Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 22:19
Reklama
Reklama

Zamojskie ulice. Obok wielkiej bazy PKS

Ulica Ciepła została wytyczona jako boczny trakt Lubelskiego Wyjazdu, czyli dzisiejszej ul. Piłsudskiego. Stało się to na początku XX wieku. W ten sposób powstał dojazd do domów znajdujących się w tej części miasta oraz m.in. browaru. Ów zakład na Przedmieściu Lubelskim należał do niejakiego Kestenberga.
Zamojskie ulice. Obok wielkiej bazy PKS
Lata 50. ub. wieku. Na zdjęciu mieszkanki domów przy ul. Ciepłej.

Autor: Fot. ze zbiorów APZ

Kim był właściwie ten człowiek? Prawdopodobnie chodzi tutaj o Icka Majera Kestenberga (żył w latach 1866-1942). Pod koniec XIX wieku miał w Zamościu świetnie zaopatrzony sklep z materiałami piśmiennymi. Przez blisko 40 lat (od 1900 roku) prowadził także popularną księgarnię przy ul. Staszica 21 na zamojskim Starym Mieście Sprzedawano tam oczywiście książki, ale także tapety, zabawki i pocztówki z wizerunkami Zamościa. Nikt dzisiaj chyba już nie pamięta, że ów Kestenberg był związany też z ul. Ciepłą. 

Browar i szykowny karawan

– Widziałem w jakichś zbiorach zdjęcie z reklamą owej starej, szacownej księgarni Kestenberga. On wydawał także pocztówki z widokami Zamościa. Jedna z nich powstała w 1917 r. – opowiada Adam Gąsianowski, fotograf oraz właściciel Muzeum Fotografii w Zamościu. – Widać na niej Ratusz, który jeszcze nie miał attyk, drzewa rosnące na Rynku Wielkim i spacerujących po tym placu ludzi. Inne pocztówki Kestenberga także przedstawiały takie ogólne widoki zamojskiego Starego Miasta. Uwieczniono na nich m.in. zamojską Katedrę.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama