Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 13:07
Reklama
Reklama

Zamość: Żywa encyklopedia miasta

W ubiegłym tygodniu ukazała się książka "Zamość - ulice i place". Jej autorzy: Bogdan Nowak i Jakub Żygawski opowiadali o przemijającym Zamościu podczas spotkania autorskiego, które odbyło się 1 sierpnia na Rynku Wodnym, w ramach zamojskiego dnia Festiwalu Stolica Języka Polskiego.
Zamość: Żywa encyklopedia miasta
Autorzy książki "Zamość ulice i place"" opowiadali o przemijającym Zamościu.

Książkę "Zamość - ulice i place" wydano w zbiorze "Biblioteka Stulecia 1921-2021". Autorami publikacji są były dziennikarz Kroniki Tygodnia, Bogdan Nowak i dyrektor Archiwum Państwowego w Zamościu, Jakub Żygawski. Do jej zilustrowania  wykorzystano karty pocztowe z kolekcji Stanisława Rudego, wieloletniego dyrektora Zamojskiego Domu Kultury.

Czytaj także: Zamojskie ulice - cykl publikacji Kroniki Tygodnia

W publikacji zamieszczono około 250 fotografii. To swoista encyklopedia miasta, a nawet całej Zamojszczyzny. Podzielono ją na 4 kategorie: ludzie, miejsca, wydarzenia i kolekcje. Niektóre teksty zawarte w książce pt. "Zamość - ulice i place" opublikowano na łamach "Kroniki Tygodnia".

Część spotkania  poświęcono Rynkowi Wodnemu w Zamościu, na którym spotkanie miało miejsce.

- Zgodnie z założeniami architektonicznymi tutaj miały stać budynki reprezentacyjne znaczących obywateli Zamościa, między innymi Pałac Biskupi, o co zabiegał Jan Zamojski, planując przeniesienie jego siedziby do Zamościa. Rezydencja miała znajdować się w południowej części miasta. Charakter tego placu jest zupełnie inny niż Placu Solnego. Tu odbywają się kulturalne spotkania, kameralne imprezy, takie jak Festiwal Stolica Języka Polskiego. Tutejszy drzewostan nie tylko daje zacienienie, ale przynosi także inspirację do opowieści związanych z kulturą i sztuką i to w znacząco większym stopniu niż pozostałe place w Zamościu - opowiadał Jakub Żygawski.

- Warto wspomnieć że za wiele lat temu za byłym Klasztorem Klarysek, a obecnie Szkołą Muzyczną było jezioro o powierzchni 200 ha. Na dawnych rycinach Zamościa widać, że miasto było położone nad wielkim jeziorem. Zresztą pochodzenie nazwy Rynek Wodny wynika właśnie z tego faktu. Nie jest zaś związane z tym, że jakoby kiedyś tutaj handlowało się wodą. A takie pogłoski czasami dało się słyszeć - dodał Bogdan Nowak. Wspomniał też, że to na łamach Kroniki Tygodnia publikował cykl opowieści o zamojskich ulicach.

- Pisałem go przez 2 lata. W rozmowach, które zamieszczano w kolejnych tekstach tego cyklu, wypowiadali się różni mieszkańcy Zamościa: ci zasłużeni, ale też zwykli mieszkańcy miasta. Opowiadali o Zamościu, który został w ich pamięci. Powstały opowieści różniące się od przekazów historycznych, właśnie ze względu na te pełne nostalgii wspomnienia. Właściwie nostalgia jest głównym uczuciem zawartym w tej książce, nostalgia za miastem, które przeminęło. Niektórzy nawet mówią, że żyjemy w dekoracjach, stworzonych przez ludzi, których tutaj już nie ma - mówił Bogdan Nowak.

Zamojski dzień Festiwalu Stolica Języka Polskiego zorganizowano pod patronatem prezydenta Zamościa Andrzeja Wnuka.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: taaaak. tak samo jak GeblewiczowiData dodania komentarza: 22.11.2024, 11:10Źródło komentarza: Nigdy nie rób tak na drodze ekspresowej! GDDKiA publikuje nagranie ku przestrodze [VIDEO]Autor komentarza: RomanTreść komentarza: patrolowali na ul. Granicznej ? Na ulicy Granicznej od kliku lat autobusy MZK zatrzymują się na zakazie.. Nie ma przystanku a ludzie wysiadają i wsiadają. I nikt nigdy tego nie widział ? Czy może patroluja ślepi ?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:08Źródło komentarza: Zamość: Był poszukiwany, miał dożywotni zakaz kierowania i 4 promile, gdy został zatrzymanyAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Jest jednak pewna różnica. Konflikty z Ukraińcami za ostatnie 200 lat: Wołyń, wojna 1919. Konflikty z Rosją za ostatnie 200 lat: wsadzenie marionetkowego rządu Bieruta i 40 lat gospodarczego pasożytnictwa, masowe gwałty i rabunki dokonywane przez czerwonoarmistów, przyczółek Czerniakowski (żołnierze Berlinga zostali wysłani na pewną śmierć), 17 września, mord w Katyniu, deportacje do Kazachstanu, Obława Augustowska, krwawe stłumienie akcji Burza, wymordowanie obrońców Grodna, tzw. "proces szesnastu", tzw. Tragedia Górnośląska (1945), operacja polska NKWD, wojna 1920, zsyłki na Sybir, ponad sto lat wynarodowiania, krwawe stłumienie powstania styczniowego i listopadowego.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:46Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Da, da, tavarisz. Jak zawsze zły zachód sprowokował miłującą pokój Rosję. Dziwne tylko, że za każdym razem, to ruskie czołgi wjeżdżają pierwsze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:15Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: XxlTreść komentarza: Tera może do kryminalnej wezmo....?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 22:12Źródło komentarza: Zamość: Policjant w czasie wolnym od służby zatrzymał poszukiwanego
Reklama