– Robimy wszystko, żeby przygotować Polskę na te trudne nadchodzące tygodnie. Działamy profilaktycznie i z myślą o przyszłości – poinformował w piątek wieczorem premier Mateusz Morawiecki podczas wspólnej konferencji prasowej z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim oraz ministrem edukacji narodowej Dariuszem Piontkowskim.
Jakie są najistotniejsze zmiany, które wiążą się z wprowadzeniem stanu epidemii?
- Stan epidemii daje odpowiednim organom państwowym nowe uprawnienia.
- Zajęcia w szkołach są zawieszone do Wielkanocy, a lekcje mają się odbywać poprzez platformy e-learningowe.
- Rosną kary za złamanie kwarantanny. Dotychczas było to maksymalnie 5 tys. zł, teraz będzie 30 tys. zł.
Ogłoszenie stanu epidemii w kraju – to trudna decyzja, ale gdy popatrzymy na wzrosty w krajach takich jak Francja, Niemcy, Hiszpania, Włochy, to trudne decyzje i niezwykle odpowiedzialne zachowania wszystkich Polaków, są decyzjami ratującymi czyjeś życie
– zaznaczył podczas konferencji minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dodał, że ustawa o chorobach zakaźnych pozwala m.in. ministrowi zdrowia wyznaczyć rolę personelu medycznego i innych osób, w zwalczaniu epidemii na terenie Polski. Wojewodowie mają takie upoważnienie na terenie swoich województw.
Minister Dariusz Piontkowski poinformował, że od 25 marca będzie wprowadzony obowiązek realizowania podstaw programowych". Nauczyciele mają systematycznie przekazywać wiedzę i wystawiać oceny. Jednocześnie zapewniał, że terminy egzaminów ósmoklasistów i matur pozostają bez zmian.
Napisz komentarz
Komentarze