Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 16 kwietnia 2025 07:34
Reklama
Reklama

Mików wielki zjazd

Reklama
Swój przyjazd zapowiedziało już ponad 80 osób. 14 sierpnia przyjadą do Zamościa z różnych zakątków Polski. A także z Niemiec, Anglii, a nawet z Japonii. Większość zobaczy się po raz pierwszy. A wszystko zaczęło się od naszego artykułu "Dwanaście pociech", który opublikowaliśmy 24 października ubiegłego roku.
Mików wielki zjazd

Ten artykuł włożył kij w mrowisko. Członkowie rodziny zaczęli się ze sobą kontaktować. W samym Zamościu i okolicy jest nas z 50 osób, ale niektórzy nawet się nie znają. Szczególnie młodsze pokolenie – mówi 84-letnia Alfreda Gorajska z Zamościa, bohaterka naszego tekstu sprzed kilku miesięcy.

Reklama

 

Z Galicji pod Zamość

Ród Mików wywodzi się z Galicji. Senior rodu Marcin Mika (rocznik 1884) pochodził ze Starowiny koło Kolbuszowej na Podkarpaciu. Kiedy wybuchała pierwsza wojna światowa, 30-letni Marcin jako żołnierz Cesarsko-Królewskiej Armii poszedł na front. Został ranny w trwającej 10 dni bitwie pod Limanową w grudniu 1914 roku, gdy wojska austro-węgierskie starły się z rosyjskimi. Miał poważną ranę brzucha i pogruchotaną rękę. Przez wiele miesięcy był leczony w rosyjskich lazaretach, a potem przebywał tam w niewoli.

 – Do końca życia ta dłoń ojcu zwisała. Jako inwalida wojenny pobierał rentę w wysokości 260 zł miesięcznie – mówi Alfreda Gorajska.

Po zakończeniu wojny Marcin wrócił do rodzinnej wsi i ożenił się z młodszą o pięć lat Katarzyną Słoniną, która pochodziła z sąsiedniej wsi Turza. Tam na Podkarpaciu urodził się im w 1919 r. pierwszy syn – Franciszek. Potem Mikowie wraz z synem Franciszkiem przeprowadzili się do Kornelówki pod Zamościem. Marcin, jako inwalida wojenny, mógł na preferencyjnych warunkach kupić ziemię. I kupił 10 hektarów gruntu w jednym kawałku. Równej jak stół. Urodzajnej. Pobudował tam przeniesiony z innej wsi duży dom. Z biegiem czasu postawił oborę i stodołę.

Rozwijało się gospodarstwo, rosła też rodzina. W 1921 r. na świat przyszedł drugi syn Edward. Potem zaczęły rodzić się kolejne dzieci: Genowefa, Alfred, Czesława, Alfons, Aleksander, Emilia, Alfreda w 1934 w roku. Rok później Izydor, dwa lata później Tereska, a za kolejne dwa Marysia, w 1942 roku Celina, która jednak po kilku miesiącach zmarła. Oprócz tego czworo dzieci (m.in. Anielka, Emilka, Leon) zmarło w dzieciństwie.

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

CZYTAJ TAKŻE: DWANAŚCIE POCIECH - HISTORIA RODZINY MIKÓW



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner w Dodatku 690x690 firmy Gadu Gadu
Reklama
ReklamaWiesław Różyński baner w Dodatku Święta
ReklamaBaner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: bandaTreść komentarza: Dlaczego jeżdżą po chodnikach ? ano dlatego, że boją się jechać ulicą , kierowcy aut trąbią, wyzywają rowerzystów bo im się spieszy.Data dodania komentarza: 15.04.2025, 14:44Źródło komentarza: Zamość: Rowerzyści zderzyli się na chodniku. Mężczyzna był pijanyAutor komentarza: Tak takTreść komentarza: Nabiorą dziurawe i później same problemy, porażka.Data dodania komentarza: 14.04.2025, 20:36Źródło komentarza: Ślubowanie 47 nowych funkcjonariuszy Straży Granicznej [ZDJĘCIA]Autor komentarza: AaTreść komentarza: Zgadzam się, że jazda po chodniku to jest problem. Ja obserwuje jeszcze poważniejszy, który polega na przejeżdżaniu przez przejście dla pieszych oraz wjeżdżaniu na przejazdy na pełnej prędkości bez zachowania ostrożności. Dotyczy to dzieci, młodzieży i starszych. Mam wrażenie, że takie zachowania mają przyzwolenie zamojskiej policji. Chciałbym się w tej kwestii mylić, ciekawe jakie policyjne statystyki związane z eliminacją opisanych przeze mnie zachowań. Inny temat to pijani uczestnicy ruchu…Data dodania komentarza: 14.04.2025, 20:19Źródło komentarza: Zamość: Rowerzyści zderzyli się na chodniku. Mężczyzna był pijanyAutor komentarza: RowerzystaTreść komentarza: Jeśli nie umiesz czytać są oznaczenia gdzie mogą jeździć rowery a tam wydaje się że mogą a często pieszy chodzą jak święte krowy na ścieżkach dla rowerów a co do świateł w nocy to młodzieżówka się popisuję a tak w ogóle wypadek był w dzień nie w nocy i rower nie wjechał w pieszego tylko rower w rower i jeden rowerzysta był pijany polecam czytać ze zrozumieniem cały artykułData dodania komentarza: 14.04.2025, 19:48Źródło komentarza: Zamość: Rowerzyści zderzyli się na chodniku. Mężczyzna był pijanyAutor komentarza: Wolny i szczęśliwyTreść komentarza: Tak to jest jak nieudolni ludzie zakładają rodziny potem ledwo wiążą koniec z końcem i patrzą z zazdrością jak żyją ludzie bez rodzin że stać ich na wszystkie wygody i dlatego ci co mają rodziny chcieliby żeby ci bez rodzin nie mieli się tak dobrze, jak to się mówi mądry polak po szkodzie Rodzina to odpowiedzialność i zaradność a nie życie na socjalu Ci co są za tym podatkiem niech się wezmą do roboty a nie próbują wyłudzić pieniądze od tych co je mająData dodania komentarza: 14.04.2025, 18:16Źródło komentarza: Bezdzietni zapłacą dodatkowy podatek? Bykowe w rękach posłówAutor komentarza: JagnaTreść komentarza: Guiness już raz jeden pajac wystartował z takim samym pomysłem wyręczając się rożenowaną damą z socjala. Żadna to tajemnica, że i tym razem za tym pomysłem stoi marynarz słodkich wód który kolejny raz nie może pogodzić się z porażką w wyborach na fotel włodarza miasta a i jeszcze jedna z pracownic starostwa nijaka Edyta M. Za worek węgla i butelkę mamrota slamsy pójdą ale to wciąż za mało by marynarz osiągną swój cel.Data dodania komentarza: 14.04.2025, 17:38Źródło komentarza: Rekordowa edycja akcji „Wrastaj w Hrubieszów”. 55 dzieci posadziło drzewa w Parku Solidarności
Reklama