Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 20:23
Reklama
Reklama

Gm. Zwierzyniec: Pamięci pomordowanych. O tej rocznicy nie można zapomnieć

O tej rocznicy nie wolno zapomnieć. 1 czerwca 1943 r. Niemcy wymordowali około 200 mieszkańców miejscowości Sochy (gm. Zwierzyniec). W rocznicę pacyfikacji odbędą się w tej wsi uroczystości patriotyczno-religijne. Zawsze są one wyjątkowe, bardzo wzruszające...
Gm. Zwierzyniec: Pamięci pomordowanych. O tej rocznicy nie można zapomnieć

Podczas ostatniej wojny mieszkańcy Soch nie brali bezpośrednio udziału w walkach partyzanckich przeciwko Niemcom, ale pomagali "leśnym". Niemcy postanowili to ukrócić. Szukali jednak tzw. dowodów. Nie znaleźli ich. To jednak nie uchroniło mieszkańców Soch od zagłady. 

Stasio, Janek, Krysia...

Na początku maja 1943 r. do wsi przyjechały furmanki z nieznanymi ludźmi. Mieli na rękach biało-czerwone opaski, a w rękach rosyjskie pepesze. Twierdzili, że organizują pomoc dla partyzantów. Pojawili się także przebrani za partyzantów niemieccy żandarmi, którzy chcieli kupić broń (jeden z nich został później zabity przez "akowców"). Mieszkańcy wsi nie dali się nabrać na taką prowokację. Jednak 1 czerwca 1943 r. Niemcy otoczyli Sochy. Doszło do pacyfikacji. Była ona wyjątkowo brutalna. 

Niemieccy oprawcy podpalili zabudowania wsi, a potem strzelali do każdego, napotkanego Polaka. Nie oszczędzali nawet małych dzieci. Podczas pacyfikacji zginął m.in. 3-miesięczny Stasio Nizio, 3-letni Janek Korona i 5-letnia Krysia Socha. Po zabiciu mieszkańców Soch hitlerowcy zbombardowali wieś. Po zabudowaniach pozostały zgliszcza (ocalały tylko dwa domy, obora i stodoła). 

Dokładna liczba ofiar nie jest znana. Na pamiątkowej tablicy umieszczonej na cmentarzu w Sochach możemy przeczytać, że podczas pacyfikacji zabito 185 mieszkańców wsi. Było to 88 mężczyzn, 52 kobiety i 45 dzieci. Władysław Sitkowski w swojej książce pt. "Sochy dawniej i dziś" wyliczył jednak, że podczas tej akcji zginęły 194 osoby (inne źródła podają nawet liczbę 300 zabitych, a nawet 364!). 

Ta niesłychana zbrodnia wstrząsnęła całą, okupowaną Polską. Bo pacyfikacja Soch była jedną z najtragiczniejszych kart okupacyjnej historii Zamojszczyzny. Mieszkańcy gminy Zwierzyniec nigdy o tych tragicznych wydarzeniach nie zapomnieli. Nie tylko oni.  

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Wtedy byłTreść komentarza: A cóż to był za ,,styl" ?Data dodania komentarza: 2.11.2024, 04:28Źródło komentarza: Gm. Zamość: Z roweru do więzienia. Spędzi tam rokAutor komentarza: WkwionyTreść komentarza: Chyba zmusić a nie zachęcić, nazywajcie rzeczy po imieniu.Data dodania komentarza: 1.11.2024, 21:10Źródło komentarza: Kierowców czekają kolejne opłaty. Trzy w jednej. To już pewneAutor komentarza: 800plus od 3 latTreść komentarza: To 800plus powinno być przyznawane dopiero od 3 lat dziecka i do ukończenia przez dziecko 24 lata tak żeby miało na studia a nie od urodzenia Bo od urodzenia i tak jest dużo pieniędzy na dziecko jak ktoś pracował przez rok bierze 100 procent wypłaty a kto nie to przez rok bierze tysiąca.i odrazu 800plus.a później po roku swiadczenie opiekuncze po tysiącu na rok albo po 500na dwa lata także tych świadczeń i pieniędzy i tak jest za dużo na takie małe dziecko a później jakby te pieniądze chociaż po części się przydały dla 18 latków to juz niema.nic nawet 800plus do 18tu lat a dopiero wtedy zaczynają się duże wydatki studiaData dodania komentarza: 1.11.2024, 12:51Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: łgarstwaData dodania komentarza: 1.11.2024, 10:37Źródło komentarza: PIŁKARSKA IV LIGA: Dwa gole z karnegoAutor komentarza: asdasTreść komentarza: Śmieć i potencjalny morderca!Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:18Źródło komentarza: 28-latek z gm. Szczebrzeszyn kompletnie pijany kierował ciężarówką. Nie wyrobił się na zakręcieAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Aleja wstydu zasłużonych jest na cmentarzu wojskowym w pierwszym rzędzie .Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:05Źródło komentarza: Żegnamy znanych i zasłużonych zmarłych z powiatu hrubieszowskiego
Reklama