Rusztowania i ich rodzaje
Współczesne rusztowania wykonuje się ze zróżnicowanych materiałów. Mogą to być płyty drewnopochodne, włókna szklane, stal ocynkowana, a także wspomniane już aluminium. Dzieli się je na ścienne oraz przyścienne. Te pierwsze opierają się przede wszystkim na podłożu, można zatem powiedzieć, że ich konstrukcja jest samoistna. Rusztowania ścienne oparte są już za to zarówno o podłoże, jak również ścianę, do której się je przymocowuje. Wyróżnia się rusztowania stabilne oraz jezdne, chociaż te nieruchome są znacznie częstszym rozwiązaniem.
Na co zwrócić uwagę wybierając rusztowanie?
Rusztowania aluminiowe są zdecydowanie najbardziej uniwersalne, dlatego skupimy się na tym, jak je wybierać, aby dobrze spełniły swoją funkcję. Musimy zastanowić się nad kilkoma, kluczowymi kwestiami. Podstawa to ich przeznaczenie, czyli do czego właściwie chcemy je wykorzystać. Bardzo ważne jest również określenie maksymalnej wysokości, jaka będzie nam potrzebna. Zbyt niskie okaże się zupełnie nieprzydatne. Warto więc kupować je trochę na wyrost, aby mogło posłużyć także w przyszłości. Kolejna kwestia wpływająca w dużym stopniu na bezpieczeństwo, to fakt ile osób będzie korzystało z danego rusztowania. Musimy też uwzględnić częstotliwość jego wykorzystywania. Dopiero odpowiadając na te wszystkie pytania, możemy określić jakiego typu rusztowania tak naprawdę potrzebujemy. Jeżeli nie za bardzo się na tym znamy, to zawsze możemy skorzystać z profesjonalnej porady.
Ile kosztuje odpowiednie rusztowanie?
Jego cena zależna jest od wielu czynników: rodzaju, materiału wykonania czy rozmiaru. Poszczególne typy mogą znacznie różnić się kosztem. Niemniej, jego cena zaczyna się od mniej więcej 1300-1500 złotych w przypadku mniejszych modeli. Bardziej skomplikowane rusztowania kosztują nawet powyżej 10 tysięcy, chociażby dlatego ich zakup powinien zostać dobrze przemyślany. Dobre rusztowanie posłuży nam jednak przez długie lata, nawet przy częstym użytkowaniu.
Napisz komentarz
Komentarze