Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 23:57
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama Baner reklamowy A1 Fit&Healtly

VII Orszak Trzech Króli w Krasnobrodzie (ZDJĘCIA)

Podobnie jak w wielu polskich miastach imiasteczkach, także w Krasnobrodzie odbył się Orszak Trzech Króli. Organizatorami tego wydarzenia byli: Burmistrz Krasnobrodu, Parafia NNMP w Krasnobrodzie i Krasnobrodzki Dom Kultury, a współorganizatorem Fundacja „Orszak Trzech Króli”. Hasło tegorocznego orszaku to „Dzień dziś wesoły!”. Po rocznej przerwie orszak przeszedł ulicami Krasnobrodu po raz siódmy.
VII Orszak Trzech Króli w Krasnobrodzie (ZDJĘCIA)

Autor: Fot. Krasnobrodzki Dom Kultury

Orszak rozpoczął się na placu Siekluckiego w centrum miasta, gdzie od godz. 10.30 zaczęli gromadzić się uczestnicy, którzy zostali obdarowani przez organizatorów koronami i śpiewnikami otrzymanymi z Fundacji „Orszak Trzech Króli”.

Spotkanie orszakowe rozpoczęło się od kolędowania prowadzonego przez Dziecięcą Scholę z Parafii NNMP w Krasnobrodzie, która działa pod kierunkiem p. Agnieszki Kostrubiec oraz jej męża p. Dariusza akompaniującego na gitarze.

Potem, również na placu była pierwsza scena pt. „Ogłoszenie spisu i wyruszenie do Betlejem”. Swoje scenki zgrali aktorzy, którzy wcielili się w postaci: Heroda (Grzegorz Piwko), sługi (Bartłomiej Gałan), posłańca (Paweł Bukała), herolda (Dominik Gromek), gospodarza (Józef Garbacz), gospodyni (Marta Szpyra), Maryi (Agnieszka Kostrubiec) i Józefa (Dariusz Kostrubiec) oraz pastuszków: Stacha (Kamil Małek) i Wojciecha (Borys Kostrubiec).

Następnie na plac przybyli trzej królowie: Kacper – król Europy (Marek Gielmuda), Melchior – król Azji (Piotr Margol) i Baltazar – król Afryki (Michał Mękal), których powitali ks. prałat Eugeniusz Derdziuk – proboszcz parafii NNMP i Burmistrz Krasnobrodu Kazimierz Misztal. Po powitaniu królów oraz wszystkich zebranych orszak wyruszył w drogę.

Na jego początku była gwiazda, potem sztandary orszakowe, za którymi szli trzej królowie oraz ich orszaki, które tworzyli: „Aniołki” z dziecięcej scholi parafialnej, aktorzy poszczególnych scen orszakowych przebrani w barwne stroje i pozostali uczestnicy tego wydarzenia.

Kolędowanie podczas przemarszu orszaku prowadzili państwo Lucyna (śpiew) i Andrzej (śpiew i akompaniament na gitarze) Ujmowie.

Trasa orszaku była taka sama jak w latach poprzednich. Na początku prowadziła do Krasnobrodzkiego Domu Kultury, gdzie rozegrana była II scena pt. „Maryja z Józefem poszukują noclegu”. Aktorami tej sceny byli mieszkańcy Nowej Wsi, a oprawę muzyczną zapewnił zespół folklorystyczny „Wójtowianie”.

Kolejna, trzecia scena pt. „Anioł u Pasterzy” miała miejsce przy budynku Urzędu Miejskiego. Jej przygotowaniem – scenografią i oprawą muzyczną zajęli się mieszkańcy osiedla Podklasztor. Oprawę muzyczną zapewniła dziecięca schola działająca przy Parafii Nawiedzenia NMP w Krasnobrodzie.

Potem orszak udał się w kierunku Podklasztoru, aby zatrzymać się na ulicy Tomaszowskiej (nieco przed sanktuarium), gdzie usytuowana była scena IV „Pałac Heroda”, w której wystąpili w większości nauczyciele Zespołu Szkół w Krasnobrodzie.

Przed bramą prowadzącą do Sanktuarium Maryjnego rozegrano scenę V „Przygotowanie”, w której pasterz Ambroży (Dawid Skrzyński) poinformował zebranych, iż zbliżamy się do domu Bożego, gdzie należy zachować się poważnie i być ubranym tak, aby nie siać zgorszenia.

Czytaj także: Z kolędami szli, by przywitać Dzieciątko Jezus (ZDJĘCIA, FILM)

W kościele uczestników orszaku powitała Krasnobrodzka Orkiestra Dęta, grając kolędę „Mędrcy świata”.

Tam miała miejsce ostatnia scena orszakowa - Złożenie hołdu Dzieciątku Jezus (Miriam Kostrubiec). Hołd i dary złożyli pasterze oraz trzej królowie.

Zwieńczeniem orszaku była Msza święta, którą w intencji uczestników i organizatorów orszaku odprawił ks. prałat Eugeniusz Derdziuk. Oprawę muzyczną zapewniła Krasnobrodzka Orkiestra Dęta.

Orszak był realizowany w oparciu o scenariusz napisany przez Pawła Murdzka – polonistę z Zespołu Szkół w Krasnobrodzie.

W scenariuszu, oprócz treści związanych z Bożym Narodzeniem, znajdowały się też kwestie nawiązujące do naszej lokalnej rzeczywistości.

Dopisała pogoda, było ciepło, jak na tę porę roku i bez opadów, dzięki temu wśród uczestników orszaku były rodziny z małymi dziećmi.

Wszystkim zaangażowanie w przygotowanie orszaku serdecznie dziękujemy. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas oraz za miłą atmosferę.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama