaj PANISKO. Drodzy mieszkańcy "to coś" wybraliście i teraz mamy żniwo tego wyboru. Czy oni działają dla nas? Czy dla własnej pokazówki i korzyści.Teraz nie dziwię się, że jego plakaty przed wyborami wisiały do góry nogami, coś w tym jest. Jest żle, a zapowiada się jeszcze gorzej. Żal serce ściska, bo grzęźniemy w g.....Data dodania komentarza: 2.04.2025, 09:54Źródło komentarza: Hrubieszów: Rok temu biblioteka powiatowa obchodziła 25-lecie. Radni właśnie zdecydowali o jej likwidacji
Reklama