W tym roku konkursowe jury, które obradowało pod przewodnictwem Andrzeja Urbańskiego, dyrektora Muzeum Zamojskiego, poddało ocenie 34 prace wykonane przez twórców z Zamojszczyzny. Komisja oceniała wartości artystyczne, także staranność wykonania pod względem technicznym, ale również aspekt kultywowania ludowej tradycji wielkanocnej.
W kategorii tradycyjnej twórczości ludowej za tradycyjne palmy i pisanki pierwszą nagrodę otrzymała Krystyna Sioma z Dąbrowy Tarnawackiej, a dwie równorzędne drugie przyznano Monice Molskiej z Szychowic i Katarzynie Zygmunt z Korytkowa Dużego. Na nagrody zasłużyły również pisanki, które wykonały: Henryka Gancarz ze Strzyżowa, Teresa Runo z Tereszpola Zaorendy, Alfreda Urbańska z Hrubieszowa i Monika Winiarczyk.
Za rzeźbę nagrodzona został Leonard Łoza z Niewirkowa.
Jurorzy oceniali również zgłoszoną do konkursu współczesną twórczość artystyczną. W kategorii palm i pisanek laureatką została Bronisława Ostrówka z Tyszowiec, a za palmę artystyczną nagrodę otrzymała Aleksandra Kapusta z Dołhobyczowa.
Nagroda specjalna za podtrzymanie tradycji śniadania wielkanocnego została przyznana członkiniom Koła Gospodyń Wiejskich z Lipska.
W protokole członkowie komisji z zadowoleniem stwierdzili, że wraca tradycja wykonywania palm z wykorzystaniem naturalnych materiałów takich jak: trawy, zioła, kwiaty suszone, witki wierzbowe. Zdaniem jurorów, ta dziedzina twórczości ludowej zasługuje na szczególne zachowanie dla przyszłych pokoleń.
Napisz komentarz
Komentarze