Słownik Języka Polskiego definiuje ją jako „uczucie będące reakcją na doznane przez kogoś dobro, poczuwanie się z tego powodu do moralnych zobowiązań, pragnienie odwzajemnienia się komuś za coś”. Zgodnie z założeniem programowym „Sacrofilmu”, ta postawa, podobnie jak inne prezentowane w dotychczasowych edycjach, rozważana będzie w świetle religii monoteistycznych: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. W judaizmie wdzięczność jest niezwykłym uczuciem, podobnie jak miłość. Dzięki niej wzrasta ten, kto ją odczuwa, i ten, do którego jest skierowana. W duchowości chrześcijańskiej jest szlachetną wartością ludzkiego życia, jest wyrazem miłości wobec Boga i człowieka. Skoro tylko Bóg wie co dla człowieka jest dobre, nasze dziękczynienie powinno obejmować wszystko co od Boga otrzymujemy. Natomiast w Koranie czytamy: „Pamiętajcie więc o Mnie, to i Ja o was będę pamiętał, i bądźcie wobec Mnie wdzięczni”.
Wdzięczność jest pamięcią serca. Jednak nie zawsze umiemy oddać chwałę Bogu za to, że ciągle doświadczamy Jego miłości. Podobnie wygląda to w relacjach z naszymi bliźnimi. Na przestrzeni dwudziestu pięciu lat - jako organizatorzy „Sacrofilmu” - doznaliśmy bardzo wiele Bożej i ludzkiej życzliwości. Dlatego ta edycja jest formą podziękowania dla wszystkich, którzy to wydarzenie w różny sposób wspomagali i promowali, w kraju i za granicą. Nie sposób w tym miejscu pominąć zasług dla „Sacrofilmu” prof. Krzysztofa Zanussiego, ks. prof. Marka Lisa i wiele innych osób oddanych tej inicjatywie. Słowa podziękowań kieruję również do Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu, która przez dwadzieścia lat była współorganizatorem tego przeglądu filmowego. Nie byłoby go, gdyby nie pomoc finansowa wypróbowanych sponsorów, ludzi mediów piszących o tym wydarzeniu, zaangażowania dyrektora Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu pana Andrzeja Bubeły i wszystkich pracowników zamojskiego kina. Słowa wdzięczności należą się przede wszystkim sacrofilmowej publiczności, która jest z nami ćwierć wieku.
Rok 2020 jest też okazją do wyrażenia wdzięczności św. Janowi Pawłowi II, patronowi duchowemu „Sacrofilmu”, w setną rocznicę Jego urodzin. Również w tym roku,7 czerwca, będziemy przeżywać beatyfikację Sługi Bożego Prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wątek ten zagości w programie „Sacrofilmu”.
W imieniu organizatorów „Sacrofilmu” – Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu i parafii pw. św. Antoniego w Dyniskach zapraszam do skorzystania z propozycji programowej Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego.
PEŁNY PROGRAM SACROFILMU W NASZYM INFORMATORZE CO? GDZIE? KIEDY?
Napisz komentarz
Komentarze