Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 2 kwietnia 2025 02:40
Reklama
Reklama

Gmina Sułów kulturalnie

Reklama
W gminie Sułów kwitnie życie kulturalne. Kontynuowane są m.in. tradycje obchodów dnia św. Floriana - patrona strażaków czy dożynek, ale też organizowane są nowe imprezy cykliczne: Piknik Archeologiczny w Sąsiadce, Festiwal Twórczości Patriotyczno-Chrześcijańskiej w Tworyczowie czy Memoriał im. Feliksy Poździk.
Gmina Sułów kulturalnie

Na terenie gminy Sułów od lat prężnie działają Stowarzyszenia: "Grodzisko Sąsiadka Dawny Sutiejsk" w Sąsiadce, "Pro Nobis" w Tworyczowie, "Więź Pokoleń" w Deszkowicach Drugich oraz "Nasz Sułowiec" w Sułowcu. Razem z Gminną Biblioteką Publiczną im. Feliksy Poździk w Sułowie (spełnia także funkcje Domu Kultury) służą one nie tylko pomocą przy organizacji imprez gminnych, ale realizują również własne przedsięwzięcia takie jak: Dzień Kobiety Wiejskiej w Sąsiadce czy warsztaty rzemiosła artystycznego w Sułowcu. Organizatorzy wydarzeń kulturalnych i rekreacyjnych mogą ponadto liczyć na pomoc strażaków z poszczególnych jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej gminy Sułów.

Reklama

Wielkim powodzeniem cieszą się w gminie Sułów wydarzenia o wymiarze religijnym. W organizację czerwcowego Festiwalu Twórczości Patriotyczno-Chrześcijańskiej w Tworyczowie angażują się wszystkie gminne stowarzyszenia. Na Festiwalu możliwość zaprezentowania swojego talentu wokalnego mają zawsze zespoły i soliści także spoza gminy Sułów. Podczas tegorocznej II edycji Festiwalu mieszkańcy gminy przypomnieli dodatkowo o pacyfikacji wsi Kitów i upamiętnili 155 rocznicę wybuchu powstania styczniowego.

Rekonstrukcja historyczna masakry dokonanej w Kitowie z udziałem mieszkańców gminy, członków stowarzyszenia „Pro nobis” z Tworyczowa, Grupy Artystycznej Gminy Sułów prowadzonej przez Marię Bartoszczyk i  Annę Jaworską i grupy WIR z Biłgoraja pod dowództwem Marka Łaby. 

Mającą duże grono sympatyków ucztą dla ducha są także "Wakacje z Bogiem" (1-15 sierpnia). Ich organizatorami są parafia św. app. Piotra i Pawła w Tworyczowie i Stowarzyszenie Pro Nobis. W tym roku "Wakacje..." odbędą się po raz piąty.

W gminie Sułów popularność zyskał też Piknik Archeologiczny w Sąsiadce, który organizuje Stowarzyszenie "Grodzisko Sąsiadka Dawny Sutiejsk" wspólnie z gminą Sułów i Gminną Biblioteką Publiczną. W tym roku w Pikniku udział wzięły cztery drużyny rekonstrukcyjne: Drużyna Grodów Czerwieńskich z Lublina, Drużyna Grodu Czerwień z Tyszowiec, "Słowiański Gród" z Wólki Bieleckiej oraz tutejsza Drużyna Grodu Sutiejsk z Rozłop. 

Z tego miejsca w Sąsiadce roztacza się piękna panorama najbliższej okolicy.

Podczas pikniku nie brakuje atrakcji i dla młodych i starszych widzów. 

W najbliższym czasie mieszkańcy gminy Sułów i nie tylko będą mogli uczestniczyć w "Pożegnaniu lata" w Kulikowie.

– Lato pożegnamy w niedzielę 19 sierpnia. Zaczniemy od wyścigu kolarskiego im. Feliksy Poździk wokół zalewu w Nieliszu, a zakończymy imprezą na wyspie w Kulikowie. Atrakcji nie zabraknie i dla dzieci, i dla dorosłych – zapewnia Ryszard Pietrykowski. Zgłoszenia na wyścig kolarski przyjmuje Gminna Biblioteka Publiczna w Sułowie. 

Wyścig kolarski na Pożegnanie Lata cieszy się popularnością wśród starszych i młodszych osób.

26 sierpnia na dożynkach gminnych spotkają się także okoliczni rolnicy. Przy tej okazji muzyki, pysznego jedzenia, konkursów, no i oczywiście wspaniałej atmosfery.

 O życiu gminy Sułów, o relacjach z bieżących wydarzeń kulturalnych i społecznych mieszkańcy mogą przeczytać w lokalnym miesięczniku "Sekrety Wsi". 

Bezcenny Warsztat w Rozłopach

W Rozłopach od 2004 r. działa Warsztat Terapii Zajęciowej. Z sukcesami realizuje zadania w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych.

Profesjonalną opieką w Warsztacie Terapii Zajęciowej (to ośrodek pobytu dziennego) objętych jest 35 osób niepełnosprawnych głównie z terenu gminy Sułów oraz z gmin ościennych. Pod kierunkiem Piotra Misiarza chorzy uczą się możliwie samodzielnego i aktywnego życia w społeczeństwie, przygotowują do podjęcia pracy i rozwijają często ukryte talenty. Uczestnicy WTZ byli już wielokrotnie zdobywcami pierwszych nagród m.in. w konkursach plastycznych.

Cele działalności rewalidacyjnej i rehabilitacyjnej WTZ realizowane są podczas zajęć w pracowni ceramicznej, krawiecko-dziewiarskiej, plastycznej, ogrodniczej, poligraficznej, gospodarstwa domowego oraz stolarsko wikliniarskiej. W terapii osób z niepełnosprawnościami ważna jest też integracja, dlatego Warsztat organizuje dla swoich podopiecznych wycieczki i inne spotkania.

 – Dzięki zajęciom w pracowniach, uczestnicy przyswajają sobie zasady punktualności, obowiązkowości, systematyczności i dyscypliny pracy. Wytwarzając różne produkty uczą się określonych umiejętności, współpracy, stosowania się do reguł, proszenia o pomoc oraz odzyskują lub nabywają wiarę w siebie – mówi kierownik WTZ Piotr Misiarz. 

Organem prowadzącym Warsztat Terapii Zajęciowej jest Gmina Sułów.

Materiał powstał przy współpracy z Gminą Sułów

 


Podziel się
Oceń

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: prima aprilisTreść komentarza: Dzisiaj po raz pierwszy Kaczyński przepraszał Polaków publicznie w swojej telewizji za sianie nienawiści, za obrażanie nas, za wyzwiska , za krętactwa, za " tłustych kotów", za kłamstwa, za to ,że woli jednak Putina i Orbana itd.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 15:40Źródło komentarza: Prima aprilis 2025. Zamość jak Wenecja, Tomaszów poszerza granice, a Szczebrzeszyn śpi na złocieAutor komentarza: AlbatrosTreść komentarza: Jak łatwo wszystko zniszczyć. Ktoś włożył wiele pracy, żeby tę bibliotekę utworzyć 25 lat temu. Jednak znalazł się reformator, który uznał, że czyjś wysiłek nie jest nic warty, że można lekką ręką wyrzucić na bruk kilka osób, a zaoszczędzone pieniądze przydadzą się na pobory dla siebie, nowy samochód dla firmy oraz dotację dla miasta. Jestem pewien, że sam tego nie wymyślił, ale to, że słucha bezkrytycznie i wciela w życie takie kuriozalne pomysły bardzo źle świadczy o nim. Ale cóż, coraz bardziej widać, kto jest kim. Gorzkie obchody 100 letniej rocznicy urodzin patrona zlikwidowanej już biblioteki.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 15:13Źródło komentarza: Hrubieszów: Rok temu biblioteka powiatowa obchodziła 25-lecie. Radni właśnie zdecydowali o jej likwidacjiAutor komentarza: CIEKAWY TEMAT!!!Treść komentarza: Wójt Gminy Trzeszczany na ławie oskarżonych. Proces ruszył 31 marca 2025roku - a tu cisza. Czyżby Pan redaktor nie interesował się już losem tej gminy i jej władzami? Co się zmieniło?Data dodania komentarza: 1.04.2025, 14:41Źródło komentarza: Hrubieszów: Rok temu biblioteka powiatowa obchodziła 25-lecie. Radni właśnie zdecydowali o jej likwidacjiAutor komentarza: hrubieszTreść komentarza: A KTO TO JEST TEN MAKSYMOWICZData dodania komentarza: 1.04.2025, 14:12Źródło komentarza: Wicestarosta hrubieszowski zarzucił protestującym kłamstwa. Związkowcy dali staroście 7 dniAutor komentarza: qwertyTreść komentarza: A co on tu w ogóle robi? Przecież Nawrocki to kandydat obywatelski, a nie pisowski. Prawda?Data dodania komentarza: 1.04.2025, 12:30Źródło komentarza: Jarosław Kaczyński w Tomaszowie Lubelskim: „To wybory o polską niepodległość” [ZDJĘCIA]Autor komentarza: bankTreść komentarza: A ten "sołtys" Głódź dorobił się bogactwa na kim ???? niech sprzeda swoje rezydencje i odda kościołowi.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 09:43Źródło komentarza: Kościół odpowiada Nowej Lewicy. Nie ma zgody na obcięcie pieniędzy
Reklama