Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 12:34
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Nie zawsze w białej sukience. Wspomnienia I Komunii Św.

"Na pamiątkę z komunii świętej. Tatusiowi z wielką goryczą. Bardzo mając żal!". Tak pierwszokomunijną fotografię podpisała Katarzyna Bajurka z Hrubieszowa. Do komunii przystąpiła 23 czerwca 1940 roku. Trzy dni po tym jak gestapo aresztowało jej ojca.
Nie zawsze w białej sukience. Wspomnienia I Komunii Św.

Andrzej Szymanik, właściciel składu materiałów budowlanych i opałowych w Hrubieszowie, przedwojenny działacz endecji, otrzymał wezwanie na gestapo 20 czerwca 1940 roku. W Generalnym Gubernatorstwie trwała akcja AB skierowana przeciwko polskiej inteligencji, działaczom politycznym i liderom lokalnych społeczności. Razem z Andrzejem Szymanikiem w Hrubieszowie zatrzymano wtedy około 40 osób, m.in. hrubieszowskiego sędziego Kaliszewskiego, a takżeJakuba Żaka i Jana Żmudzkiego, którzy razem z Szymanikiem angażowali się politycznie. Zatrzymanych trzymano w suterenie magistratu na tzw. Podzamczu. Następnego dnia rano wywieziono ich z Hrubieszowa. Trafili do obozów koncentracyjnych. Andrzej Szymanik do obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen pod Berlinem. W domu pozostawił żonę, która była w ósmym miesiącu ciąży oraz dwójkę dzieci: 7-letniego Stasia i 10-letnią Kasię. Lodzia, bo tak nazywano panią Katarzynę, przygotowywała się do Pierwszej Komunii Świętej.

 – Do I Komunii Świętej poszłam trzy dni po aresztowaniu ojca. Byłam zagubiona. Mama w ósmym miesiącu ciąży, dobita aresztowaniem ojca nie miała sił, aby pójść ze mną do kościoła – opowiada pani Katarzyna.

Komunia odbyła się 23 czerwca 1940 w kościele pod wezwaniem św. Stanisława Kostki (obecnie Sanktuarium Matki Boskiej Sokalskiej). Mama na tę okazję uszyła jej białą sukienkę. Sąsiadka Grabowska i jej córka Kazia uwiły jej piękny wianek na głowę.

 – Do komunii szło się na czczo, a także trzy godziny po przyjęciu komunii nie wolno było spożywać posiłków. Ja z samego ranka, tak z przyzwyczajenia, ugryzłam kawałek sera. Przeraziłam się. Szybko pobiegłam do księdza do spowiedzi powiedzieć, że popełniłam ten grzech – opowiada pani Katarzyna.

Wspomina, że do komunii przygotowywali się najpierw w drewnianym budynku szkoły przy ulicy Partyzantów. Potem w kaplicy przy kościele św. Stanisława Kostki. Ksiądz Edward Dolecki prezentował im ogromne plansze, na których były pięknie wymalowane grafiki przedstawiające stworzenie świata i sceny z Ewangelii. Uczyli się Dziesięciu Przykazań Bożych.

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: taaaak. tak samo jak GeblewiczowiData dodania komentarza: 22.11.2024, 11:10Źródło komentarza: Nigdy nie rób tak na drodze ekspresowej! GDDKiA publikuje nagranie ku przestrodze [VIDEO]Autor komentarza: RomanTreść komentarza: patrolowali na ul. Granicznej ? Na ulicy Granicznej od kliku lat autobusy MZK zatrzymują się na zakazie.. Nie ma przystanku a ludzie wysiadają i wsiadają. I nikt nigdy tego nie widział ? Czy może patroluja ślepi ?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:08Źródło komentarza: Zamość: Był poszukiwany, miał dożywotni zakaz kierowania i 4 promile, gdy został zatrzymanyAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Jest jednak pewna różnica. Konflikty z Ukraińcami za ostatnie 200 lat: Wołyń, wojna 1919. Konflikty z Rosją za ostatnie 200 lat: wsadzenie marionetkowego rządu Bieruta i 40 lat gospodarczego pasożytnictwa, masowe gwałty i rabunki dokonywane przez czerwonoarmistów, przyczółek Czerniakowski (żołnierze Berlinga zostali wysłani na pewną śmierć), 17 września, mord w Katyniu, deportacje do Kazachstanu, Obława Augustowska, krwawe stłumienie akcji Burza, wymordowanie obrońców Grodna, tzw. "proces szesnastu", tzw. Tragedia Górnośląska (1945), operacja polska NKWD, wojna 1920, zsyłki na Sybir, ponad sto lat wynarodowiania, krwawe stłumienie powstania styczniowego i listopadowego.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:46Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Da, da, tavarisz. Jak zawsze zły zachód sprowokował miłującą pokój Rosję. Dziwne tylko, że za każdym razem, to ruskie czołgi wjeżdżają pierwsze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:15Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: XxlTreść komentarza: Tera może do kryminalnej wezmo....?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 22:12Źródło komentarza: Zamość: Policjant w czasie wolnym od służby zatrzymał poszukiwanego
Reklama