Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 00:11
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Zamość: Co z APZ? Przeprowadzka tylko w planach

Dyrektor Archiwum Państwowego w Zamościu stara się o "przejęcie" okazałego gmachu przy ulicy Partyzantów. Tam mogłaby powstać nowa siedziba APZ.
Zamość: Co z APZ? Przeprowadzka tylko w planach

Gmach Banku Polskiego przy ul. Partyzantów w Zamościu został wybudowany w drugiej połowie lat 20. ub. wieku. To pokaźna, murowana, kilkukondygnacyjna budowla z wysokim, czterospadowym dachem. Jej solidne mury miały w 1939 r. ochronić depozyt ze złotem Banku Polskiego (wartość złota była szacowana na ponad 30 mln zł). Co w budynku znajdzie się teraz?

Po wojnie w owym gmachu funkcjonowała siedziba NKWD oraz areszt, w którym przesłuchiwano m.in. żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego. Powstała tam także siedziba zamojskiej komendantury, a potem oddział NBP. Następnie gmach przejął sąd (mieści się tam Wydział Cywilny Sądu Okręgowego w Zamościu). To się zmieni. Bo niebawem ów sąd przeprowadzi się do nowiutkiego budynku, który stanął u zbiegu ulicy Wyszyńskiego i Zamoyskiego (powstało tam 750 pomieszczeń, w tym 45 sal rozpraw). Wówczas ten okazały, należący do Skarbu Państwa gmach dawnego Banku Polskiego zostanie opuszczony. Przejmie go miasto. Co dalej? Pomysły są przynajmniej dwa. 

Wspaniałe, zamojskie akta

– Od dawna interesuję się planowaną przeprowadzką sądu. Bo uważam, że opuszczony gmach przy ul. Partyzantów świetnie nadawałby się na nową siedzibę zamojskiego Archiwum Państwowego – mówi Jakub Żygawski, dyrektor Archiwum Państwowego w Zamościu. – Budynek, w którym teraz się mieścimy, jest na nasze potrzeby za ciasny. Zmiany potrzebne są także z wielu innych względów... 

O działalności zamojskiego archiwum możemy przeczytać na stronie www.zamosc.ap.gov.pl. Ta instytucja powstała wprawdzie w 1950 r., ale archiwalne tradycje miasta są, jak wiadomo, znacznie dłuższe. Własne archiwa prowadziły kiedyś m.in. władze miejskie, Akademia Zamojska, Kapituła Kolegiaty czy rodzina Zamoyskich. Niestety, wiele z bezcennych dokumentów dotyczących Zamościa i Zamojszczyzny znajduje się teraz m.in. w Warszawie, Lublinie, Krakowie, ale także w Wiedniu, Moskwie, Kijowie i innych miastach. 

Mogło to się zmienić. Archiwum Państwowe w Zamościu powstało jeszcze w 1950 r. Był to na początku tylko mały oddział powiatowy. W 1951 r. przekształcono go jednak w Państwowe Archiwum w Zamościu (do 1975 r. podlegało ono Wojewódzkiemu Archiwum Państwowemu w Lublinie). Przejęło ono m.in. stare akta miejskie. 

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Nie jestem robotem 11.04.2018 17:29
No tak, AP w Zamościu w centrum, PO w Zamościu w centrum a inne pipidówy na rogatkach Zamościa.

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama