Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 7 kwietnia 2025 18:55
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Wakacyjne podróże małe i duże

Reklama
Pamiętacie Fundusz Wczasów Pracowniczych i nadpobudliwego kaowca?
Wakacyjne podróże małe i duże
Wakacje czas szaleństwa. Na wyjazd nad morze przed wojną mogli sobie pozwolić nieliczni.

Początkowo skierowanie na wczasy budziło u pracowników lęk, ponieważ dla większości przedstawicieli "ludu pracującego" wyjazd do kurortu takiego jak Krynica, Ciechocinek czy Sopot był pierwszą w życiu wyprawą poza miejsce zamieszkania.

Reklama

Czas największych letnich upałów, powszechnie zwany niegdyś kanikułą, a dziś wakacjami, kojarzy się głównie z relaksem, wypoczynkiem lub choćby chwilą wytchnienia. I słusznie, bo – jak sama nazwa wskazuje – wakacje (z łac. vacatio – uwolnienie) to czas wolny od zajęć i obowiązków. Odpoczywano więc w mieście, pod miastem, ale również podróżując w dalsze i bliższe okolice – w zależności od grubości portfela i pomysłowości. Jak więc spędzali wakacje zamościanie?

Na wieś poodychać

Jeszcze w okresie międzywojennym podróżowanie w celach wypoczynkowych, przynajmniej wśród przeciętnych mieszkańców Zamościa, nie było popularne. Na etacie pracowali głównie mężczyźni, którzy z na ogół niezbyt wysokiej pensji musieli utrzymać dom i całą rodzinę. Najbliższe podróże zamościan polegały przeważnie na wyjściu na zadrzewiony i usiany ławeczkami Rynek Wielki lub do pobliskiego parku miejskiego, z pięknymi zadrzewionymi alejkami, rozległym stawem, a – co najważniejsze – ławeczkami, na których można było przysiąść, poleniuchować i poplotkować. Miejsce to kusiło licznymi atrakcjami. W założonej w parku cukierni raczono się ciastkami i napojami. Od 1930 r. można było też spędzać czas czynnie, bo obok parku założono kort i boisko. Popularne były przejażdżki łodziami po stawie, zabawy taneczne i sportowe, a także spektakle w plenerze. Kto miał rodzinę na wsi, u niej spędzał część lata lub wysyłał do niej na odpoczynek dzieci. Dalsze wyjazdy w Polskę były rzadkie, a zupełnie sporadyczne, dostępne tylko dla najbogatszych – wojaże zagraniczne.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: JaTreść komentarza: Co na to dzielna straz miejska ?pewnie bali sie interweniowaćData dodania komentarza: 7.04.2025, 15:55Źródło komentarza: Hrubieszów: Dewastacja na deptaku i ul. Basaja. Burmistrz Marta Majewska nie kryje oburzeniaAutor komentarza: AnnaTreść komentarza: Tik Toki i strzelanki nie są traumatyczneData dodania komentarza: 7.04.2025, 14:09Źródło komentarza: Zakaz spowiadania dzieci. Posłowie powiedzieli, co o tym myśląAutor komentarza: MaxTreść komentarza: Skąd pochodziła zmarła kobieta? Wyrazy współczucia dla rodziny, wieczny odpoczynek racz jej dać PanieData dodania komentarza: 7.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Gm. Zamość: Śmiertelny wypadek na przejeździe kolejowym. Zginęła 43-letnia kobieta [ZDJĘCIA]Autor komentarza: !Treść komentarza: Naprawde zostali ukarani?Data dodania komentarza: 7.04.2025, 12:18Źródło komentarza: Powiat hrubieszowski: Ukraińcy wciąż piratują autami i tracą prawa jazdyAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Umowę tworzącą ten konkretny ośrodek podpisano 30 marca 2023. Przypomnij mi, kto wtedy był premierem?Data dodania komentarza: 7.04.2025, 10:05Źródło komentarza: Zamość: Boją się imigrantów i chcą zamknięcia ośrodka przy ul. Zagłoby. Władze samorządowe uspokajająAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Baba głupia jak but. Dosłownie kilometr dalej jest węzeł Piski Zachód. jechałaby 5 minut dłużej.Data dodania komentarza: 7.04.2025, 09:58Źródło komentarza: Przegapiła zjazd do Zamościa i zaczęła cofać na ekspresówce! Doszło do wypadku [ZDJĘCIA]
Reklama